Co warto zobaczyć we Wrocławiu? Ciekawe miejsca nie tylko dla turystów!

Co warto zobaczyć we Wrocławiu? Ciekawe miejsca nie tylko dla turystów!

Co warto zobaczyć we Wrocławiu? To pytanie zadają sobie nie tylko turyści, ale też studenci i rodowici mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska. I bardzo słusznie! Wrocław jest bowiem miastem, które dynamicznie się zmienia. Ciągle pojawiają się nowe, pełne uroku miejsca, w których można miło spędzić czas. Podejmowane są także niebanalne inicjatywy, które pozwalają nam nieustannie na nowo poznawać miasto i odkrywać jego nieznane rewiry. W zależności od tego, ile mamy czasu i jak lubimy go spędzać, zawsze znajdziemy tu coś dla siebie? Czekając na pociąg, odkryjemy nową, ekskluzywną bibliotekę, z grupą znajomych przeniesiemy się do wirtualnej rzeczywistości lub odkryjemy zagadkę zamkniętego pokoju! Możemy również na nowo przyjrzeć się zakamarkom wrocławskiego Rynku i poznać skrywane w nich tajemnice. Czasem warto również wyjść nieco poza granice miasta i sprawdzić, jakie ciekawe miejsca kryją się w jego okolicach. Możliwości jest naprawdę wiele, wystarczy je odkryć i rozpocząć przygodę!

Spis treści:
Co warto zobaczyć na rynku?
Darmowe spacery z przewodnikiem
Atrakcje okolic
Hala Magic VR
Klub Pralnia
Biblioteka na Dworcu PKP
Basen Beach Bar
Secret Room
Vinyl Cafe
Zwiedzanie nocą
Zimowe atrakcje

To, co nieoczywiste, czyli co warto zobaczyć na wrocławskim Rynku? Jakie tajemnice kryją ciekawe miejsca położone w sercu Wrocławia?

Wrocławski Rynek to jedna z głównych atrakcji turystycznych, o której zarówno turyści, jak i mieszkańcy miasta wiedzą już niemal wszystko. Przynajmniej tak im się wydaje… Miejsca, przy których zazwyczaj przystają wycieczki oraz te stanowiące punkty orientacyjne dla miejscowych skrywają bowiem mroczne tajemnice. Tuż przy kościele św. Elżbiety znajdują się dwie małe, średniowieczne kamieniczki, połączone ze sobą arkadą, znane powszechnie jako Jaś i Małgosia. Często spotkamy tam turystów, nowożeńców czy zakochane pary – wszyscy robiący pamiątkowe zdjęcie pod uroczym zabytkiem. Jednak niewiele osób zwraca uwagę na łaciński napis widniejący na arkadzie – Mors Janua Vitae, czyli Śmierć bramą życia. O co chodzi? Otóż łuk stanowi pozostałość po bramie z okresu średniowiecza, prowadzącej na przykościelny cmentarz. Atmosfera od razu staje się nieco bardziej mroczna.

Podążając dalej tropem budzących dreszczyk grozy tajemnic, nie sposób nie wspomnieć o słynnym wrocławskim Pręgierzu, który stanowi jeden z bardziej popularnych punktów orientacyjnych, zwłaszcza dla studentów umawiających się na wieczorne spotkania czy nocne szaleństwa oraz grup turystycznych, które z łatwością odnajdą tak charakterystyczny punk po oddaleniu się od grupy. Mało która z tych osób, zajętych oczekiwaniem na znajomych czy podziwianiem znajdujących się w Rynku kamienic, poświęca chwilę na refleksję o Pręgierzu, czyli dawnym miejscu kaźni. Otóż jeszcze pod XIX wieku chłostano tu skazańców, którzy dopuścili się kradzieży lub zostali skazani ze względu na popełnienie innych przestępstw. Historia tego miejsca sięga jednak znaczenie wcześniejszego okresu. Otóż zgodnie z ustaleniami historyków pierwszy pręgierz stanął w tym miejscu już w XV wieku. Wówczas odbywały się przy nim nie tylko chłosty, lecz także kary śmierci. Ówczesny pręgierz wykonany był z drewna, a jego obecna forma stanowi w rzeczywistości replikę poprzedniej repliki, która ucierpiała podczas działań wojennych w 1945 roku. Bystrzy obserwatorzy dostrzegą, że na czubku pręgierza nadal znajduje się figurka kata, która ma przypominać o jego dawnym przeznaczeniu.

Zwiedzanie Wrocławia z przewodnikiem za darmo? Tak! Podczas Free Walking Tour dowiesz, się, co naprawdę warto zobaczyć – nawet w jeden dzień!

Planując samodzielne zwiedzanie Wrocławia, warto zapoznać się z ofertą Free Walking Tour. Dzięki darmowej przechadzce z przewodnikiem nie tylko zobaczymy, wszystkie ciekawe miejsca, ale też poznamy ich historię i związane z nimi fakty, które moglibyśmy przeoczyć podczas zwiedzania na własną rękę. W harmonogramie wycieczek Free Walking Tour znajdziemy wyprawy zróżnicowane pod kątem tematyki, dzięki czemu będziemy mogli wybrać to, co rzeczywiście wzbudza nasze zainteresowanie. Możemy się zdecydować na standardowy spacer po Rynku i Starym Mieście lub na przechadzkę śladem wrocławskich Żydów. Miłośnicy historii chętnie zobaczą miejsca, które miały szczególne znaczenie podczas II wojny światowej i obrony Breslau w 1945 roku, a wszyscy zainteresowani ciekawostkami ze świata nauki z pewnością nie pożałują wędrówki śladami wrocławskich noblistów.

Nie brak również propozycji nieco mniej oczywistych, niepowiązanych z tradycyjną formą zwiedzania. Jedną z mniej banalnych wycieczek organizowanych przez Free Walking Tour jest przechadzka szlakiem wrocławskich murali i street-artów. Możemy wówczas poznać miasto widziane oczami artystów oraz odkryć pozostałości absurdów z okresu PRL-u. Alternatywną forma zwiedzania jest też spacer, który możemy zakończyć nieco chwiejnym krokiem, ponieważ w trakcie będziemy mieli okazję skosztować craftowych piw, z których słyną wrocławskie browary.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wycieczki, które odbywają się regularnie w ramach stałego harmonogramu nie wymagają nawet rezerwacji. Dzięki temu możemy dołączyć do grupy, nawet jeśli nie uwzględniliśmy tego wcześniej w swoich planach. Co ważne, większość spacerów jest bezpłatna, a po zakończonej wyprawie możemy przekazać przewodnikowi dotację o dowolnej wysokości, która pozwoli na kontynuowanie działalności Free Walking Tour. Decyzja zależy wyłącznie od nas.

A może oddalimy się nieco od centrum miasta? O tym, co warto zobaczyć w okolicach Wrocławia

Miejsca, które warto zobaczyć i zwiedzić podczas wycieczki do Wrocławia, znajdują się nie tylko w centrum miasta, ale też w jego okolicach. Dlatego czasem warto oddalić się nieco od Rynku, po którym spacerują wszystkie zjeżdżające do Miasta Stu Mostów grupy turystyczne, i wybrać się choćby do Leśnicy. Jest to jedna z dzielnic Wrocławia, położona w odległości 15 km od ścisłego centrum. Jeszcze do 1928 roku Leśnica stanowiła odrębne miasteczko, co jest doskonale widoczne w jej współczesnych zabudowaniach oraz układzie urbanistycznym, bardzo charakterystycznym dla tego typu miejscowości. W bardzo dobrym stanie zachowały się tu między innymi zabytkowe kamienice i wille, co wynika z faktu, że dzielnica w niemal nienaruszonym stanie przetrwała okres działań wojennych prowadzonych w 1945 roku. Dotyczy to również kościoła św. Jadwigi, w którym możemy podziwiać zabytkowe polichromie na sufitach oraz oryginalne wyposażenie, w tym m.in. gotycką rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem, pochodzącą z XV wieku. Jednak tym, co wzbudza największe zainteresowanie zarówno zwiedzających, jak wrocławian, oraz motywuje do wyjechania poza ścisłe centrum, jest znajdujący się w Lesnicy zamek, którego najstarsze elementy pochodzą z XII wieku. Dodatkowo w jego piwnicach mamy okazję zobaczyć pochodzące z XIII wieku pozostałości pierwotnej budowli. Zamek był bowiem wielokrotnie odnawiany i przebudowywany, po raz ostatni w 1953 roku, po pożarze. Wtedy też budynek został zaadaptowany na potrzeby mieszczącego się tam teraz Centrum Kultury „Zamek”, które zajmuje się organizacją różnego rodzaju wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Jednym z ciekawszych jest odbywający się corocznie Jarmark Jadwiżański, którego nazwa odnosi się do Jadwigi Śląskiej, żony Henryka Brodatego, mieszkającej niegdyś w leśnickim zamku.

Warto również wspomnieć o budzącej grozę legendzie, która wiąże się z jednym z dawnych mieszkańców leśnickiego zamku. Chodzi o niechlubnie zapamiętanego starostę śląskiego – hrabiego Horacego von Forno. Jegomość ów w 1663 roku wydał rozkaz zmasakrowania stabłowickich chłopów. Była to kara za prowadzony przez nich protest przeciwko likwidacji kościołów protestanckich. Inna wersja legendy mówi o zamordowaniu 50 chłopów wraz z żonami i dziećmi, którzy schronili się na pobliskim cmentarzu, aby uniknąć konieczności przejścia na katolicyzm. Właśnie tam oddano do nich śmiertelne strzały, a ciała porzucono w wodzie. Od tamtej pory potępiona dusza hrabiego pokutuje w murach leśnickiego zamku. Horacy von Forno był oczywiście postacią historyczną.

Pomimo że Leśnica położona jest 15 km od centrum miasta, dotrzemy do niej bez problemu między innymi środkami komunikacji miejskiej. Do znajdującej się nieopodal zamku pętli tramwajowej dojeżdżają tramwaje linii 3, 10 i 20, a także autobusy dzienne i nocne. Osoby, dla których podróż środkami komunikacji miejskiej wiążę się z pewnym dyskomfortem, mogą skorzystać z jednej najtańszych wrocławskich sieci taksówkarskich – Eko Taxi Wrocław.

Czy pusta hala o powierzchni 700 m2 może być ciekawym miejscem, które warto zobaczyć we Wrocławiu? W MagicVR tak!

Szukając ciekawych miejsc we Wrocławiu, które warto zobaczyć, nie możemy pominąć najnowocześniejszej na świecie przestrzeni do bezprzewodowej gry VR. Aby przenieść się do innej rzeczywistości i przeżyć przygodę, o jakiej nam się nie śniło, wystarczy założyć plecak i wirtualne gogle. A wszystko to w ogromnej hali o powierzchni 700 m2, czyli w nowym centrum rozrywki MagicVR. Znajdziemy tam recepcję, komfortową poczekalnię i specjalistyczną arenę do gry o powierzchni 300 m2. Wystarczy wejść i zacząć zabawę!

Gracze otrzymują do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt na rynku, w tym gogle wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift czy HTC VIVE oraz komputer VR Backpack PC. W zależności od tego, na jaką grę się zdecydujemy, możemy także otrzymać specjalnie przystosowane kontrolery, jak na przykład replika karabinu Beretta. Aby dobrze się bawić w MagicVR, warto zarezerwować 30 minut wolnego czasu i zabrać ze sobą znajomych. W jednej grze mogą wziąć udział cztery osoby (w przyszłości planuje się wprowadzenie gier dla ośmiu uczestników), które na 30 minut przeniosą się do wirtualnej rzeczywistości. Jeśli wybierzemy tryb rozrywki typu multiplayer, cała drużyna będzie współpracowała przy osiągnięciu celu. Decydując się na tryb indywidualny, możemy samodzielnie rywalizować z pozostałymi graczami.

W MagicVR możemy zagrać między innymi w Zombie VR Squad, czyli pierwszą grę autorstwa grafików i deweloperów związanych z tym miejscem. Celem zawodników będzie obrona elektrowni atomowej przed inwazją armii zombie. Dzięki komputerowi zakładanemu na plecy oraz odpowiednio rozmieszczonej sieci czujników nie mamy żadnych ograniczeń – możemy w pełni oddać się walce o przetrwanie w apokaliptycznym świecie atakowanym przez bezwzględne zombie.

MagicVR to nie tylko świetna propozycja na aktywne spędzenie wolnego czasu we Wrocławiu, ale też świetny pomysł na wieczór kawalerski czy spotkania integracyjne. Warto zauważyć, że tak nowoczesne technologie dostępne są jedynie w kilku miejscach na świecie!

Kiedy można odwiedzić halę MagicVR oraz ile to kosztuje?

Przygodę z MagicVR najlepiej zacząć od strony internetowej, gdzie poznamy cennik gry oraz zarezerwujemy odpowiednią godzinę spotkania, korzystając z prostego formularza. Pierwsze rozgrywki zaczynają się już o godzinie 12:00, a kończą o 21:30.

Za jedną rozgrywkę, trwającą 30 minut, zapłacimy 49 zł od osby. W grze może wziąć udział czteroosobowa grupa. Uczestnicy muszą mieć ukończony 13 rok życia. Zanim rozpoczniemy rozgrywkę, zostajemy zapoznani ze sprzętem i zasadami gry. Centrum rozrywki MagicVR znajduje się przy ulicy Bolesława Krzywoustego 82-86.

Wrocław to nie tylko ciekawe miejsca, które warto zobaczyć, ale też takie, w które warto się wsłuchać. Zajrzyj do Klubu Pralnia!

Co można zrobić ze starej pralni fabrycznej? Bardzo dużo! Przykładem niech będzie jedno z ciekawszych muzycznie miejsc we Wrocławiu – Klub Pralnia, który z pewnością warto zobaczyć i usłyszeć. Oddalony od centrum miasta budynek, w którym jeszcze w latach 90. XX wieku znajdowała się ogromna pralnia, dziś stanowi niezwykłą przestrzeń artystyczną skupiającą twórców muzyki elektronicznej i nie tylko. Industrialne, surowe wnętrza, w których jeszcze niedawno słychać było odgłosy wielkich pralek, wybrzmiewa nowoczesnymi dźwiękami, przyciągając między innymi miłośników muzyki elektronicznej.

Ogromna przestrzeń Klubu Pralnia, wynosząca 1000 m2, została podzielona na salę koncertową, kameralny chillroom przepełniony niepowtarzalna atmosferą oraz przestrzeń barową, w której zawsze spotkamy kogoś, kto przykuje naszą uwagę. Latem można posłuchać muzyki na żywo pod gołym niebie, na specjalnie zaadaptowanym dachu. Regularnie organizowane są tu koncerty i inne eventy muzyczne gromadzące wyjątkowych artystów i wspaniałą publiczność.

Wśród koncertujących w Klubie Pralnia muzyków pojawia się wiele znanych i docenianych talentów, w tym między innymi raper Taco Hemingway, francuski artysta muzyki dark synth – Perturbator, a także polski wykonawca Gooral, znany z ciekawego zestawienia tradycyjnej muzyki góralskiej z electro. Występujący na scenie Pralni wykonawcy należą zwykle do czołówki artystów muzyki elektronicznej. Ponadto w klubie organizowane są także inne inspirujące wydarzenia, takie jak wystawy, występy performerskie i multimedialne, a także warsztaty artystyczne. Mile widziani są wszyscy ambitni twórcy, którzy w niebanalny sposób chcą wyrazić siebie.

Warto podkreślić, że ceny w tak wyjątkowym miejscu nie odbiegają od wrocławskich standardów. Za piwo i cydr zapłacimy – podobnie jak w wielu innych lokalach – około 8 zł, wyśmienite drinki to wydatek około 15 zł, a shot wódki to wydatek w granicach około 7 złotych. Klub Pralnia znajduje się przy ul. Krakowskiej 100. W tym samym budynku usytuowane są także cieszące się popularnością Zaklęte Rewiry, oferujące wynajem industrialnych sal, w których często organizowane są koncerty, bankiety czy inne niezależne eventy.

Nowe ciekawe miejsce na literackiej mapie Wrocławia. Zobacz, jak może wyglądać czas na lekturę w Bibliotece na Dworcu PKP!

Całkiem niedawno, bo w maju 2017 roku, na literackiej mapie Wrocławia pojawiło się nowe, ciekawe miejsce, które warto zobaczyć. Jeśli relaks z książką w ręku jest tym, co lubicie najbardziej, kupcie bilet na późniejszy pociąg… Na Dworcu Głównym PKP pojawiła się bowiem nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Na wszystkich zaczytanych podróżników czeka kolekcja 20 tysięcy książek, komiksów, czasopism, a także filmów, audiobooków i gier planszowych. Rodzice z dziećmi znajdą tam przytulny kącik dla swoich pociech. Wygodne leżanki dla najmłodszych, książki dostosowane do różnych przedziałów wiekowych, gry edukacyjne oraz liczne stanowiska komputerowe z pewnością przykują na jakiś czas uwagę zarówno młodszych, jak i starszych dzieci. Na brak wygód nie będą się też uskarżać starsi czytelnicy. Biblioteka przypomina bowiem nowoczesny apartament, który ma stanowić komfortowy przystanek w podróży. Przestrzeń pełna wygodnych foteli i kanap, odcięta od gwaru dworca może się okazać doskonałą alternatywą dla zatłoczonych poczekalni i barów, w których trudno usłyszeć własne myśli. Z ze zbiorów biblioteki można także korzystać na tarasie znajdującym się obok wejścia.

Biblioteka na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu to nowe, ciekawe miejsce na literackiej mapie miasta

W nowo powstałej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej swoje zainteresowania może poszerzać także młodzież. Specjalnie z myślą o nich zebrano kolekcję książek z zakresu horroru i fantastyki. Nie zapomniano także o popularnej ostatnio mandze, której zbiór zawiera aż 1,5 tysiąca pozycji. „Manga to nasza odpowiedź na oczekiwania, zainteresowania i potrzeby młodzieży, która w bibliotece widzi nie tylko magazyn książek, ale miejsce wypoczynku, relaksu, rozwijania własnych zainteresowań i nawiązywania kontaktów z rówieśnikami” – zachwala kolekcję kierownik filii na dworcu, Daria Waszczuk. Jak mówi, komiksy mangowe kolekcjonuje już od 2013 roku.

Godziny otwarcia biblioteki na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu:

  • Poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek: 10:00–19:00
  • Środa: 12:00–16:00
  • Sobota: 10:00–15:00

Szukacie ciekawego miejsca we Wrocławiu na letnie dni? Basen Beach Bar to plaża, którą warto zobaczyć!

Lato w mieście może być uciążliwe. Aby sobie poradzić z nadchodzącymi upałami, zobaczcie nowe miejsce na imprezowej mapie Wrocławia – Basen Beach Bar znajdujący się przy Mostach Trzebnickich, na plażowym brzegu Odry. Wielki basen (3×9 metrów), rozłożone na rozgrzanym piasku leżaki i hamaki i bar serwujący doskonale schłodzone to idealne miejsce na spędzanie gorących popołudni i ciepłych wieczorów. Wakacyjny klimat wzbogaci rozluźniająca muzyka. Poczujemy się jak na plaży, oddalonej setki kilometrów od codziennych trosk. Na najmłodszych plażowiczów czekają kolorowe zabawki – grabki, wiaderka, foremki, czyli wszystko, czego potrzeba do wzniesienia pięknego zamku z piasku! Do Basen Beach Baru chętnie zaglądają zarówno mieszkańcy pobliskich osiedli, spacerowicze z całego miasta, jak i przyjezdni, którzy chcą odpocząć po całym dniu zwiedzania miasta. W nadodrzańskim zakątku znajduje się także kameralna scena muzyczna, na której organizowane są różnego rodzaju koncerty. Jednym z ciekawszych wydarzeń muzycznych był czerwcowy koncert zespołu Percival, organizowany z okazji Nocy Świętojańskiej.

Kiedy można odwiedzić Basen Beach Bar we Wrocławiu?

Bar otwarty jest w następujących godzinach:

  • od poniedziałku do czwartku w godzinach od 12:00 do 22:00,
  • od piątku do soboty w godzinach od 12:00 do 04:00,
  • w niedziele w godzinach od 12:00 do 22:00.

Godziny otwarcia kompleksu mogą ulec zmianie ze względu na wyjątkowo niesprzyjające warunki pogodowe.

Secret Room, czyli ciekawe miejsce we Wrocławiu dla tych, którzy lubią zagadki i dreszczyk emocji

Wśród ciekawych miejsc, które warto zobaczyć we Wrocławiu, nie może zabraknąć Secret Roomu, określanego także jako escape room, ucieczka z pokoju czy pokój zagadek. Tego typu gry logiczne od pewnego czasu cieszą się rosnącą popularnością. Polegają one na rozwiązaniu serii zagadek i wydostaniu się z zamkniętego pomieszczenia. W grze bierze udział grupa osób, której powodzenie warunkuje ścisła współpraca i kreatywność. Escape roomy inspirowane są motywami z popkultury, filmu oraz literatury. Możemy się znaleźć na przykład w pokoju inspirowanym przygodami Jamesa Bonda czy Alicji w Krainie Czarów lub urządzonym na wzór laboratorium szalonego naukowca.

Secret Room we Wrocławiu to ciekawe miejsce dla tych, którzy lubią dreszczyk emocji!

Na podobnej zasadzie funkcjonują gry escape live. Tutaj jednak większy nacisk kładzie się nie tyle na rozwiązanie zagadki, co na odnalezienie przedmiotów umożliwiających grupie opuszczenie pokoju w wyznaczonym czasie. Mogą to być klucze albo szyfry zabezpieczające zamek. W tym przypadku poza pracą zespołową znaczenie ma także sprawność fizyczna pozwalająca pokonać stojące na drodze do zwycięstwa przeszkody. Właśnie taką zabawię oferuje Secret Room we Wrocławiu, w którym możemy wybrać jeden z czterech pokoi:

  • tajemniczy pokój babci, w którym musimy rozwiązać kryminalną zagadkę;
  • prosektorium – przeznaczone dla graczy, którzy ukończyli 16 lat;
  • więzienie, z którego jako skazańcy musimy uciec;
  • opuszczony teatr lalek, w którym można się przestraszyć własny cień.

Ponadto w drugiej połowie czerwca będziemy mogli odkryć dwa kolejne pokoje: cmentarną kryptę oraz Underworld, czyli zatopiony w mroku świat wilkołaków i wampirów. Równie ciekawej premiery możemy się spodziewać w lipcu, kiedy to pokoju tajemnic zostanie otwarta nowa gra: Pogrzeb Arystokraty. Wszystkie gry dostępne obecnie w Secret Room trwają 60 minut i przewidziane są dla grup liczących od dwóch do pięciu lub sześciu graczy. Jest to doskonała forma rozrywki zarówno dla rodzin, jak i grup znajomych czy przyjaciół. Konieczność współdziałania przy rozwiązaniu zagadki doskonale integruje osoby, które jeszcze dobrze się nie znają. Doskonale ujawnia się zarówno umiejętność współpracy, jak i cechy przywódcze, dlatego może to być dobra forma integracji dla firm. Escape room może być także świetnym początkiem wieczorem panieńskiego lub kawalerskiego. Dobra zabawa gwarantowana!

Kiedy można odwiedzić Secret Room we Wrocławiu oraz ile to kosztuje?

Pokoje mieszczą się przy ulicy Kazimierza Wielkiego 27C na IV piętrze. Rezerwacji na konkretną godzinę (pierwsza gra rusza o 9:45, ostatnia o 21:45) należy dokonywać poprzez formularz na stronie internetowej Secret Roomu. Płatności dokonuje się na miejscu. Przyjmowana jest wyłącznie gotówka!

Godzinna rozgrywka to koszt 120 złotych na cały kilkuosobowy zespół (2-5 lub 2-6 graczy).

Pokój Prosektorium to gra wyliczona na 90 minut rozrywki. Koszt pokoju to 120 złotych na cały zespół.

Po wcześniejszej konsultacji telefonicznej, gracze doświadczeni (mający na koncie przynajmniej 10 pokoi typu escape room) mogą zamówić także trudniejszą wersję gry pt. Opuszczony teatr lalek. Rozgrywka trwa wówczas 90 minut, a jej koszt wynosi 160 złotych na cały zespół.

Szukasz klimatycznego miejsca na spotkanie ze znajomymi? Zobacz Vinyl Cafe – jedną z najciekawszych wrocławskich kawiarni!

Ciekawe miejsce, które zauroczy każdego kawosza i miłośnika dobrej muzyki? Jeśli raz zobaczycie Vinyl Cafe we Wrocławiu, z pewnością zapragniecie tam wrócić! Aromatyczna kawa wprost z Brazylii i Kolumbii parzona przez profesjonalnych baristów doskonale nas pobudzi, rozpieszczając jednocześnie nasze kubki smakowe. Wolne chwile dodatkowo osłodzą nam domowej roboty wypieki i przekąski. Jeśli w upalny dzień marzymy o dobrze schłodzonym napoju, w Vinyl Cafe możemy sięgnąć po czeskie piwo z beczki, doskonały cydr, bogaty wybór win oraz napoje bezalkoholowe. Chwile spędzane z przyjaciółmi uprzyjemni nam muzyka odtwarzana z oryginalnych płyt winylowych na wysokiej jakości sprzęcie. W kolekcji Vinyl Cafe znajduje się aż 600 takich perełek z minionej epoki. Usłyszymy tu ścieżkę dźwiękową z filmu Śniadanie u Tiffany’ego, utwory uhonorowanego literacką Nagrodą Nobla Boba Dylana czy klimatyczną muzykę zespołu Joy Divison. W kawiarni można także usłyszeć muzykę na żywo.

Vinyl Cafe to kawiarnia we Wrocławiu, którą naprawdę warto zobaczyć

Wiele osób z pewnością ucieszy to, że kawiarni Vinyl Cafe mile widziane są także zwierzęta. Goście mogą spędzać czas przy dostępnych w lokalu grach planszowych, a miłośnicy literatury zapewne zainteresują się bogatą kolekcją książek. Wszystko to ubrane we wspaniały klimat retro.

Godziny otwarcia i ceny w Vinyl Cafe we Wrocławiu

Vinyl Cafe, choć jest bardzo popularna i chętnie odwiedzana, oferuje bardzo przystępne ceny. Za największą porcję latte (podawaną w największych kubkach we Wrocławiu) zapłacimy około 12 złotych, kawałek ciasta to wydatek rzędu 5-13 złotych a butelka cydru wyniesie nas 8 złotych.

Godziny otwarcia kawiarni:

  • poniedziałek: 10:00–23:45,
  • od wtorku do czwartku: 10:00–00:00,
  • piątek i sobota: 10:00–01:00,
  • niedziela: 10:00–23:00.

Zwiedzanie Wrocławia nocą - sprawdź, co warto zobaczyć

Zwiedzanie Wrocławia nocą? Sprawdź, co warto zobaczyć późnym wieczorem

Zwiedzanie Wrocławia nocą jest równie atrakcyjne co spacery po mieście przy świetle dziennym. Pomimo późnej pory nadal mamy do dyspozycji wiele ciekawych miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych od wielu lat pozostaje Fontanna Multimedialna, funkcjonująca od 2009 roku. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to największy tego typu obiekt w Polsce. Fontanna usytuowana jest na terenie ogromnego kompleksu, który rozciąga się tuż za Halą Stulecia, którą z kolei warto odwiedzić jeszcze przy świetle dziennym, Jest bowiem jednym z Obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wróćmy jednak do Fontanny Multimedialnej. Zanim wybierzemy się na wieczorny pokaz, warto wiedzieć, że jej mechanizm składa się z aż 300 dysz, wśród których wyróżnia się dysze pieniące, dynamiczne, mgielne, punktowe, palmowe, wodne, gejzery oraz trzy dysze ogniowe. Wyrzucają one wodę na wysokość maksymalnie 40 metrów. Sama powierzchnia fontanny wynosi 1 hektar. Na jej dnie znajduje się 800 punktów świetlnych, które pozwalają osiągnąć zapierające dech w piersiach efekty wizualne. Wszystko to połączone jest z odpowiednio dobraną muzyką, dzięki czemu otrzymujemy dzieło pobudzające różne zmysły, co znacznie intensyfikuje nasze doznania estetyczne. Nie dziwi zatem fakt, że wszystkie pokazy Fontanny Multimedialnej, a zwłaszcza widowiska specjalne, przyciągają liczną widownię. Kiedy można się wybrać na pokaz?

Planując wycieczkę do Wrocławia, warto wziąć pod uwagę to, że Fontanna Multimedialna działa jedynie w sezonie letnim – od ostatniego weekendu kwietnia lub pierwszego weekendu maja do końca października. Pokazy dzienne organizowane są w godzinach od 10:00 do 17:00, wówczas nie możemy jednak liczyć na tak imponujące efekty świetlne. Te zobaczymy dopiero podczas pokazów wieczornych, które odbywają się od 18:00 do 21:40. Dodatkowo w weekendy i święta warto się wybrać na jeden z pokazów specjalnych, które rozpoczynają się zazwyczaj około godziny 22:00, maksymalnie wykorzystując możliwości Fontanny Multimedialnej. Wówczas na tle wodnego ekranu naszym oczom ukazują się iluminacje świetlne, które w połączeniu z muzyką tworzą spektakl doskonały.

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Jeśli chcemy skorzystać z możliwości podziwienia feerii barw i dźwięków z tarasu widokowego Wrocławskiego Centrum Kongresowego, za bilety na taras zapłacimy jedynie 5 złotych. Bilety dostępne są w punkcie z pamiątkami w budynku Centrum w godzinach od 12:30 do 21:30 w dniu pokazu. Nie możliwości wcześniejszej rezerwacji biletów. Jednak wokół fontanny jest wystarczająco przestrzeni umożliwiającej swobodne podziwianie widowiska.

Warto przy okazji wspomnieć, w jaki sposób niecka fontanny wykorzystywana jest zimą. Otóż w listopadzie zamienia się ona w lodowisko otoczone niezwykłą, zimową scenerią wrocławskiej Pergoli, czyli budowli stosowanej w architekturze ogrodowej już w okresie średniowiecza.

Odwiedzasz Wrocław zimą? Zobacz, co warto zobaczyć o tej porze roku i gdzie nie może Cię zabraknąć

Zima we Wrocławiu to naprawdę szczególny czas. Tym, co naprawdę warto wówczas zobaczyć, jest Jarmark Bożonarodzeniowy, podczas którego cały Rynek zamienia się w magiczną, świąteczną krainę. Wrocławski Jarmark rozpoczyna się około 30 dni przed nadejściem świąt Bożego Narodzenia. W całym mieście stopniowo pojawiają się świąteczne ozdoby, jednak zdecydowanie najbardziej przyozdobionym miejscem jest serce Wrocławia, czyli Rynek. Jedną z głównych atrakcji jest tutaj ogromna choinka, na której rozświetlenie wszyscy czekają z zapartym tchem. Oznacza to bowiem, ze Jarmark Bożonarodzeniowy na dobre się rozpoczął. Wokół całego Rynku oraz wzdłuż jego bocznych ulic, a także na sąsiadującym z nim Placu Solnym rozkładane są stylowe, drewniane domki, które przez cały miesiąc będą wabiły przechodniów cudownymi zapachami przyrządzanych w środku przekąsek. Znajdziemy tam przysmaki z różnych stron świata, w tym z terenów dawnych Kresów Wschodnich czy Turcji. Będziemy mieli okazję, aby posmakować hiszpańskich churros, węgierskiego ajwaru, jadalnych kasztanów czy serków góralskich. Wieczorny, zimowy spacer z pewnością umili nam również aromatyczne grzane wino, podane w świątecznym kubeczku w kształcie bucika, który co roku przyozdobiony jest w inny sposób. Wybrany kubeczek można kupić i zachować jako pamiątkę. Nieco młodsi spacerowicze mogą się uraczyć grzaną czekoladą, gorącym kakao lub pysznym bezalkoholowym ponczem. Nasze pociechy z pewnością też nie przejdą obojętnie obok licznych stoisk z wymyślnymi słodkościami, których próżno szukać podczas codziennych zakupów.

Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy to oczywiście nie tylko przekąski i rozgrzewające napoje. Znajdziemy tu także wiele stoisk oferujących wyroby rękodzielnicze, które mogą się okazać wspaniałym prezentem pod choinkę. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się między innymi ręcznie szyte plecaki i torebki, a także zabawki wykonane z drewna, być może stanowiące dla niektórych z nas sentymentalny powrót do okresu własnego dzieciństwa. Znajdziemy również stoiska z biżuterią wykonaną z kamieni i metali szlachetnych, w tym także z różnych odmian bursztynu, który jest bardzo charakterystyczny dla naszego kraju. Wszystko to w otoczeniu świątecznej atmosfery i radosnych uśmiechów przechodniów.

Jarmark Bożonarodzeniowy to atrakcja Wrocławia, którą naprawdę warto zobaczyć

Dla wielu z nas zimową rozrywką, niedostępną w wielu mniejszych miejscowościach, a także coraz rzadziej spotykaną w warunkach naturalnych, są lodowiska. Zimowe szaleństwo na łyżwach ma oczywiście niepowtarzalny urok gdzieś na zamarzniętej tafli jeziora, jednak ze względu na coraz cieplejsze zimy praktycznie nie mamy warunków do takiej zabawy. Dlatego też warto wybrać się na jedno z wrocławskich lodowisk. Ogromną popularnością cieszy się nie tylko wspominane już lodowisko przy Hali Stulecie, w miejscu Fontanny Multimedialnej, gdzie jeździmy na łyżwach pod gołym niebem. Chętnie odwiedzane są również lodowiska kryte, w tym Spiska i Orbita, gdzie jazdę na łyżwach umila nam wesołą muzyka. Lodowisko Spiska znajduje się przy ul. Spiskiej 1, a Orbita przy ul. Wejherowskiej 34. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak dojechać pod wymienione adresy, warto zamówić jedną z najtańszych taksówek we Wrocławiu – Eko Taxi. Przy wszystkich wymienionych lodowiskach funkcjonują wypożyczalnie łyżew, dlatego nie musimy się o nic martwić – wystarczy się dobrze bawić!

Może Cię zainteresować również