Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Data, cennik, godziny otwarcia, atrakcje i program artystyczny świątecznego targu!

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Data, cennik, godziny otwarcia, atrakcje i program artystyczny świątecznego targu!

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu to jeden z najpiękniejszych jarmarków w Europie. Na okres magicznego miesiąca centrum miasta zamienia się w widoczek prosto z zimowej pocztówki – wokół dostrzec można rzędy uroczych, drewnianych domków, w górę niesie się dym przenośnych kominków a bogactwo świątecznych smaków i zapachów tylko czeka na odpowiednich koneserów. To wydarzenie, którego nie można pominąć!

Spis treści:
Program i atrakcje
Stoiska
Data, miejsce i godziny otwarcia
Orientacyjne ceny produktów

Program i atrakcje Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu

Platforma opiniotwórcza The Huffington Post to jedna z najpopularniejszych amerykańskich witryn internetowych, na których publikowane są wypowiedzi najistotniejszych polityków i innych postaci istotnych dla życia społecznego. Na łamach bloga głos zabierali między innymi Barack Obama czy Hillary Clinton. W 2014 roku The Huffington Post opublikował zestawienie 12 najpiękniejszych europejskich jarmarków, w których znalazł się również jarmark organizowany we Wrocławiu!

Świąteczny targ we Wrocławiu pojawił się w zestawieniu tuż obok słynnych historycznych jarmarków, jak te organizowane we Frankfurcie i Norymberdze, czy też przygotowywany od ponad 440 lat jarmark w Strasburgu we Francji. Oznacza to, że jarmark w stolicy Dolnego Śląska nie ustępuje swoją malowniczością ścisłej czołówce Europy!

Co roku Jarmark Bożonarodzeniowy to niebanalna okazja, aby wziąć udział w atrakcjach, na które trudno natknąć się w innym terminie. Za każdym razem wizyta na jarmarku stanowi gwarancję niezapomnianych przeżyć i świetnych wspomnień, dlatego nie zwlekaj! Zabierz bliskich i przyjaciół, aby odwiedzić jeden z piękniejszych targów świątecznych w Europie. Już teraz poznaj największe atrakcje:

Świąteczne korowody, parady i pochody

Każdego roku Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu stanowi zaproszenie do wspólnego celebrowania przedświątecznego okresu. Jedną z form wspólnej zabawy są liczne korowody, parady i pochody, które jednoczą mieszkańców i turystów, dając im możliwość wyrażenia świątecznej radości. W 2017 roku zaplanowane są trzy barwne korowody – startująca 26 listopada o godzinie 17:00 Baśniowa Parada Elfów i Reniferów, zaplanowana na 3 grudnia o 17:00 Świąteczna Parada z Mikołajem, oraz organizowany na zakończenie Jarmarku, odbywający się 17 grudnia o 17:00 Magiczny Korowód Kolędników. Każdemu przemarszowi przez uliczki rynku towarzyszyć będą specjalne efekty świetlne i dźwiękowe. Do wspólnej zabawy zaproszony jest każdy chętny!

Świąteczne parady to tradycja Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu
zdjęcie: jarmarkbozonarodzeniowy.com

Możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Krasnalem Prezentusiem

Wrocław to miasto słynące z wszechobecnych krasnali. Uwielbiają je zarówno miejscowi, jak i turyści, którzy już od lat kolekcjonują zdjęcia ze stale powiększającą się kolekcją. Obecnie we Wrocławiu znajduje się aż 326 krasnoludków i ich liczba stale rośnie, nieustannie mobilizując do spacerów entuzjastów “polowań”. W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie szczególne szczęście przynosi spotkanie z Krasnalem Prezentusiem, który w mieście pojawia się wyłącznie na czas jarmarku. To jedyna okazja, by sfotografować krasnala i dotknąć jego czapeczki, której przypisywana jest moc spełniania świątecznych życzeń!

Drewniane domki z niezwykle ciekawym asortymentem

W niezwykle malowniczych drewnianych domkach znaleźć można stoiska handlowe wprost uginajace się od unikatowych wyrobów z całego świata! Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu to czas niezwykłego zakupowego szaleństwa, któremu nikt nie próbuje się oprzeć. Z każdej strony dostrzegamy bowiem niesamowite stragany, na których nie brakuje rewelacyjnych pomysłów na świąteczne prezenty. Natkniemy się tam na oryginalne zabawki dla dzieci, ręcznie wyszywaną odzież, ciekawe dekoracje do domu i ogrodu, czy też urokliwą biżuterię.

Przysmaki z najróżniejszych zakątków świata i świąteczne specjały

Spacerowicze co roku cieszą się na smakołyki, jakie obsługa jarmarku rokrocznie przygotowuje na ten niezwykły czas. Mowa tu o najróżniejszych produktach kuchni całego świata, tradycyjnych polskich wyrobach oraz specjałach kojarzących się wyłącznie z okresem Bożego Narodzenia. Na zmarzniętych odwiedzających czekać będzie aromatyczne grzane wino w pięknym, świątecznym kubku oraz ciepłe jedzenie serwowane bezpośrednio z wielkich pieców. Pojawią się także słodkie, korzenne pierniki, francuskie naleśniki, wędliny i sery pochodzące z południa Włoch, hiszpańskie pikantne kiełbasy chorizo, słodkie churros z czekoladą czy węgierski boczek. Amatorzy kuchni świata znajdą także dania tureckie: słodką baklavę oraz wypieki ze szpinakiem i serem feta. Nie zabraknie okazji do spróbowania smakołyków z Węgier, jarmark słynie bowiem z bogatej oferty langoszy, kurtoszy i kołaczy. Fanom nietypowych smaków z pewnością spodoba się możliwość spróbowania pieczonych kasztanów i podpłomyków prosto z Alzacji.

Tradycyjne polskie przysmaki

Jarmark nie obędzie się także bez tradycyjnej polskiej kuchni, którą znaleźć można będzie w specjalnym obszarze targu nazywanym “Smakowitym Peronem”. To właśnie w tej urokliwej zatoczce znajdziemy rodzime specjały w postaci wieloskładnikowego bigosu, obracających się na ogniu kiełbasek czy ogromnej pajdy chleba ze smalcem, ogórkiem i cebulą. Nie zabraknie również regionalnych przysmaków uwielbianych przez całe pokolenia, jak górski oscypek serwowany z dodatkiem żurawiny, czy też popularne w całym kraju rogale świętomarcińskie.

Bajkowy Lasek, czyli strefa specjalnie dla dzieci

Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego nie brakuje także atrakcji przygotowywanych specjalnie dla dzieci. To właśnie dla nich co roku wzniesiony zostaje Bajkowy Lasek, czyli obszar z wielką, bajkową karuzelą. Nie brak tu także spacerujących po okolicy postaci z ukochanych przez dzieci bajek czy instalacji multimedialnych dotyczących najpiękniejszych baśni. To dzięki nim najmłodsi odwiedzający będa mieli szansę zagłębić się w sceny z legendarnych opowieści, jak Pinokio, Czerwony Kapturek czy Królewna Śnieżka. Zjawiskowa sceneria Bajkowego Lasku, na którą poza pięknie zdobioną karuzelą składa się także labirynt z roślin, to miejsce idealne na pamiątkową fotografię. Wszystko dzięki poukrywanych w klimatycznych zakątkach konstrukcjom w postaci Śnieżnej Kuli czy Domku pod Krasnalem. Zdjęcie z takim tłem przez lata przynosić będzie wspomnienia związane z magicznym, przedświątecznym okresem. Na terenie Bajkowego Lasku nie zabraknie także zakamarka dla całej rodziny. Wzniesiony pomiędzy choinkami Domek Kominkowy to miejsce, gdzie można ogrzać się przy ogniu plenerowego kominka i napić się porcji słynnego we Wrocławiu grzańca.

Zrób sobie pamiątkowe zdjęcie!

Aby móc cieszyć się pamiątkową fotografią z Jarmarku Bożonarodzeniowego wcale nie musisz zabierać ze sobą aparatu! Po całym terenie targu spacerować będą żywe krasnale. Gdy tylko uda ci się je wypatrzeć, uśmiechnij się i przygotuj na zdjęcie! Znajdziesz je potem na głównej witrynie internetowej Jarmarku, w odpowiednie pola wpisując datę i przybliżoną godzinę wykonania fotografii. Załącznik ze zdjęciem zostanie automatycznie wygenerowany, co umożliwia wykonanie druku bądź zapisanie go w pamięci komputera.

Tradycyjny występ świątecznej orkiestry

Jarmark Bożonarodzeniowy nie może obejść się bez występu świątecznej orkiestry, uświetniającej oficjalne otwarcie targu, bądź jego zakończenie. W tym roku na odwiedzających Wrocław czekają aż trzy wydarzenia muzyczne:

  • odbywające się 17 listopada 2017 roku o godzinie 17:00 oficjalne otwarcie Jarmarku przy udziale orkiestry dętej oraz chóru Mistic, znanego także jako polscy Gregorianie. To chorał gregoriański zajmujący się wykonywaniem najpopularniejszych przebojów słynnych polskich artystów. Mistic ma na swoim koncie własne aranżacje hitów należących do Bajm, O.N.A, DeMono czy Eweliny Flinty.
  • zaplanowany na 2 grudnia 2017 roku między godziną 15:00 a 20:00 świąteczny koncert zespołu Avocado. czyli formacji składającej się wyłącznie z sześciu męskich głosów bez żadnego wsparcia instrumentalnego. Avocado to zespół grający a capella, znany z udziału w finale pierwszej polskiej edycji programu X Factor.
  • przewidziany na 10 grudnia 2017 roku w godzinach 16:30 – 18:30 kolejny występ chóru Mistic na świątecznej scenie. Po wydarzeniu muzycznym przewidziane jest widowisko magiczne w wykonaniu Jędrzeja Bukowskiego.

Jakie stoiska znajdziemy na terenie Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu?

Każda wizyta na wrocławskim jarmarku to gwarancja, że natychmiast ulegniesz magicznej atmosferze nadchodzących świąt. Wszystko to dzięki niesamowitej, bajkowej scenerii, wypełnionej malowniczymi kramami pełnymi aromatycznych wyrobów i zakamarkami, w których można skryć się z kubkiem parującego grzańca czy świątecznej herbaty. Świąteczny targ to także idealna okazja na zrobienie wszelkich niezbędnych zakupów związanych z prezentami. Drewniane stoiska oferują bowiem najróżniejsze, często zupełnie unikatowe przedmioty, które idealnie sprawdzą się w roli gwiazdkowych podarunków. Na straganach nie brakuje bowiem łapaczy snów prosto z Peru, drewnianych i pluszowych zabawek dla najmłodszych czy filcowych toreb na ramię, które ozdobione zostały wzornictwem charakterystycznym dla folkloru. Znajdziemy tu także nietuzinkową biżuterię wykonaną z bałtyckich bursztynów, kocyki zaprojektowane specjalnie dla niemowląt, czy też marsylskie mydło zapachowe.

Stoiska na Jarmarku Bożonarodzeniowym we Wrocławiu od lat przyciągają turystów i miejscowych
zdjęcie: jarmarkbozonarodzeniowy.com

Ucieszą się także amatorzy wszelkiego rodzaju rękodzieła, gdyż na jarmarku pojawią się świąteczne ozdoby w postaci wykonywanych na miejscu choinek i stroików, zdobione przez sprzedawców bożonarodzeniowe bombki z dedykacją bądź życzeniami, czy też wybijane na poczekaniu okolicznościowe monety. Ci, którzy pragną szczęścia nie tylko od święta, powinni wyposażyć się w specjalną podkowę z własnym imieniem!

To oczywiście nie koniec propozycji związanych ze świątecznymi podarkami. Sprawdzić mogą się także jedyne w swoim rodzaju drewniane rzeźby z Saksonii czy oryginalne dekoracje i ozdoby z Mozambiku, Ugandy, Konga i innych krajów Afryki.

Kiedy odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu? Poznaj dokładną datę i godziny otwarcia świątecznego targu!

Jarmark Bożonarodzeniowy w stolicy Dolnego Śląska to wydarzenie w tym samym stopniu przyciągające zarówno miejscowych, jak i turystów. Pierwsza grupa uroki jarmarku podziwiać może podczas codziennych wypadów w centrum miasta, wieczornych spacerów ze znajomymi czy w czasie standardowych zakupów. W przypadku osób spoza Wrocławia sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – wizytę na jarmarku trzeba bowiem wcześniej zaplanować i odpowiednio przygotować. W razie potrzeby konieczne może być skorzystanie z miejskiego środka komunikacji bądź taksówki. Każdy, kto choć raz zakosztował niepowtarzalnej atmosfery świątecznego targowiska, zapewne nie raz jeszcze do Wrocławia powróci. Natomiast osoby, które do tej pory nie miały okazji, aby korzystać z atrakcji jarmarku, powinny jak najszybciej nadrobić zaległości i odwiedzić jeden z najpiękniejszych jarmarków w Europie. I prawdopodobnie największe targowisko świąteczne w naszym kraju!

Kiedy odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy? Data wydarzenia

Jarmark Bożonarodzeniowy 2017 we Wrocławiu odbywa się od 17 listopada do 22 grudnia. To ponad miesiąc czasu na odwiedzenie wszystkich świątecznych kramów ulokowanych w alejkach Miasta Stu Mostów i wchłonięcie niezwykłej, bożonarodzeniowej atmosfery. Termin wydarzenia z pewnością przypadnie do gustu odwiedzającym, którzy muszą przeznaczyć czas na odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu.

Godziny otwarcia Jarmarku Bożonarodzeniowego

Realizacja zakupów na świątecznych straganach możliwa jest w godzinach od 10:00 do 21:00, a w niektórych przypadkach – do ostatniego klienta. Oznacza to, że na odwiedzenie jarmarku, bożonarodzeniowe polowanie na prezenty oraz wypad na grzane wino w towarzystwie bliskich przeznaczyć możemy dowolną porę dnia!

Gdzie odbędą się atrakcje? Poznaj miejsce Jarmarku Bożonarodzeniowego

Wielki świąteczny targ co roku zlokalizowany jest na wrocławskim rynku i jego bezpośrednich odnogach. Kramy ze specjałami i inne atrakcje znaleźć można w następujących obszarach:

  • obszar Placu Solnego,
  • pierzeje Rynku – północna, wschodnia i południowa,
  • obszar ulicy Świdnickiej – kramy rozciągać się będą od płyty Rynku aż do terenu Świdnickiego przejścia podziemnego,
  • obszar ulicy Oławskiej – stoiska ulokowane będą na płycie Rynku, aż do skrzyżowania z ulicą Szewską

Jakie ceny produktów znajdziemy na Jarmarku Bożonarodzeniowym? Sprawdź orientacyjny cennik!

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu znany jest z niezwykle szerokiej rozpiętości cenowej oferowanych produktów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: warte kilka złotych pamiątki czy przekąski, okazyjne ceny za różne regionalne produkty czy też kosztowne, ekskluzywne rarytasy z zagranicy.

Ozdoby świąteczne to stały asortyment Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu
zdjęcie: jarmarkbozonarodzeniowy.com

Oto przybliżony cennik kilkunastu artykułów spożywczych, na które polować można podczas spacerów w obrębie Jarmarku Bożonarodzeniowego:

  • słodkie pierniczki: kilka złotych za drobne wyroby, 15 zł za średniej wielkości ozdobne pierniczki, od 50 do 120 zł za najbardziej okazałe, ręcznie ozdabiane wypieki,
  • pyszne chatki z piernika: od 45 zł,
  • miód pitny: od 30 do 50 zł za litr dwójniaka i trójniaka,
  • stragany z żelkami o różnych kształtach – żabki, kółeczka, spaghetti i misie o smaku owoców, coca-coli, z kwaśną posypką, itd.: 5,50 zł za 100 gram żelek,
  • grzaniec w wersji wrocławskiej, galicyjskiej i nie tylko: 5 zł za mały kubek, 10 zł za duży,
  • herbata (różne smaki i aromaty do wyboru): 5 zł,
  • gorąca czekolada: 10 zł,
  • kiełbasa z rusztu: 10 zł,
  • gorące pierogi (8 sztuk): 14 zł,
  • świeży, gorący bigos: 8 zł,
  • regionalne wędliny z Włoch: od 10 zł,
  • suszona wołowina: do 200 zł za kilogram specjału z Włoch,
  • kresowy sękacz: 15 zł,
  • regionalne wędliny z Wilna: kindziuk – 28 zł/kg, wędzona polędwica 40 zł/kg,
  • langosz (węgierski specjał): 14 zł,
  • kozie sery z ekologicznego gospodarstwa: od 100 do 135 zł za kilogram,
  • leberkas, czyli bułka pełna plastrów mięsa z musztardą: 11 zł,
  • oscypek po góralsku z żurawiną: od 3 do 35 zł,
  • czekoladowe figurki: od 2 zł za klucze warsztatowe, poprzez 240 zł za czekoladowy aparat fotograficzny, do 320 zł za wykonane z czekolady żelazko

Przybliżone ceny produktów rzemieślniczych, dekoracji i zabawek:

  • ręcznie malowane bombki choinkowe: 30 zł,
  • malowane na miejscu wyroby z masy solnej: od 10 do 70 zł,
  • dekoracje z wikliny: od 12 do 120 zł,
  • skarpety na świąteczne podarunki: 15 zł,
  • opaski z rogami reniferów: 14 zł,
  • obrusy – haftowane, wyszywane, kolorowe i świąteczne: od 70 do 120 zł,
  • filcowe torebki na ramię: 120 zł,
  • własnoręcznie dziergane szaliki: od 35 do 50 zł,
  • czapki i rękawiczki: od 10 do 30 zł,
  • okolicznościowe świeczki z wosku: od 2 do 25 zł,
  • bałwanki, renifery i aniołki z malowanego siana: od 12 do 60 zł,
  • kosmetyczki i torebki z dywaników: od 12 do 30 zł,
  • świąteczne dzwonki: od 5 do 50 zł.

Może Cię zainteresować również