Teatr Polski we Wrocławiu – poznaj repertuar na styczeń 2018, godziny otwarcia kas oraz recenzje najciekawszych spektakli!

Teatr Polski we Wrocławiu – poznaj repertuar na styczeń 2018, godziny otwarcia kas oraz recenzje najciekawszych spektakli!

Teatr Polski we Wrocławiu to jedna z najsłynniejszych placówek teatralnych w Mieście Stu Mostów, niezwykle chętnie odwiedzanych zarówno przez miejscowych, jak i przyjezdnych. Teatr dysponuje kilkoma efektownymi scenami, na których w przeciągu ubiegłych lat wystawiono dziesiątki rewelacyjnie zrecenzowanych sztuk. Poznaj atrakcje Teatru Polskiego zaplanowane na Sylwestra oraz przejrzyj repertuar przedstawień na styczeń 2018!

Spis treści:
Historia instytucji
Sylwester
Repertuar na styczeń 2018
Recenzje najlepszych spektakli
Kasy i rezerwacja biletów

Poznaj historię Teatru Polskiego we Wrocławiu

Gmach Teatru Polskiego we Wrocławiu wybudowany został w 1906 roku. Stanowił wówczas nowoczesną budowlę z żelbetonu, której elewacja wykończona została w estetyce stylu secesyjnego. W budynku mieścił się Schauspielhaus, czyli najpojemniejszy (ponad 1700 miejsc, w których wygodnie zasiąść mogli goście!) teatr przedwojennego Wrocławia. Status ten osiągnął w zaledwie dwadzieścia lat od momentu wzniesienia budowli. Od początku swojego istnienia teatr regularnie wystawiał przedstawienia muzyczne, takiej jak operetki, oraz tradycyjne sztuki teatralne w postaci dramatów. Na jego deskach nie zabrakło bawiących widzów komedii i poruszających najróżniejsze aspekty społeczne tragedii.

Budynek Schauspielhaus został naruszony na skutek działań militarnych związanych ze słynną obroną Festung Breslau. Pełnej rekonstrukcji gmachu dokonano wraz z rokiem 1950. Nie udało się jednak zrekonstruować secesyjnych fragmentów elewacji. Po wojnie teatr nie należał już do niemieckiego Breslau, a do polskiego Wrocławia. Pierwsza sztuka w naszym ojczystym języku została wystawiona na jego deskach w grudniu 1950 roku. Teatr funkcjonował bez większych zakłóceń i problemów aż do roku 1994, kiedy wybuchł pożar, który zniszczył część przeznaczoną dla widowni. Był to ogromny cios dla zespołu aktorskiego, który stracił możliwość pracy na jednej z głównych scen, a co za tym idzie – nie zarabiał na godne utrzymanie. Aby zapobiec rozpadowi zespołu, postanowiono zająć salę mieszczącą się na Dworcu Świebodzkim i zaaranżować ją na potrzeby teatru. Był to historyczny moment utworzenia Sceny na Świebodzkim, czyli jednej z trzech istniejących obecnie scen Teatru Polskiego. Główną siedzibę instytucji, mieszczącą się przy ulicy Gabrieli Zapolskiej, odremontowano i przygotowano do ponownego przyjmowania gości już w roku 1996. Trzecią sceną Teatru Polskiego jest Scena Kameralna, która przynależy do instytucji od roku 1990. Mieści się przy ulicy Świdnickiej, a dokładniej – w gmachu wybudowanego po roku 1945 budynku Teatru Żydowskiego Idy Kamińskiej. Działania renowacyjne prowadzące do przystosowania Sceny Kameralnej do potrzeb większej liczby widzów przeprowadzono już na początku XXI wieku.

Jakie atrakcje na Sylwestra 2018 szykuje Teatr Polski we Wrocławiu?

Sylwester 2018 w Teatrze Polskim we Wrocławiu zapowiada się bardzo wesoło. Osoby chcące spędzić Nowy Rok w teatrze będą miały okazję obejrzeć słynną sztukę “Mayday”, która od lat przyciąga na miejsca widowni prawdziwe rzesze entuzjastów dobrej komedii. Spektakl oparty jest na powstałej na początku lat 80. sztuce autorstwa Raya Cooneya – pochodzącego z Wielkiej Brytanii, słynnego komediopisarza. Za adaptację sztuki na potrzeby wystawienia spektaklu na deskach Teatru Polskiego odpowiada Wojciech Pokora. Pierwsza oficjalna premiera spektaklu we Wrocławiu odbyła się w roku 1992. Od tego czasu zabawna historia o zapracowanym taksówkarzu i jego niemających o sobie pojęcia dwóch małżonkach nieustannie bawi kolejne pokolenia wrocławian i przyjezdnych. Gwarantujemy, że sylwestrowy spektakl zachwyci i wprawi w iście karnawałowy nastrój wszystkich, którzy Nowy Rok pragną powitać z teatrem w tle. “Mayday” to nie jedyna atrakcja, jaką Teatr Polski oferuje swoim gościom w ten wyjątkowy wieczór. Od 19:45 personel placówki zaprasza bowiem wszystkich sylwestrowiczów na powitalny toast. Następnie od 20:15 do 22:30 trwać będzie sztuka. W spektaklu zaplanowana została jedna przerwa. Tuż po zakończeniu “Mayday” odbędzie się uroczysty noworoczny bankiet. Z wybiciem północy każdy z uczestników przyjęcia będzie miał szansę wznieść toast z wykorzystaniem zapewnionych przez organizatorów lampek szampana. Bankiet zakończy się o godzinie 00:30, pozostawiając uczestnikom możliwość spędzenia dalszej części noworocznej nocy w dowolny, wybrany przez gości sposób.

Sylwester w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Styczeń 2018 w Teatrze Polskim we Wrocławiu – poznaj repertuar na pierwszy miesiąc roku!

Teatr Polski we Wrocławiu przygotował niezwykle interesujący repertuar spektakli na styczeń 2018 roku. Będziemy mieli okazję zobaczyć zarówno przedstawienia od lat cieszące się nieustającą popularnością wśród publiczności, jak i zupełnie świeże wizje, wyreżyserowane i napisane przez niezwykle utalentowanych twórców, które na scenach Teatru wystawiane są zaledwie od dwóch minionych sezonów. Nie zabraknie atrakcji w postaci przedstawień wykreowanych przez Wrocławski Teatr Pantomimy czy sztuk pojawiających się w cyklach “Świebodzki Off” oraz “Opowieść teatralna T[pl”.

Szeroko rozpoznawalny i wysoko ceniony repertuar Teatru Polskiego na pierwszy miesiąc 2018 roku to przede wszystkim wspomniany spektakl “Mayday” oraz “Okno na parlament”, czyli sztuki zaadoptowane i wyreżyserowane przez Wojciecha Pokorę. Oba przedstawienia to niezwykłe komedie, które niezmiennie bawią teatralną publiczność już od początku lat 90., stale zachowując pewną dozę uniwersalizmu. Nie zabraknie również recitalu Mateusza Kiljana pt. “Dwadzieścia najśmieszniejszych piosenek na świecie”, który z pewnością przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom błyskotliwego humoru. Sztuka oparta została na książce pt. “Schizofrenia” napisanej przez polskiego psychiatrę i filozofa, Antoniego Kępińskiego. Cały spektakl przedstawiony został w formie dyskusji pomiędzy pacjentem oraz jego psychoterapeutą, a jego premiera odbyła się w 2007 roku.

W styczniowym repertuarze Teatru Polskiego nie zabraknie również sztuki z cyklu “Opowieść teatralna T[pl” w postaci “Immanuela Kanta” inspirowanego motywami powieści Thomasa Bernharda. Będziemy również mieli okazję do obejrzenia spektaklu opartego na innym dziele twórcy, a mianowicie świetnie przyjętej sztuki pt. “Wycinek/Holzfällen”.

W styczniu świetnie przyjęte przedstawienia wystawione zostaną także na deskach Sceny na Świebodzkim. Mowa tu o psychoteatrze pt. “Uśpieni” wyreżyserowanym przez Angelikę Pytel, prezentowanym w ramach słynnego cyklu “Świebodzki Off”. Nie zabraknie także spektakli autorstwa Wrocławskiego Teatru Pantomimy. W jego ramach widzowie będą mieli okazję zobaczyć sztukę pt. “BATORY trans” stworzoną na motywach książki “Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku” autorstwa Bożeny Aksamit. To opowieść o pogoni za szczęściem, ucieczką przed jutrem oraz przygodą, jaką pasażerom zapewnił rejs na legendarnym statku “Batory”. Wstęp na spektakl przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Scena na Świebodzkim ma jednak propozycję skierowaną także do najmłodszych widzów. Mowa tu o sztuce pt. “Mikrokosmos”, która przeniesie dzieci prosto do magicznego świata baśni znanego z “Calineczki” autorstwa Hansa Christiana Andersena.

Początek roku w repertuarze Teatru Polskiego wiąże się także z przedstawieniami, które swoje debiuty miały w 2017 roku. Mowa tu o następujących spektaklach:

  • „Biedermann i podpalacze”,
  • „Mirandolina”,
  • „Kordian, czyli panoptikum strachów polskich”,
  • „Chory z urojenia”,
  • „Bar pod zdechłym psem”,
  • „Ryszard III”,
  • „10 przykazań dla Kaliny”.

Teatr Polski we Wrocławiu - scena kameralna

Recenzje najlepszych spektakli z repertuaru Teatru Polskiego we Wrocławiu – dowiedz się więcej o słynnych sztukach teatralnych: “Dziady”, “Burza” i “Sztuka kochania”

W najbliższym czasie w repertuarze Teatru Polskiego we Wrocławiu z pewnością zobaczymy również spektakle, które cieszyły się niezwykłym uznaniem zarówno widzów, jak i krytyków sztuki, którzy wystawili im wiele entuzjastycznych recenzji. Mowa tu o sztukach o wystawianych w ciągu kilku ostatnich sezonów, jak “Dziady”, “Klimakterium… i już”, “Sztuka kochania” czy “Burza” Shakespeare’a. Zachęcamy do zapoznania się z recenzjami wspomnianych przedstawień.

“Burza”

“Burza” to jedna z najbardziej klasycznych sztuk wystawianych zarówno w polskich, jak i zagranicznych teatrach. Choć inspirowana dziełem Williama Shakespeare’a o tym samym tytule, opowieść ta zawsze przyjmuje indywidualne rysy nadane jej przez licznych reżyserów. W przypadku Teatru Polskiego we Wrocławiu słynną sztukę zinterpretował i wystawił Krzysztof Garbaczewski. Jego intrygująca wizja zakładała chociażby zaangażowanie aktorek w odgrywanie męskich ról, co zaowocowało zmianą płci głównych bohaterów: zamiast Prospera w sztuce widzimy Prosperę, Gonzal staje się Gonzalą, natomiast Alonzo przeistacza się w Alonzę. Dzięki temu śmiałemu zabiegowi zyskujemy zupełnie nową perspektywę na relacje pomiędzy poszczególnymi bohaterami dramatu. Damsko-męskie perypetie wyparte zostają przez silnie zarysowaną relację pomiędzy matką i córką, natomiast walka charakterologiczna rozgrywająca się pomiędzy dwoma bohaterami płci męskiej zostaje zarzucona na rzecz wątku związanego z wybaczeniem i pojednaniem u dwóch rywalizujących ze sobą kobiet. “Burza” w aranżacji Krzysztofa Garbaczewskiego to nieco postmodernistyczna wizja, dzięki której możliwe jest wydobycie z klasycznej sztuki zupełnie nowych sensów i znaczeń. Z tego powodu szczególnie warto zarezerwować bilet do Teatru Polskiego i obejrzeć “Burzę” – zyskamy bowiem zupełnie nową perspektywę na pozornie znaną historię.

“Dziady”

Są takie przedstawienia, o których trudno nie usłyszeć. Do tego typu spektakli z pewnością należy wystawiona w Teatrze Polskim adaptacja “Dziadów” Adama Mickiewicza. Mowa tu o trwającym dokładnie trzynaście i pół godziny wielkim widowisku, które obejmuje wszystkie części utworu Adama Mickiewicza. Reżyserią spektaklu zajął się Michał Zadra. Sztuka rozpoczyna się około godziny 12:00 i trwa aż do zmroku, zapewniając widzom niezapomniane wrażenia i emocje. Jeśli dysponujesz chwilą czasu i masz ochotę na przygodę z teatrem wyższych lotów, koniecznie kup bilet na “Dziady”. Krytycy teatralni jednoznacznie przyznają, że sztuka stanowi wydarzenie na skalę światową, któremu warto poświęcić nawet 13 godzin.

“Sztuka kochania”

“Sztuka kochania” to spektakl z repertuaru Teatru Polskiego we Wrocławiu, który przeznaczony jest jedynie dla osób pełnoletnich. To lekka, zabawna opowieść, w której motywem przewodnim są różne aspekty dotyczące seksu. Komediowe ujęcie spektaklu, świetnie poprowadzony humor i rewelacyjne teksty piosenek sprawiają, że sztuka wyreżyserowana przez Krzysztofa Jasińskiego nieodmiennie bawi Polaków. Najwięksi krytycy sztuki teatralnej jednogłośnie uznali “Sztukę kochania” za widowiskowy popis świetnego aktorstwa oraz doskonale zbudowanych dialogów, które nie muszą sięgać do ordynarnego słownictwa czy szafować obscenicznością, aby móc wywołać śmiech wśród widzów.

“Klimakterium… i już”

Na deskach Teatru Polskiego bardzo często wystawiana jest także słynna sztuka pt. “Klimakterium… i już”. To ciepła i humorystyczna opowieść dotycząca szczególnego momentu w życiu każdej kobiety, czyli menopauzy. Spektakl w sposób łagodny tłumaczy związane z nią objawy i przybliża przeżycia kobiet, które doświadczyły tego procesu. Sztuka porusza temat z ogromnym dystansem, ukazując zarówno nieprzyjemne, jak i całkiem zabawne aspekty klimakterium. Dzięki niefrasobliwemu podejściu menopauza przestaje jednoznacznie kojarzyć się ze strasznym i nieodwracalnym momentem w życiu każdej kobiety, a zaczyna być postrzegana jako naturalny proces niosący ze sobą zmiany, które po prostu należy przyjąć jako naturalną kolej rzeczy. Choć mogłoby się tak wydawać, spektakl nie jest dedykowany wyłącznie kobietom! Reżyserią przedstawienia zajął się Cezary Domagała, który zadbał o to, aby widowisko przemawiało zarówno do głównych zainteresowanych, jak i ich życiowych partnerów, braci czy synów. Dzięki “Klimakterium… i już!” społeczeństwo być może zrozumie, że pokwitanie nie stanowi wstydliwego tematu tabu, a naturalny proces, o którym można zarówno dyskutować, jak i przygotować zabawną, lekką sztukę.

Godziny otwarcia kas i zasady rezerwacji biletu w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Bilety na spektakle Teatru Polskiego we Wrocławiu zakupić można przy każdej z trzech scen przynależących do instytucji. Wszystkie kasy zlokalizowane są w ścisłym centrum Miasta Stu Mostów, gdzie bez problemu dotrzeć można taksówką. Szczególnie opłacalny kurs oferuje Eko Taxi, gdzie zapłacimy jedynie 2,40 zł za każdy rozpoczęty kilometr! Wystarczy kilka minut, aby znaleźć się w teatrze bez ryzyka spóźnienia czy marznięcia w eleganckim stroju. Teatr Polski oferuje swoim widzom następujące sceny.

Scena imienia Jerzego Grzegorzewskiego
Lokalizacja: ulica Gabrieli Zapolskiej 3
Kod pocztowy: 50-032 Wrocław
Numer telefonu: (+48) 71 316 07 80

Scena Kameralna
Lokalizacja: ulica Świdnicka 28
Kod pocztowy: 50-068 Wrocław
Numer telefonu: (+48) 71 316 07 52

Scena na Świebodzkim
Lokalizacja: Plac Orląt Lwowskich 20c
Kod pocztowy: 53-605 Wrocław
Numer telefonu: (+48) 71 341 29 54

Teatr Polski we Wrocławiu - bilety

Godziny otwarcia kas Teatru Polskiego we Wrocławiu

Godziny otwarcia kas przy Scenie imienia Jerzego Grzegorzewskiego oraz przy Scenie Kameralnej:

  • od wtorku do soboty: 11:00-14:00 oraz 15:00-19:00,
  • niedziela i święta: dwie godziny przed spektaklem.

Godziny otwarcia kasy przy Scenie na Świebodzkim:

  • od wtorku do niedzieli (łącznie ze świętami): dwie godziny przed spektaklem.

Aby dokonać rezerwacji biletów na wybraną sztukę, należy skontaktować się z pracownikami Teatru Polskiego poprzez numer telefonu przypisany do danej kasy. Przed połączeniami telefonicznymi pierwszeństwo mają jednak zakupy dokonywane na miejscu. Jeśli dana kasa przyjmuje obecnie interesantów, telefony rezerwacyjne nie będą obsługiwane. Istnieje także możliwość dokonania internetowego zakupu wejściówek – w tym celu należy odwiedzić stronę internetową Teatru Polskiego, gdzie wybrane spektakle opatrzone zostały przyciskiem “Kup bilet”. Po przejściu do trybu zakupu możemy wybrać odpowiadające nam miejsca siedzące oraz dokonać opłaty metodą przelewu internetowego. Podczas realizowania transakcji przesłane zostaje potwierdzenie zakupu z nadanym numerem zamówienia. Odbioru biletów należy dokonać osobiście w kasach Teatru Polskiego, najpóźniej na pół godziny przed planowanym rozpoczęciem spektaklu.

Parkingi przy Teatrze Polskim we Wrocławiu

Przy każdej scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu znaleźć można zapewniane przez miasto płatne przestrzenie parkingowe. Jeśli chodzi o Scenę im. Jerzego Grzegorzewskiego, do dyspozycji zmotoryzowanych widzów pozostają miejsca postojowe przy ulicy Gabrieli Zapolskiej. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że na parkingu nie będzie już wolnych miejsc – wszystko z powodu sąsiadującego z teatrem Urzędu Miasta. W takiej sytuacji należy skorzystać z płatnego parkingu usytuowanego przy ulicy Zielińskiego, gdzie za miejsce postojowe możemy zapłacić przy wykorzystaniu karty płatniczej.

Najwygodniejszym wyjściem dla gości Teatru Polskiego wybierających się na spektakl wystawiany na Scenie Kameralnej będzie pozostawienie samochodu na płatnym parkingu usytuowanym w bezpośrednim sąsiedztwie Opery Wrocławskiej. W przypadku braku wolnych miejsc pozostaje także opcja postoju w podziemnym parkingu Narodowego Forum Muzyki.

Może Cię zainteresować również