World Games 2017 we Wrocławiu, czyli 10 edycja Igrzysk Sportów Nieolimpijskich

World Games 2017 we Wrocławiu, czyli 10 edycja Igrzysk Sportów Nieolimpijskich

The World Games we Wrocławiu, czyli Igrzyska Sportów Nieolimpijskich, wystartują już niebawem po raz dziesiąty z mocną dawką sportowych wrażeń i emocji. W ciągu 10 dni lipca będziemy mieli okazję obserwować zaciętą i niecodzienną rywalizację sportowców zmagających się w aż 30 nieolimpijskich dyscyplinach. Znajdziemy się w centrum nieolimpijskich potyczek! Zanim wybrzmi dźwięk pierwszego gwizdka, sprawdź, jakie dyscypliny sportowe biorą udział w Igrzyskach i na czym polega rywalizacja oraz w które wrocławskie obiekty sportowe warto wówczas odwiedzić!

Spis treści:
Czym są zawody?
Co i kiedy będzie się działo?
Gwiazdy Ceremonii Otwarcia
Czy miasto jest gotowe przyjąć wszystkich kibiców?
Obiekty sportowe
Najciekawsze dyscypliny sportowe

Czym są World Games we Wrocławiu?

The World Games, określane także jako Igrzyska Sportów Nieolimpijskich, mają długą tradycję sięgającą 1981 roku. Wówczas w mieście Santa Clara w Kalifornii narodziła się idea wyróżnienia wszystkich dyscyplin sportowych, które z różnych powodów nie zostały uznane za sporty olimpijskie. Organizatorem Igrzysk jest International World Games Association (IWGA), a patronat nad nimi sprawuje Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

World Games od podszewki, czyli co i kiedy będzie się działo we Wrocławiu?

Uroczysta ceremonia otwarcia dziesiątej edycji The World Games odbędzie się 20 lipca o godzinie 19:00 na Stadionie Wrocław. Aby uzmysłowić sobie, jak duży zasięg mają Igrzyska Sportów Olimpijskich, wystarczy spojrzeć na liczby. Udział w wydarzeniu zadeklarowało 3500 zawodników, którzy staną w szranki w 30 różnych dyscyplinach sportowych. W związku z tym będziemy mieli okazję podziwiać rywalizację reprezentantów pochodzących z ponad 100 krajów. Niezwykłe wydarzenie o światowym zasięgu potrzebuje odpowiedniej przestrzeni, dlatego też we Wrocławiu zostanie uruchomionych około 20 obiektów sportowych.

Ceremonia otwarcia The World Games 2017 we Wrocławiu – zobacz, kto znajdzie się wśród 400 zaproszonych artystów!

Tak, to nie pomyłka! Na ceremonię otwarcia The World Games 2017 z całego świata przybędzie ponad 400 artystów, którzy uświetnią wydarzenie swoimi koncertami. Goście Igrzysk zostaną przywitani wspaniałym występem orkiestry symfonicznej, a także indywidualnymi i zespołowymi występami muzycznymi oraz tanecznymi. Na Stadionie Wrocław zagrają między innymi:

Kamil Bednarek – polski piosenkarz kojarzony głównie z muzyką reggae. Na polskiej scenie muzyczne pojawił się po udziale w programie Mam Talent, gdzie zajął drugie miejsce. Jego przeboje zajmują pierwsze miejsca na listach przebojów, a płyty osiągają status diamentowych i platynowych krążków.

Dawid Kwiatkowski – dwudziestojednoletni wokalista, który pojawił się na polskiej scenie muzycznej w dość młodym wieku, szybko osiągając sukces. Jego płyty osiągają status złotych krążków. Jego twórczość została doceniona i nagrodzona przez MTV ENA poprzez przyznanie mu tytułów Najlepszego Polskiego Wykonawcy oraz Najlepszego Wykonawcy Europy Wschodniej.

Igor Hubert z zespołem LemOn – jego piosenka Wkręceni – Nie ufaj mi, wykonana podczas Fstiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, została nagrodzona statuetkę Super Jedynki, a on sam otrzymał miano Super Artysty. Igor Hubert dał się poznać w trzeciej edycji programu Must Be The Music, w którym zajął pierwsze miejsce. W jego rockowo-popowej muzyce można dostrzec ciekawe folkowe wpływy kultury łemkowskiej.

Steve Nash & Turntable Orchestra – projekt artystyczny, w którym połączono różne gatunki muzyczne. Z muzyką klasyczną doskonale współgra tutaj sztuka turntablismu (scratchowania po płytach gramofonowych). W tak szerokiej gamie dźwięków możemy także usłyszeć wpływu jazzu czy elektroniki.

Łucznictwo - dyscyplina na World Games we Wrocławiu

Czy Wrocław jest gotów przyjąć wszystkich kibiców World Games 2017?

Organizatorzy The World Games 2017 nie muszą się obawiać o skutki kulturowego miszmaszu, którego areną stanie się Wrocław na czas Igrzysk. Rok 2016, kiedy to miasto piastowało zaszczytną rolę Europejskiej Stolicy Kultury, pokazał jak przyjazna i tolerancyjna czeka na przyjezdnych ze wszystkich zakątków świata. Nie inaczej będzie tym razem! Ponadto organizatorzy Igrzysk Sportów Nieolimpijskich zwracają szczególną uwagę na to, aby wszystkie ośrodki sportowe były przystosowane do obecności osób niepełnosprawnych. Osobom poruszającym się na wózkach zapewniono specjalne miejsca na trybunach. Niewidomi lub niedowidzący z pewnością chętnie skorzystają z przygotowywanej dla nich audiodeskrypcji odbywających się na różnych arenach wydarzeń sportowych. O jak najlepszy poziom wykonania audiodeskrypcji zadba Fundacja Katarynka, która ma ogromne doświadczenie w relacjonowaniu różnych wydarzeń sportowych. Osoby chcące skorzystać z audiodeskrypcji będą mogły po nią sięgnąć w bardzo prosty sposób, ponieważ będzie ona udostępniona w formie komunikatu radiowego. Wystarczy zabrać ze sobą niewielki odbiornik radiowy (np. radio lub telefon z systemem Android) oraz słuchawki. Częstotliwość audiodeskrypcji zostanie podana przez organizatorów. Dodatkowo wszystkim osobom niepełnosprawnym przysługuje zniżka na bilety wstępu uprawniające do udziału w The World Games. Symboliczną złotówkę za wstęp na TWG zapłacą także opiekunowie osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na udogodnienia nie tylko w obiektach sportowych, lecz także na lotnisku i we wrocławskich hotelach, które zostały dostosowane do ich potrzeb. Nie inaczej ma się z sieciami wrocławskich taksówek, które przygotowane są na każdą okoliczność transportu.

Sprawdź, w jakich wrocławskich obiektach sportowych odbędą się zawody związane z World Games 2017!

Podejmując się organizacji 10 edycji The World Games, Wrocław musiał przygotować aż 20 obiektów sportowych. Niektóre z nich działają już od wielu lat, inne należało odpowiednio przygotować na przybycie sportowców z całego świata. Dodatkowo wszystkie hale, boiska i inne kompleksy sportowe zostaną dokładnie sprawdzone, tak aby mogły bezpiecznie przyjąć tysiące kibiców, dziennikarzy i samych zawodników. W związku z tym miasto przeprowadziło kilka ważnych modernizacji, na których zyskały między innymi basem przy ulicy Wejherowskiej oraz Stadion Olimpijski. Ponadto na terenie Parku Tysiąclecia wybudowano tor wrotkarski, który przez kolejne lata będzie służył wrocławianom, którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas. Organizatorzy dokładali bowiem starań ku temu, aby jak najwięcej inwestycji przeprowadzonych w ramach organizacji The World Games 2017 przynosiło korzyści mieszkańcom także po zakończeniu Igrzysk. Na czas trwania rozgrywek sportowych miasto zostanie podzielone na trzy strefy: klaster wschodni, centralny i zachodni. W każdym z nich odbędą się inne rozgrywki sportowe:

Klaster wschodni będzie obejmował:

  • Halę Stulecia – gimnastyka, taniec sportowy;
  • Wrocławskie Centrum Kongresowe – bilard;
  • Pergolę – bule, łucznictwo, biegi na orientację;
  • Park Szczytnicki oraz Stadion Lekkoatletyczny – łucznictwo;
  • Stadion Olimpijski – żużel, futbol amerykański;
  • Hala Wielofunkcyjna Akademii Wychowania Fizycznego oraz Pola Marsowe – przeciąganie liny;
  • Kompleks P5 – ręczna piłka plażowa, zawody frisbee;
  • WKK Sport Center – unihokej, korfball;
  • kompleks GEM – sztuki walki;
  • Stadion Oławka – lacrosse, fistball.

Klaster centralny będzie obejmował:

  • Narodowe Forum Muzyki – trójbój siłowy oraz wielka Ceremonia Zamknięcia;
  • Plac Nowy Targ – wspinaczka sportowa, bieg na orientację;
  • Sky Tower – turniej kręglarski;
  • klub sportowy Hasta La Vista – squash.

Klaster zachodni będzie obejmował:

  • Stadion Wrocław – to tu odbędzie się ceremonia otwarcia The World Games 2017;
  • Park Tysiąclecia – zawody wrotkarskie;
  • kompleks obiektów sportowych Orbita – Hala Orbita (muaythai, kickboxing i sumo) oraz Basen Orbita (konkurencje ratownictwa wodnego, pływanie w płetwach, kajak polo);
  • stara Odra w pobliżu mostu Trzebnickiego – narty wodne oraz wakeboard.

Sprawdź, na czym polegają najciekawsze dyscypliny sportowe The World Games 2017 we Wrocławiu!

Bule

Bule to jeden z najbardziej popularnych, a zarazem najprostszych sportów na świecie. Jego początki sięgają czasów antycznych. Powodzenie, jakim cieszy się od wieków, może wynikać między innymi z tego, że gra w bule nie wymaga dużego wysiłku i kosztownych przygotowań, a ponadto może się odbywać niemal wszędzie. Nie wprowadza także żadnych obostrzeń co do wieku zawodników, dlatego też stanowi doskonałą rozrywkę dla całych rodzin. Bule, nieustannie ewoluując i przyjmując nowe formy, zyskiwały coraz to nowych zwolenników, jednak największe uznanie zyskały wśród Francuzów, którzy uczynili je swoim sportem narodowym. Obecnie Światowa Federacja Petanque zrzesza ponad 600 tysięcy zawodowych graczy z 70 różnych państw. Podczas World Games we Wrocławiu, na tle pięknych zabudowań i zieleni Pergoli, odbędą się trzy różne rodzaje gry w bule:

  • Pétanque, gdzie rzucane bile mają 8 cm średnicy,
  • Lyonnaise, gdzie rzuca się bilami o średnicy od 9 do 11 cm,
  • Raffa, gdzie wybija się bile przeciwnika a swoje ustawia jak najbliżej specjalnej misy.

Bule - dyscyplina sportowa na World Games we Wrocławiu

Korfball

Początki Korfballu sięgają początku XX wieku, kiedy to holenderski nauczyciel wychowania fizycznego postanowił stworzyć koedukacyjny projekt edukacyjny. Współcześnie korfball nadal pozostaje jedyną z nielicznych rozgrywek sportowych, w której biorą udział przedstawiciele przeciwnych płci. Na każdy skład przypada tu czterech mężczyzn i cztery kobiety. W Korfballu zdają się łączyć dwie różne dyscypliny sportowe: piłka ręczna i koszykówka. Celem zawodników jest wrzucenie piłki do kosza drużyny przeciwnej, zamontowanego na specjalnym słupie. Korfball aktywuje różne grupy mięśni, dlatego też stanowi on doskonałe uzupełnienie codziennych ćwiczeń, co potwierdzają instruktorzy fitness czy trenerzy personalni. Wśród reprezentacji, którym udało się wywalczyć udział w 10 edycji Igrzysk Sportów Nieolimpijskich we Wrocławiu, znalazły się:

  • reprezentacja Polski, która jako gospodarz turnieju zadebiutuje na World Games 2017;
  • reprezentacja Chin – również zadebiutuje na TWG po awansie z Mistrzostw Świata w 2015 roku;
  • reprezentacja Holandii, która będzie zaciekle bronić tytułu;
  • reprezentacja Niemiec, która awansowała podczas Mistrzostw Świata w 2015 roku;
  • reprezentacja Wielkiej Brytanii, która awansowała na Mistrzostwach Świata w 2015 roku;
  • reprezentacja Australii, która awansowała podczas Mistrzostw Świata w 2015 roku;
  • reprezentacja Belgii, która awansowała podczas Mistrzostw Świata w 2015 roku;
  • reprezentacja Tajwanu, który awansował podczas Mistrzostw Świata w 2015 roku.

Wszystkie rozgrywki odbędą się w hali sportowej WKK Sport Center przy ulicy Czajczej we Wrocławiu.

Bieg na orientację

Zadaniem uczestników biegu na orientację jest odnalezienie wszystkich zaplanowanych punktów kontrolnych i dotarcie do mety w jak najkrótszym czasie. Zawodnicy mogą mieć ze sobą mapę i kompas, które pomogą im osiągnąć założone cele. Bieg na orientację uprawiany jest niemal od 120 lat, a jego korzeni należy szukać w Skandynawii. Łącząc w sobie elementy sportowej rywalizacji i przygody dyscyplina szybko obiegła cały świat, zyskując popularność także w Polsce. Nasi rodacy mają na swoim koncie niejedno zwycięstwo w biegu na orientację. Możemy się nawet poszczycić tytułami mistrzów świata i Europy.

Ju-Jitsu

Sztuka walki nazywana Ju-Jitsu wywodzi się z Japonii i stanowi ważny element tamtejszej kultury i tradycji. Główna zasada obowiązująca w Ju-Jitsu mówi o tym, aby poprzez minimalny wysiłek uzyskać maksymalną skuteczność. Aby to osiągnąć, należ zneutralizować energię ataku przeciwnika, stosując odpowiednie kombinacje chwytów, bloków i kontrataków. Techniki znane z Ju-Jitsu wykorzystywane są w nauce samoobrony policjantów i wojskowych. Podczas World Games 2017 będzie mieli okazję podziwiać pokazy Ju-Jitsu w trzech systemach technicznych:

  • Fighting,
  • Duo-system,
  • Ne-Waza.

Czy mamy jakichś faworytów wśród naszych rodaków? Owszem! Szanse na zwycięstwo w Ju-Jitsu mają Polacy, którzy zostali nagrodzeni czterema medalami podczas zeszłorocznej edycji Igrzysk Sportów Nieolimpijskich organizowanych w Cali, w Kolumbii. Wygrali oni także klasyfikację medalową ubiegłorocznych mistrzostw świata, które rozgrywały się w hali Orbita we Wrocławiu. Zawody Ju-Jitsu odbędą się na terenie hotelu GEM przy ulicy Mianowskiego.

Fistball

Fistball stanowi połączenie dwóch różnych dyscyplin sportowych. Można w nim dostrzec elementy siatkówki i tenisa. Jego początki sięgają bardzo daleko, bo aż do starożytnego Rzymu, gdzie rozgrywano pierwsze mecze fistballu. Rozgrywka odbywa się na przedzielonym siatką boisku. Zadaniem dwóch rywalizujących ze sobą drużyn jest przebijanie piłki nad siatką przy pomocy pięści lub otwartej dłoni. Podczas World Games 2017 będziemy mieli okazję kibicować męskim reprezentacjom Polski, Austrii, Szwajcarii, Niemiec, Brazylii i Argentyny. Rozgrywki odbędą się na Polach Marsowych przy Stadionie Olimpijskim.

Karate

To kolejna sztuka walki, którą będziemy mogli obserwować podczas Igrzysk Sportów Nieolimpijskich. Jako jedna z najbardziej klasycznych japońskich sztuk walki cieszy się ona niesłabnąca popularnością na całym świcie, w tym również w Polsce. Techniki stosowane w karate stanowią dynamiczne i różnorodne widowisko, dlatego też po latach została uznana także za dyscyplinę olimpijską. W zawodach karate podczas TWG 2017 wezmą udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Uczestnicy będą także zróżnicowani ze względu na kategorie wagowe. Ich zmagania będziemy mogli obserwować na terenie hotelu GEM przy ulicy Mianowskiego.

Karate - dyscyplina na World Games we Wrocławiu

Kajak Polo

Kajak Polo można by określić w kilku słowach jako piłkę ręczną w kajakach. Zadaniem zespołów kajakarzy biorących udział w rozgrywce jest bowiem umieszczenie w bramce za pomocą ręki lub wiosła. W skład drużyny wchodzi pięć osób, a tradycyjny mecz kajak-polo dzieli się na dwie połowy, z których każda trwa 10 minut. Rozgrywki odbędą się na terenie basenu Orbita przy ulicy Wejherowskiej.

Latające dyski – ultimate frisbee

W grze określanej mianem latających dysków wykorzystuje się popularny, często widywany w parkach dysk frisbee. W samej rozgrywce obecne są elementy koszykówki, piłki nożnej i ręcznej oraz rugby. Mecz ulitame frisbee jest bardzo dynamiczny, obfituje w liczne zwroty akcji, dzięki czemu oglądanie go dostarcza naprawdę wiele wspaniałych emocji. Opanowanie zasad gry jest bardzo proste. Zadaniem jednego z zawodników siedmioosobowej drużyny jest umieszczenie frisbee w polu punktowym przeciwnika. Mecz latających dysków wyróżnia się tym, że podczas rozgrywki ogromne znaczenie mają zasady fair-play. Problematyczne kwestie rozstrzygane są w trakcie gry przez samych zawodników. Dlatego tez w meczu nie biorą udziału sędziowie. Podczas World Games 2017 będziemy mogli podziwiać grę reprezentacji Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Kolumbii, Australii i Japonii. Rozgrywki odbędą się na terenie Pól Marsowych przy Stadionie Olimpijskich.

To tylko część dyscyplin, które będzie można poznać podczas World Games 2017 we Wrocławiu. Jest ich tak wiele, że każdy może znaleźć coś dla siebie i świetnie się bawić!

Może Cię zainteresować również