Wrocławski Teatr Współczesny – poznaj najbliższy repertuar Sceny Dużej, Małej oraz Sceny na Strychu

Wrocławski Teatr Współczesny – poznaj najbliższy repertuar Sceny Dużej, Małej oraz Sceny na Strychu

Wrocławski Teatr Współczesny od początku swojego istnienia przeszedł imponującą przemianę – od sceny wystawiającej przedstawienia kukiełkowe dla dzieci do teatru poruszającego na swoich scenach najbardziej ważkie problemy współczesnej nam rzeczywistości. Od prywatnego przedsięwzięcia dwojga ludzi po instytucję znaną w zagranicznym środowisku teatralnym z organizacji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Dialog”. Poznajcie losy budynku przy ul. Rzeźniczej oraz najbliższy repertuar Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Sprawdźcie, jak najwygodniej zarezerwować miejsca, kupić bilety i gdzie zaparkować.

Spis treści:
Historia
Aktorzy i dyrektorzy
Repertuar 2018
Ceny biletów i rezerwacja miejsc
Parking i dojazd

Od przedstawień kukiełkowych do dramatów Tadeusza Różewicza. Poznaj historię Wrocławskiego Teatru Współczesnego

Chcąc poznać historię Wrocławskiego Teatru Współczesnego, musimy się na chwilę przenieść do lat 20. XX wieku i niemieckiego wówczas Breslau. Właśnie w tym okresie oddano do użytku stojący przy ówczesnej Büttnerstrasse budynek, w którym obecnie znajduje się siedziba teatru. Autorem projektu wspomnianego obiektu był Max Taubert. Architekt słynął przede wszystkim z planów architektonicznych licznych willi i pięknych domów jednorodzinnych. Mimo to doskonale poradził sobie również z zaprojektowaniem sali teatralnej mogącej pomieścić 450 osób i to w dość nietypowych warunkach. Budynek, którego budowa została zakończona w marcu 1929 roku, pierwotnie służył bowiem jako dom parafialny dla wrocławskiej parafii ewangelicko-augsburskiej, która miała wówczas główną siedzibę w Kościele św. Elżbiety. Wzniesiony niedługo przed wybuchem drugiej wojny światowej budynek przetrwał działania militarne bez znaczących uszkodzeń, dzięki czemu dziś możemy go podziwiać w formie bardzo zbliżonej do oryginalnej. W 1946 roku obiekt został przekazany w dzierżawę Zenonowi i Elżbiecie Kalinowiczom. Marzeniem powracającego z Syberii małżeństwa było założenie na tak zwanych Ziemiach Odzyskanych teatru dla dzieci. Dzięki przychylnej decyzji władz zyskali dostęp właśnie do budynku, który po zmianie granic znajdował się już nie przy Büttnerstrasse, lecz przy ul. Rzeźniczej we Wrocławiu. Aby Teatr Lalki i Aktora mógł zaprosić młodych widzów na pierwszy spektakl, wnętrze budynku musiało zostać poddane renowacji. Zniszczenia okazały się bowiem nieco bardziej poważne niż wskazywałaby na to fasada. Szybko jednak uporano się z niezbędnymi pracami, zakupiono również odpowiednie wyposażenie sceniczne i w 1946 roku wystawiono premierowe przedstawienie.

Bilety do Wrocławskiego Teatru Współczesnego

Niedługo po tym wydarzeniu, w 1950 roku prywatne przedsięwzięcie państwa Kalinowiczów zostało upaństwowione. Teatr Lalki i Aktora przemianowano na Państwowy Teatr Młodego Widza. Kolejna zmiana nastąpiła siedem lat później pod kierownictwem Adolfa Chronickiego. To właśnie wówczas scena przy ul. Rzeźniczej zyskała zupełnie inną formę, która nawiązywała to tradycji teatru rozmaitości powszechnej choćby w Warszawie i we Lwowie. Wiązało się to oczywiście z kolejną zmianą nazwy – tym razem dwudziestowieczny budynek zyskał miano Państwowego Teatru Rozmaitości we Wrocławiu. Kolejne przemiany wewnętrzne, których celem zawsze pozostawało poszukiwanie coraz doskonalszych form przekazu teatralnego, zyskały wyraz w 1967 roku, kiedy to instytucji nadano znaną nam dziś nazwę Teatru Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego. W budynku przy ul. Rzeźniczej pojawiali się kolejni znakomici artyści. Wystawiano tu między innymi działa Andrzeja Witkowskiego, Józefa Szajny czy Helmuta Kajzara. Dobrą zmianą okazało się także przekazanie kierownictwa w latach 70. Kazimierzowi Braunowi. To właśnie dzięki jego staraniom we Wrocławskim Teatrze Współczesnym zaczęto wystawiać działa doskonale nam dziś znanego wrocławskiego dramaturga i poety – Tadeusza Różewicza. To właśnie sztuki jego autorstwa dominowały na scenie przy ul. Rzeźniczej w latach 1975-1984. Równocześnie Wrocławski Teatr Współczesny współpracował z innym znamienitym reżyserem i dramatopisarzem – Helmutem Kajzarem. Kto decydował o dalszych losach jednego z najchętniej odwiedzanych wrocławskich teatrów? Jacy aktorzy występowali na jego deskach?

Jak zbudować teatr sukcesu w XXI wieku? Poznaj aktorów i dyrektorów odpowiedzialnych za rozwój Wrocławskiego Teatru Współczesnego

Dzięki nieustannym staraniom kolejnych dyrektorów i znakomitych aktorów Teatr Współczesny we Wrocławiu nie przestaje się rozwijać. Jednym z przejawów sukcesu teatralnego na miarę XXI wieku jest organizowany od 2001 roku Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Dialog” – Wrocław. Jego inicjatorką była ówczesna dyrektorka naczelna i artystyczna instytucji. Festiwal umożliwia zarówno miejscowym, jak i przyjezdnym miłośnikom sztuki scenicznej poznanie dzieł o światowym zasięgu, mających niebagatelny wpływ na kształt współczesnego teatru. Jest to również niezwykła okazja dla wszystkich artystów na nawiązanie żywego, międzykulturowego dialogu, stanowiącego inspirację do powstawania kolejnych dzieł i odczytywania na nowo tego, co zdaje się doskonale znane.

We wszystkich spektaklach i wydarzeniach organizowanych przez Wrocławski Teatr Współczesny biorą udział zarówno aktorzy występujący gościnnie, jak i aktorzy-seniorzy, rezydujący na jego deskach od wielu lat, współtworzący w latach 50. i 60. XX wieku nieistniejący już Teatr Rozmaitości, w tym między innymi Marlena Milwiw oraz Zdzisław Kuźniar. Ich wieloletnie doświadczenie bywa nieocenioną inspiracją dla młodszego pokolenia artystów, wśród których znajdują się zarówno świeżo upieczeni absolwenci szkół teatralnych, jak i osoby nagrodzone w różnego typu konkursach teatralnych.

Nad całym zespołem aktorskim czuwa obecnie Marek Fiedor pełniący funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Jego wizja artystyczna tchnęła w scenę przy ul. Rzeźniczej ducha twórców, którzy położyli podwaliny pod rozwój teatru polskiego po 1945 roku. Mieli również niebagatelny wpływ na rozwój samego Teatru Współczesnego. Marek Fiedor bardzo chętnie sięga bowiem po twórczość Tadeusza Różewicza, Tymoteusza Karpowicza oraz Helmuta Kajzara. Uniwersalność dzieł wspomnianych twórców w połączeniu z pracą doskonałych reżyserów i aktorów umożliwia nam uczestnictwo w doskonałych dziełach teatralnych uszytych na miarę naszych czasów.

Spektakl Wrocławskiego Teatru Współczesnego

Jaki repertuar zaplanował Wrocławski Teatr Współczesny na okres od lutego do maja 2018 roku dla Sceny Dużej, Małej oraz Sceny na Strychu?

Spektakle Wrocławskiego Teatru Współczesnego wystawiane są na trzech scenach, w tym na Scenie Dużej, Scenie Małej oraz Scenie na Strychu. Przestrzeń każdej z nich wykorzystywana jest w inny sposób, odpowiadający specyfice określonego spektaklu czy wydarzenia teatralnego. Aby w pełni poznać atmosferę Wrocławskiego Teatru Współczesnego, najlepiej zasiąść na widowni każdej ze wspominanych scen. Co zobaczymy na nich w lutym, marcu, kwietniu i maju 2018 roku i na jakie spektakle z pewnością warto się wybrać?

Scena na Strychu

Scena na Strychu nie bez powodu nosi właśnie taką nazwę. Została ona zaaranżowana na ostatnim piętrze budynku przy ul. Rzeźniczej. Zadaszenie stanowi tam klimatyczna kopuła przykrywająca niegdyś strych. Jej widownia liczy około 90 miejsc (liczba ta może ulegać zmianie w zależności od potrzeb aranżacyjnych poszczególnych spektakli). Warto wspomnieć, że na najwyższe piętro teatru bez problemu dotrą osoby starsze oraz mające problemy z chodzeniem. Właśnie dla nich zamontowano wygodną windę. Jakie spektakle zobaczymy w najbliższym czasie na Scenie na Strychu?

Na luty i marzec zespół teatralny przygotował dla nas spektakl pt. „Genialna przyjaciółka” na podstawie powieści Eleny Ferrante, znanych jako tetralogia neapolitańska. W marcu na Scenie na Strychu możemy również zobaczyć spektakl „Szaberplac, moja miłość”. Autorem scenariusza jest w tym przypadku Szymon Bogacz, a za reżyserię odpowiada Tanja Miletić Oručević. Marzec to również ostatnia okazja na obejrzenie spektaklu „Paternoster” opartego na tekstach zebranych autorstwa wspominanego już Helmuta Kajzara. W kwietniu Scena na Strychu zaprasza na kolejne adaptacje dramatów Kajazara – „Jak to dobrze…” oraz „Gwiazda”. Kolejnym klasycznym przedstawieniem będzie „Zakup z dostawą na miejsce” Tymoteusza Karpowicza, zaskakujący nieco odmienną scenerią i pokazujący różnorodne możliwości inscenizacyjne Sceny na Strychu. Ostatnim spektaklem z repertuaru kwietniowego będzie „Silentia, silentia” Lidii Amejko.

Scena Duża

Scena Duża jest prawdziwą perłą Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Została zaprojektowana na ponad 230 miejsc i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo klimatyzacja zapewnia widzom i aktorom odpowiedni komfort o każdej porze roku. Co ciekawe, w sali odbywają się nie tylko spektakle teatralne, ale też liczne konferencje, których organizacja jest możliwa po wcześniejszej rezerwacji sali. Scena Duża znajduje się na pierwszym piętrze budynku, gdzie mieszczą się również szatnia i przytulna Kawiarnia Teatralna. Warto więc przyjść chwilę przed rozpoczęciem spektaklu, aby skosztować pysznej kawy i odciąć się o codziennego pędu. Dzięki temu będziemy mogli w pełni cieszyć się tym, co przygotował dla nas zespół teatralny. Wokół kawiarni rozciąga się również przestrzeń, w której często organizowane są konferencje prasowe oraz wystawy.

Powracając do samej Sceny Dużej, nie sposób nie wspomnieć o spektaklach, które odbędą się na jej deskach w najbliższym czasie. W lutym wystawiane jest przedstawienie zatytułowane „Pidżamowcy” na podstawie dramatu autorstwa Mariusza Sieniewicza. W tym miesiącu wystawiany jest także spektakl o intrygującym tytule „Panna Nikt”, stanowiący adaptację powieści Tomka Tryzny. Obie wspomniane sztuki powrócą do repertuaru w kwietniu. Wcześniej jednak, w marcu na Scenie Dużej zobaczymy dwa inne warte uwagi przedstawienia. Jednym z nich będzie „Kotlina”, czyli adaptacja powieści wrocławskiej pisarki Olgi Tokarczuk, a drugim „Skrzywienie kręgosłupa” na podstawie sztuki autorstwa Ingrid Lausund. W maju Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na „Panią Furię” Grażyny Plebanek.

Mała Scena

Mała Scena, której nazwa odpowiada rozmiarom, mieści na widowni zaledwie 45 osób. I właśnie w tym tkwi jej urok. Widzowie mają bowiem niepowtarzalną okazję ku temu, aby wziąć udział w kameralnym spektaklu, podczas którego panuje atmosfera zupełnie inna niż w sytuacji, gdzie otacza nas ponad 200 innych widzów. Dodatkowym elementem budującym nastrój Małej Sceny jest fakt, że mieści się ona w piwnicy Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Otuleni kameralną atmosferą Małej Sceny w lutym i marcu zobaczymy na jej deskach między innymi spektakl „Gałgan” wyreżyserowany przez Jarosława Murawskiego na podstawie książek niderlandzkiego psychologa Douwe Draaismy. Głównym wątkiem przedstawienia będą zagadnienia związane z meandrami ludzkiej pamięci. Jak szybko zarezerwować miejsce na wybrany spektakl i gdzie sprawdzić ceny biletów? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Jakie są ceny biletów na przedstawienia Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz jak zarezerwować miejsce?

Chcąc zaplanować wizytę we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, nie musimy się martwić ceną biletów. Rezerwacja miejsca na niemal każdy spektakl zazwyczaj stanowi taki sam koszt. Bilet normalny dostaniemy w cenie 32 złotych, a za ulgowy zapłacimy zaledwie 24 złote. Tańsze bilety przysługują zwyczajowo studentom, którzy nie ukończyli 26 lat oraz emerytom i rencistom. Pamiętajmy jednak o tym, że możliwość skorzystania z ulgi mają jedynie osoby, które w kasie oraz przy wejściu na salę, gdzie sprawdzane są bilety, okażą odpowiedni dokument.

Bilety w promocyjnych cenach

Planując wieczór w teatrze, warto również wziąć pod uwagę dostępne promocje, których celem jest zachęcanie zarówno wrocławian, jak i osób przyjezdnych do uczestnictwa w życiu kulturowym miasta. Wtorki we Wrocławskim Teatrze Współczesnym są dniami szczególnie przychylnymi dla studentów, którzy bilet ulgowy kupią za jedyne 17 złotych. Z takiej samej promocji w każdą niedzielę mogą skorzystać emeryci i renciści. Weekend (sobota i niedziela) to również szczególnie korzystny czas dla par, które zaplanowały sobie romantyczny wieczór w teatrze. Wówczas bilet dla dwóch osób kosztuje bowiem 48 złotych, a nie 64 złote (cena dwóch biletów normalnych bez zniżki ). Na tańsze bilety mogą również liczyć osoby korzystające z Urbancard Premium oraz kart Planeta Młodych i Rodzina Plus. Kupując bilety, warto również mieć przy sobie kartę Miejskiej Biblioteki Publicznej z przyklejonym logo akcji Obligacja Kulturalna. Dodatkowo Wrocławski Teatr Współczesny oferuje karnety w cenie 40 złotych, uprawniające do zakupu dowolnej liczby biletów ulgowych w wybranym sezonie teatralnym.

Rezerwacja i zakup biletów w kasach teatru

Wrocławski Teatr Współczesny umożliwia zarówno telefoniczną, jak i e-mailową rezerwację biletów klientom indywidualnym i grupom. Niezwykle ważne jest w tym przypadku to, aby zarezerwowane bilety zostały wykupione i odebrane w czasie wskazanym podczas rezerwacji. W przypadku grup liczących ponad 10 osób rezerwacja telefoniczna musi być dodatkowo potwierdzona wiadomością mailową.

Mamy również możliwość bezpośredniego zakupu biletów, z pominięciem etapu rezerwacji, zarówno online, jak i tradycyjnie w kasie teatru. Kupując bilet przez Internet, jesteśmy zobowiązaniu do podania imienia i nazwiska, numeru telefonu oraz adresu e-mail. Wchodząc na salę z tak zakupionymi biletami, będziemy potrzebowali numeru rezerwacji lub imienia i nazwiska podanego podczas zakupu. Jeżeli zapłaciliśmy za bilet przelewem, musimy również okazać dowód wpłaty. Bilety należy odebrać w kasie teatru najpóźniej na pół godziny przed rozpoczęciem wybranego spektaklu.

Niezależnie od tego, jaki sposób zakupu biletu wybierzemy, warto wiedzieć, kiedy otwarte są kasy Wrocławskiego Teatru Współczesnego:

  • w poniedziałki kasy są nieczynne;
  • od wtorku do soboty w godzinach od 12:00 do 19:00;
  • w niedziele i święta kasy otwierane są na dwie godziny przed spektaklem.

Pamiętajmy o tym, że zarówno we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, jak i we wszystkich innych instytucjach tego typu, niezwykle istotna jest punktualność. Osoby spóźnione nie mogą ani wejść na widownię, ani liczyć na zwrot pieniędzy za zakupiony bilet. Warto również pamiętać o tym, że zakupione wcześniej bilety nie podlegają zwrotowi.

Balet na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego

Wybierasz się do Wrocławskiego Teatru Współczesnego? Sprawdź, czy w okolicy znajduje się parking

Z uwagi na to, że budynek Wrocławskiego Teatru Współczesnego znajduje w ścisłym centrum miasta, przy ulicy sąsiadującej z Rynkiem, możemy mieć spory problem ze znalezieniem miejsca parkingowego. Aby oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i zyskać pewność, że punktualnie dotrzemy na spektakl, a może nawet zdążymy wypić aromatyczną kawę lub herbatę, warto wybrać inny środek lokomocji. Jeśli w eleganckim stroju nie będziemy się czuli komfortowo w zatłoczonym tramwaju czy autobusie, najlepiej zamówić tanią taksówkę, która szybko i wygodnie dowiezie nas pod wskazany adres. W tym celu idealnie sprawdzi się wrocławska sieć Eko Taxi, gdzie koszt za przejechany kilometr wynosi jedynie 2,40 zł.  Dobrze jest bowiem zadbać o to, aby wieczór spędzony w teatrze był wyjątkowy w każdym calu.

Może Cię zainteresować również