Zasady savoir-vivre we wrocławskich taksówkach

Zasady savoir-vivre we wrocławskich taksówkach

Zasady savoir-vivre obowiązujące w taksówkach jeżdżących po ulicach Wrocławia i innych polskich miast dotyczą zarówno kierowców, jak i pasażerów. Znajomość etykiety gwarantuje, że kurs będzie komfortowy dla obu stron. Podpowiadamy, jak złożyć zamówienie na przejazd, aby spełnione zostały wszystkie wasze oczekiwania. Wyjaśniamy, kto powinien usiąść z tyłu, a komu przypada miejsce tuż obok kierowcy, oraz czego nie wypada przewozić w taksówce. Odpowiadamy, ile powinien wynieść napiwek i przedstawiamy zbiór zasad dobrego wychowania, które pozwolą na odbycie satysfakcjonującej podróży na każdym etapie – od telefonu na centralę aż po koniec kursu.

Spis treści:
Zamów przejazd zgodnie z zasadami dobrego wychowania
Etykieta na czas podróży samochodem
Czego nie wypada robić podczas kursu?
Czy napiwek dla kierowcy jest obowiązkowy?

Eko Taxi we Wrocławiu podpowiada, jak zamówić taksówkę zgodnie z zasadami dobrego wychowania. Kilka słów o savoir-vivre przez telefon

Savoir-vivre, czyli zasady dobrego wychowania, mają swoje zastosowanie nawet przy zamawianiu taksówki przez telefon. Aby rozmowa z dyspozytorem przebiegła bez problemów, warto wiedzieć, na jakie elementy zamówienia należy zwrócić szczególną uwagę. Im bardziej precyzyjne informacje podacie centrali, tym większe prawdopodobieństwo, że przysłany samochód spełni wszystkie wasze oczekiwania.

Precyzyjne informacje dotyczące adresu

Bez względu na to, czy taksówkę zamawiacie przez telefon, czy też za pośrednictwem aplikacji mobilnej, pamiętajcie, aby podać precyzyjne informacje dotyczące waszego adresu. Jeśli punkt startowy znajduje się w okolicy, do której dostęp jest utrudniony (np. na skutek robót drogowych), warto poinformować o tym dyspozytora i wyznaczyć miejsce spotkania z kierowcą w najbliższej okolicy. Przy korzystaniu z aplikacji mobilnej pomocna może okazać się opcja zaznaczenia dokładnej lokalizacji na mapie.

Zamów przejazd zgodnie z zasadami dobrego wychowania

Zgłoszenie dodatkowych uwag

Nasza firma specjalizuje się nie tylko w tradycyjnych przewozach. Oferujemy również wiele udogodnień, z których warto korzystać o każdej porze dnia i nocy! Pasażerowie mogą zabrać do taksówki zwierzę, poprosić o podstawienie auta z większą przestrzenią bagażową lub zamówić kurs kilkuosobowym minibusem. Dostępna jest także możliwość zarezerwowania przejazdu z kierowcą, który posługuje się językiem angielskim. Wszystkie wasze życzenia należy wyrazić podczas rozmowy telefonicznej z dyspozytorem lub poprzez zaznaczenie dodatkowych opcji w naszej aplikacji mobilnej.

Uważne zapoznanie się z informacjami zwrotnymi

Zgodnie z zasadami savoir-vivre po przedstawieniu oczekiwań związanych z kursem, pasażer otrzymuje kilka informacji zwrotnych, w tym szacunkowy czas oczekiwania na samochód. Spóźnienie się przeczy zasadom dobrego wychowania i nie jest dobrze odbierane. Warto uszanować pracę i czas oczekującego we wskazanym miejscu taksówkarza.

Savoir-vivre w taksówce – czego możemy się spodziewać?

Zasady savoir-vivre dotyczą oczywiście nie tylko pasażera, ale także kierowcę i dyspozytora. Satysfakcjonująca obsługa składa się nie tylko z wymiany kilku grzecznościowych zwrotów, ale i podróżowania czystym i komfortowym samochodem. We wrocławskim oddziale Eko Taxi dbamy o to, aby nasze auta dysponowały wszelkimi niezbędnymi dokumentami zaświadczającymi o ich sprawności i dobrym stanie technicznym. Odpowiadając na oczekiwania klientów, obsługujemy także płatności elektroniczne. Każde nasze auto wyposażone jest w terminal płatniczy obsługujący karty kredytowe, debetowe oraz płatnicze w systemie paypass.

Profesjonalni pracownicy

Od taksówkarzy Eko Taxi można oczekiwać nie tylko wysokiej kultury osobistej, ale i doskonałej znajomości topografii Wrocławia. Nasi kierowcy świetnie orientują się w terenie, chętnie polecają pasażerom najważniejsze wrocławskie atrakcje, a realizując kursy, wybierają trasę najkorzystniejszą dla pasażera. To osoby życzliwe, opanowane i odporne na sytuacje stresowe.

Eko Taxi we Wrocławiu tłumaczy zasady savoir-vivre dotyczące podróży samochodem. Dowiedz się, jakie miejsce należy zająć w taksówce

We Wrocławiu kursy bardzo często zlecane są przez klientów biznesowych, którzy spieszą na różnego rodzaju spotkania czy konferencje. W takim towarzystwie szczególnie warto zwrócić uwagę na zasady dobrego wychowania dotyczące np. kolejności wsiadania do samochodu. Etykieta przydaje się także podczas randki. Niejednokrotnie zapominamy bowiem, że kultura osobista nie obowiązuje nas wyłącznie w czasie romantycznej kolacji w restauracji – na dobre maniery składa się także umiejętność odpowiedniego zachowania się w czasie spaceru czy wspólnej podróży autem. Tu ogromną rolę grają pozornie nieistotne szczegóły, jak np. wiedza, z której strony obejść pojazd, aby otworzyć partnerce drzwi. O czym warto zatem pamiętać?

Zakochana para na spacerze

Kto pierwszy zajmuje miejsce w aucie?

Jeśli liczba pasażerów nie przekracza trzech osób, według zasad dobrego wychowania powinny one zająć tylne miejsca w taksówce. Jeśli podróż obejmuje dwie osoby przeciwnej płci, mężczyzna powinien otworzyć kobiecie tylne drzwi z prawej strony samochodu, aby mogła zająć miejsce znajdujące się po przekątnej w stosunku do fotela kierowcy. Mężczyzna obchodzi następnie samochód od tyłu i siada za kierowcą.

Choć współcześnie zajmowanie tylnych siedzeń jest kwestią grzecznościową, w latach 20. XX w. było to konieczne. Wszystko ze względu na specjalną szybę montowaną w samochodach, aby oddzielić przestrzeń kierowcy od kanapy pasażerów. Przegroda miała na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa kierowcy oraz zapewnienie klientom nieco więcej prywatności.

Jeśli w kursie biorą udział cztery osoby, miejsce z przodu powinna zająć osoba najwyższa rangą (np. specjalny gość). Z przodu może też usiąść pasażer, na którym spoczęła odpowiedzialność uiszczenia opłaty za kurs.

Udana randka a etykieta w taksówce

Jedną z podstawowych zasad dobrego wychowania, jakiej należy przestrzegać podczas randki, jest zadbanie o stosowny środek transportu. Według etykiety odpowiedzialność ta spoczywa na mężczyźnie. Jeśli para nie umówi się inaczej, zgodnie z savoir-vivre powinien on najpierw odebrać partnerkę, a potem towarzyszyć jej w drodze do restauracji, kina czy innego miejsca. Mężczyzna powinien też zadbać o bezpieczny powrót. I w tym przypadku warto zdecydować się na taksówkę lub dwie – w przypadku, gdy para wraca osobno. Mężczyzna zobowiązany jest poczekać na samochód razem z towarzyszką. W przypadku, gdy celem drogi powrotnej są dwa różne miejsca, ale para zdecyduje się na kurs jednym samochodem, należy najpierw odwieźć kobietę. Mężczyzna może wówczas poprosić kierowcę, aby chwilę poczekał, a następnie odprowadzić towarzyszkę pod drzwi jej mieszkania.

Czego nie wypada robić w czasie kursu? Poznaj najważniejsze zasady savoir-vivre razem z Eko Taxi we Wrocławiu

W trakcie kursu taksówką także obowiązuje kilka zasad savoir-vivre. W dobrym tonie jest zapinanie pasów bezpieczeństwa nawet w sytuacji, gdy nie robi tego kierowca. Według polskich przepisów taksówkarze mogą pozostawić odpięte pasy. Warto pamiętać, że w czasie trwania przejazdu taxi za bezpieczeństwo i komfort pasażera odpowiada kierowca. Nie wypada robić mu uwag czy komentować stylu jazdy. Niedozwolone jest także namawianie kierowcy do zwiększenia prędkości na odcinkach objętych jej ograniczeniem czy proszenie go o zatrzymanie się w niedozwolonym miejscu. Osoby decydujące się na nasze usługi zyskują gwarancję bezpiecznego przejazdu z kierowcą cechującym się nienaganną kulturą osobistą. Jeśli pasażer ma przy sobie większy bagaż, nasz taksówkarz na pewno pomoże umieścić go w bagażniku, a później wyjąć.

Tajemnice udanej pogawędki

Zgodnie z etykietą w taksówce nie należy prowadzić głośnych, prywatnych rozmów przez telefon lub ze współpasażerem. Wypada natomiast podjąć niezobowiązującą rozmowę, która podtrzyma dobrą atmosferę i pozwoli obu stronom przyjemnie spędzić podróż. Każdy pasażer ma prawo dopytać o szczegóły związane z przejazdem. Warto również zapytać kierowcę o wrocławskie atrakcje, szczególnie jeśli odwiedzacie miasto turystycznie.

Czysty samochód

Do zasad savoir-vivre w taksówce należy także uszanowanie czystości samochodu. Nie należy w nim ani jeść (szczególnie fast foodów ze względu na zapach), ani pić. Zakazane jest także palenie papierosów. Klienci podróżujący w towarzystwie zwierząt powinni uważać by ich pupil nie zabrudził tapicerki. W Eko Taxi z radością witamy podróżnych i ich ulubieńców, ale w celu zachowania czystości naszych samochodów zwierzak podróżować w specjalnym transporterze lub na kocyku bądź macie.

Kiedy zostawić napiwek? Eko Taxi we Wrocławiu tłumaczy zasady savoir-vivre dotyczące płatności za kurs

Savoir-vivre uwzględnia także zasady dotyczące płatności. Kto powinien zapłacić za kurs taksówką? To zależy od sytuacji. Jeśli mówimy o randce, osobą odpowiedzialną za wszelkie koszty powinna być strona inicjująca spotkanie. Ta sama zasada odnośni się do przejazdów służbowych – osoba zapraszająca powinna zapewnić transport wszystkim stronom biorącym udział w spotkaniu.

Kwestia ta zupełnie inaczej wygląda wśród grup przyjaciół i znajomych, którzy bez problemu mogą podzielić się kosztami. Jeśli pasażer zamierza płacić gotówką, zgodnie z zasadami dobrego wychowania powinien mieć przygotowane mniejsze nominały. Płatność powinna się odbyć możliwe szybko i bezproblemowo. Nasze taksówki wyposażone są również w terminale płatnicze.

Taksówka na ulicy

Co z napiwkiem?

Do najczęściej poruszanych kwestii dotyczących zasad savoir-vivre w taksówkach należy wartość napiwku dla kierowcy. W Polsce przyjęło się, że decyzja o pozostawieniu napiwku jest indywidualną kwestią każdego pasażera. W ten sposób klient może wynagrodzić kierowcę za udany kurs, nie jest to jednak jego obowiązek. Zwyczajowo przyjmuje się, że wartość napiwku wynosi 10% całkowitej ceny kursu.

Warto pamiętać także o innej zasadzie dotyczącej przejazdów – klient powinien mieć zagwarantowany dostęp do naklejki informującej o dokładnych stawkach. Nieodzowna jest także tabliczka informująca o konieczności wystawienia paragonu za zrealizowaną usługę. We wrocławskim oddziale Eko Taxi stawka cenowa jest niezwykle łatwa do zapamiętania – bez względu na porę i miejsce zawsze wynosi ona jedynie 2,40 zł/km!

Może Cię zainteresować również