Atrakcje dla dzieci we Wrocławiu: 5 pomysłów na rodzinny weekend.  Afrykarium, Fontanna a może Laser Tag?

Atrakcje dla dzieci we Wrocławiu: 5 pomysłów na rodzinny weekend. Afrykarium, Fontanna a może Laser Tag?

Atrakcje dla dzieci we Wrocławiu to rozległy temat, kiedy jednak przychodzi czas na planowanie wspólnej wycieczki, trudno o konkretne decyzje. Chcąc ułatwić życie rodzicom, którzy szukają najlepszych rodzinnych aktywności, prezentujemy 5 pomysłów na pełen wrażeń weekend we Wrocławiu!


Spis treści:
Afrykarium we Wrocławiu
Pokazy Fontanny Multimedialnej
Uroki Ogrodu Japońskiego
Hydropolis – muzeum multimedialne
Laser Tag w Zonie 71

Jedyne takie oceanarium na świecie – poznaj egzotyczne uroki Afrykarium we Wrocławiu

Jedną z największych atrakcji turystycznych Wrocławia jest część tutejszego zoo, czyli Afrykarium. Ten przypominający Arkę Noego kompleks wybudowany został w 2014 roku i od tego czasu nieustannie ściąga do miasta ogromne liczby odwiedzających. Afrykarium to  niezwykle unikatowa inwestycja – stanowi pierwsze na świecie oceanarium w całości poświęcone florze i faunie jednego kontynentu, czyli Afryce. Wrocławskie Afrykarium uznane zostało za zoologiczny cud świata tuż obok Ogrodów Zoologicznych z Ameryki Północnej (Dallas, Omaha oraz San Diego). W zestawieniu wyprzedziło szwedzkie i niemieckie ekspozycje.

Wrocławskie oceanarium ma aż 19 akwariów i basenów, które łącznie przechowują ponad 15 milionów litrów wody. Do jej oczyszczenia niezbędna jest praca 50 specjalnych filtrów. Koszty budowy całego kompleksu wyniosły 220 milionów złotych.

Afrykarium to atrakcja oferująca możliwość zwiedzenia sześciu biotopów charakterystycznych dla egzotycznych terenów Afryki. Na zwiedzających czekają zapierające dech w piersiach rejony:

  • Wybrzeże Namibii – akweny przeznaczone do prezentacji fauny wywodzącej się z południowej części Czarnego Lądu. W zewnętrznych basenach mieszkają pingwiny tońce oraz bliscy krewni lwów morskich, czyli kotiki południowoafrykańskie.
  • Kanał Mozambicki – wzorowany na cieśninie Oceanu Indyjskiego akwen wodny zamieszkany przez ogromną liczbę rekinów. Odwiedzający Afrykarium spacerowicze mają szansę dostrzec rekiny lamparcie, brunatne a także rekiny młoty. Istnieje także możliwość wzięcia udziału w karmieniu tych ogromnych, drapieżnych ryb. Poza rekinami w oceanarium inspirowanym Kanałem Mozambickim występuje także imponująca populacja płaszczek.
  • Afryka Wschodnia – rejon odwzorowujący tereny sawanny pełne majestatycznych hipopotamów nilowych, podobnych do świnek morskich góralków, samotniczych mrówników a także najmniejszych antylop świata, dikdików.
  • Dżungla u wybrzeży Kongo – biotyp charakterystyczny dla wiecznie zielonych, wilgotnych lasów tropikalnych porastających rejony Kotliny Kongo. W tej części Afrykarium zwiedzający mają szansę przyjrzeć się życiu krokodyli, manatów oraz niezliczonym gatunkom barwnych ptaków egzotycznych.
  • Akwen Morza Czerwonego – ogromny basen o pojemności miliona litrów oferujący niezwykłą okazję do podziwiania rafy koralowej oraz żyjących w jej ekosystemie różnobarwnych ryb. Do tej pory ich liczba sięga aż 60 różnych gatunków!
  • Plażowe wybrzeże Morza Czerwonego – ekosystem skupiony wokół fauny zamieszkującej afrykańskie jeziora Malawi i Tanganika. Spotkamy tu ogromną populację pięknych ryb (jak choćby barwne pielęgnice) a także ogromne, sięgające 50 kilogramów wagi, lądowe żółwie pustynne.  

Afrykarium oferuje także szansę na przyjrzenie się podziemnemu życiu mrówek żniwiarek w specjalnie zaaranżowanym formikarium. Tutejsza populacja mrówek sięga ponad 12 tysięcy osobników!

Błazenek w Oceanarium Wrocław - atrakcja dla dzieci i dorosłych

Najlepsze atrakcje dla dzieci we Wrocławiu – zwiedzaj Afrykarium z całą rodziną! Jak się przygotować na wizytę w zoo?

Kompleks Afrykarium to miejsce idealne na rodzinną wycieczkę. Wszechobecne rampy, podjazdy i wygodne windy gwarantują komfortowe poruszanie się zarówno osób niepełnosprawnych jak i rodzin z małymi dziećmi w wózkach. Afrykarium wyposażone zostało również w toalety ze specjalnie wydzielonym kącikiem dla matki chcącej przewinąć swoje dziecko.

Przy okazji wizyty w Afrykarium warto zabrać najmłodszych na zorganizowane pokazy karmienia zwierząt, które rozpoczęły się razem z nadejściem maja. Dzieci mają wówczas niezapomnianą okazję zobaczyć posiłek rekina czy poobserwować zabawne akrobacje kotików afrykańskich.

Na teren wrocławskiego oceanarium kategorycznie zabrania się wnoszenia jedzenia (ryzyko, że pożywienie dostanie się prosto do zwierzęcych zagród) czy też samodzielnego podawania go jakimkolwiek zwierzętom. Każdy taki wybryk może poważnie odbić się na zdrowiu rezydentów Ogrodu Zoologicznego a w szczególnych przypadkach nawet spowodować ich śmierć! Zakazane jest także stresujące dla zwierząt stukanie w szybę oraz robienie zdjęć z wykorzystaniem lampy błyskowej. Małe dzieci najlepiej od razu uświadomić, że każde zwierzę ma prawo czuć się w Afrykarium bezpiecznie i komfortowo, nie niepokojone żadnymi bodźcami z zewnątrz.

Fontanna Multimedialna – atrakcja Wrocławia na europejską skalę. Musisz to zobaczyć!

Wrocławska Fontanna Multimedialna to największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych w Europie. Spektakularne pokazy fontanny to niezapomniana atrakcja, która stała się codziennym celem zarówno turystycznych wycieczek jak i spacerów mieszkańców Wrocławia. Fontanna mierzy prawie 1 hektar powierzchni. Ulokowana została w pobliżu imponujących zabudowań Hali Stulecia oraz niezwykłej konstrukcji Pergoli. W otoczeniu intensywnej zieleni ogrodów oraz ciekawej architektury, fontanna prezentuje się wyjątkowo okazale – szczególnie w godzinach wieczornych.

Obiekt skonstruowany został przy pomocy 800 punktów światła, które zsynchronizowane zostały z 300-oma dyszami wodnymi. Fontanna Multimedialna wyrzuca wodę w postaci mgiełek, gejzerów, biczów wodnych, rozprysków w kształcie palm, punktowych wytrysków oraz mnóstwa innych kombinacji, które sięgają nawet 40 metrów wysokości! Wodne pokazy uzupełniane są poprzez idealnie dopasowane utwory muzyczne oraz odpowiednio zaaranżowaną oprawę świetlną. Specjalnie zatrudniony sztab techników wyświetla na ekranie wodnym dopasowane do pokazu animacje, zdjęcia i materiały filmowe. Część widowisk ma charakter okolicznościowy – specjalne aranżacje obejmują wydarzenia związane z Mistrzostwami Świata w piłkę nożną czy kanonizację Jana Pawła II.

Muzyka towarzysząca pokazom multimedialnym reprezentuje bardzo szeroki zakres gatunkowy i z pewnością trafi w najróżniejsze gusta. W aranżacjach wykorzystano zarówno popularne utwory Madonny, Faith No More czy Jeana-Michela Jarre’a, ale także kojące dźwięki muzyki relaksacyjnej, medytacyjne rytmy muzyki kontemplacyjnej oraz klasyczne melodie słynnych kompozytorów. Usłyszymy tu między innymi Beethovena, Wagnera czy Bizeta.

Wrocławska Fontanna Multimedialna – repertuar pokazów specjalnych 2017. Najpiękniejsze spektakle dla dzieci i dorosłych.

Klasyczne pokazy z wykorzystaniem gry świateł i muzycznych aranżacji mają miejsce razem z rozpoczęciem każdej pełnej godziny. Trwają zazwyczaj od trzech i pół do osiemnastu minut. W święta i inne wyjątkowe okazje na Fontannie organizowane są pokazy specjalne, których harmonogram sprawdzić można na oficjalnej witrynie poświęconej atrakcji. Fontannę można podziwiać z poziomu terenów spacerowych Pergoli oraz wygodnego tarasu widokowego należącego do Wrocławskiego Centrum Kongresowego.

Multimedialne pokazy specjalne to artystyczne spektakle, w których woda, światła i muzyka wspólnie opowiadają pewne historie. Niejednokrotnie są to aranżacje inspirowane światem znanych baśni – jak w przypadku Pięknej i Bestii czy Czterech Żywiołów, które z pewnością przypadną do gustu dzieciom. Bez problemu można natknąć się również na współczesne odniesienia, np. pokazy Urban Card czy Katedra Demokracji. Pokazy specjalne zwykle rozpoczynają się o późnych godzinach wieczornych jak 21:30 czy 22:00.

Idealne miejsce na wypoczynek z dziećmi. Ogród Japoński, czyli serce Wrocławia niczym Kraj Kwitnącej Wiśni

Blisko samego centrum Wrocławia znajduje się magiczne miejsce żywcem wyjęte z malowniczych zakątków Kraju Kwitnącej Wiśni. Wielbiciele japońskiej sztuki ogrodowej znajdą tu niepowtarzalną wschodnią florę, wolne duchy i marzyciele odnajdą przystań z niesamowitą, odprężającą atmosferą a zapaleńcy fotografii – plenery idealne pod sesje zdjęciowe. Ogród Japoński cieszy się szczególną popularnością jako sceneria dla fotografii ślubnej. Zajmuje miejsce na terenie Parku Szczytnickiego i od lat przyciąga na swoje klimatyczne alejki tysiące turystów i miejscowych. Lubią tu odpoczywać zarówno dzieci, jak i dorośli.

Ogród Japoński we Wrocławiu - atrakcja dla dzieci i dorosłych

Ogród Japoński to obiekt z długą i ciekawą historią. Założony został w roku 1912 jako element należący przygotowany na odbywającą się w 1913 roku Wystawę Stulecia. Zaprezentowany został jako jedyny ogród egzotyczny i wywołał żywe zainteresowanie odwiedzających. Po zakończeniu wystawy z ogrodu wymontowano oryginalne japońskie kamienne elementy, które w głównej mierze przesądzały o jego wschodnim charakterze. Miejsce przeszło gruntowną renowację w latach 1996-1997, jednak już dwa miesiące po oficjalnym otwarciu świeżo zrewitalizowany ogród znalazł się pod wodą na skutek Powodzi Stulecia. Pozostał zatopiony przez kolejne trzy tygodnie. Kiedy Wrocław uporał się z wszechobecnym żywiołem, tereny ogrodu poddano kolejnym zabiegom rekonstrukcyjnym. W 1999 roku odbyło się kolejne wielkie otwarcie obiektu. Od tej pory Ogród Japoński nieustannie przyciąga wielbicieli kultury orientu oraz osoby lubiące aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Ta japońska ekspozycja stanowi projekt unikalny na skalę europejską. Nad koncepcją Ogrodu Japońskiego pracował pochodzący z Tokio profesor Ikuya Nishikawa a prace budowlane powierzone zostały japońskim mistrzom sztuki ogrodowej oraz specjalistom z polskich firm. Dzięki temu międzynarodowemu porozumieniu Wrocław może poszczycić się niezwykle urokliwym terenem, który robi ogromne wrażenie na zwiedzających. A już zwłaszcza w szczycie sezonu, kiedy w całym Ogrodzie Japońskim kwitną malownicze rododendrony i azalie.

Ogród Japoński: godziny otwarcia, cennik biletów

Godziny otwarcia Ogrodu Japońskiego: 9:00 – 19:00

Od 1 kwietnia do 31 października obiekt otwarty jest codziennie.

Bilety wstępu do Ogrodu Japońskiego – cennik

Normalny: 4 zł
Ulgowy: 2 zł
Karnet roczny: 20 zł
Przygotowanie ślubnej sesji fotograficznej: 100 zł

Zastanawiasz się, gdzie zabrać dziecko we Wrocławiu? Wybierz centrum wiedzy o wodzie – muzeum Hydropolis!

Każda wycieczka z dziećmi poza dobrą zabawą powinna oferować również aspekty edukacyjne. Jest wiele atrakcji turystycznych we Wrocławiu, które świetnie spełniają podobne wymogi. Miejscem, które po prostu trzeba zobaczyć wspólnie z dzieckiem, jest Hydropolis. To niezwykłe centrum wiedzy zadedykowane zostało jednej z najbardziej fascynujących substancji w całym Wszechświecie – wodzie.

Muzeum multimedialne Hydropolis to jedyny taki projekt w naszym kraju oraz jedna z nielicznych podobnych konstrukcji na całym świecie. Wybudowane zostało wewnątrz zaliczanego do zabytków dawnego zbiornika wody czystej. Jego łączna powierzchnia wynosi 4 tysiące metrów kwadratowych. Ekspozycje Hydropolis dzielą się na dziewięć różnych stref tematycznych, z których każda porusza inne zagadnienia związane z intrygującymi i zaskakującymi informacjami na temat wody. Na całą rodzinę czekają tu interaktywne sale pełne technologicznych obiektów w postaci dotykowych ekranów, replik, modeli czy ruchomych instalacji, których zadaniem jest przekazanie możliwie największej liczby naukowych ciekawostek o tym niezwykłym związku chemicznym. Spacerując po korytarzach Hydropolis dowiemy się więcej na temat teorii pochodzenia, znaczeniu dla świata i legend związanych z wodą. Ponadto będziemy mieli okazję do dotknięcia chmury, poznania największych morskich potworów oraz wypróbowania kapsuły wodnej z 1960 roku, która wzięła udział w ekspedycji oceanograficznej do samego dna Rowu Mariańskiego.

Zbiór pieczołowicie wykonanych modeli statków i łodzi z pewnością ucieszy niejednego młodszego i starszego gościa Hydropolis. Podobnie, jak otwarty dostęp do niezliczonych pomp, dźwigni i silników, których można zarówno dotknąć jak i spróbować uruchomić mechanizmy. Na odwiedzających czekają także wystawy skupiające się na religijnych i symbolicznych odniesieniach do wody, artystyczne ujęcia odwołujące się do tej substancji w sztuce a także przegląd największych światowych wodnych odkryć naukowych. Miejscowych oraz wielbicieli historii z pewnością zaintryguje również wystawa w postaci stołu interaktywnego prezentującego najróżniejsze mapy Wrocławia. Spotkamy się tu zarówno z mapami obrazującymi Powódź Stulecia czy też schematy wrocławskich wodociągów sprzed wieków.

Hydropolis - muzeum wiedzy o wodzie we Wrocławiu
zdjęcie: facebook.com/hydropoliswroclaw/

Kiedy można odwiedzić muzeum multimedialne Hydropolis we Wrocławiu? Cennik i godziny otwarcia

W celu zapewnienia jak największej przepustowości obiektu, ekspozycje muzeum można odwiedzać w półgodzinnych odstępach czasu. Pozwala to uniknąć tłoku i zagwarantować każdemu gościowi muzeum swobodny dostęp do atrakcji. Na obejrzenie wszystkich wystaw średnio poświęca się około 2 godzin, dlatego na wizytę w Hydropolis należy zarezerwować odpowiednią ilość wolnego czasu.

Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis otwarte jest od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00. Ostatnia tura wejść rozpoczyna się o godzinie 17:00.

W soboty i niedziele muzeum funkcjonuje w godzinach 10:00-20:00. Ostatnia tura wejść w weekend wypada o godzinie 19:00.

Cennik biletów:

Indywidualne
Bilet normalny: 27 zł
Bilet ulgowy: 18 zł
Rodzinny: 72 zł

Grupowe
Bilet normalny: 23 zł
Bilet ulgowy: 17 zł
Bilet dla opiekuna: bezpłatny (przynajmniej 10 osób)

Bilet ulgowy obejmuje uczniów i studentów z ważną legitymacją, emerytów, rencistów oraz osoby niepełnosprawne. Bilet rodzinny to oferta dla 2 dorosłych i maksymalnie 2 dzieci. Bilety grupowe obowiązują dla grup zorganizowanych powyżej 10 osób.

 

Planujesz aktywny weekend dla dzieci lub dorosłych? Wybierz Laser Tag w Zonie 71!

Poszukujesz pomysłu na aktywne sposoby spędzania czasu we Wrocławiu? Rozglądasz się za intensywną rozrywką dla kilku osób? Planujesz urodzinowe atrakcje dla dzieci? Nie zwlekaj, zarezerwuj pole do gry w Laser Taga! Ta niezwykle angażująca paramilitarna rozgrywka stanowi świetny sposób na rodzinną zabawę, urodziny Twojego dziecka, firmową integrację czy udany punkt każdego wieczoru kawalerskiego! Laser Tag jest w pełni bezpieczną aktywnością polegającą na posługiwaniu się bronią strzelającą pociskami w postaci nieszkodliwych wiązek lasera.  Po trafieniu w przeciwnika światło aktywuje specjalne czujniki przymocowane do jego stroju. Innymi słowy, Laser Tag przypomina Paint Ball – tyle samo emocji i absolutnie bezbolesna rozgrywka!

Zona 71 to kompleks oferujący rozgrywkę w Laser Taga w dwóch różnych konfiguracjach – zbiorowej i indywidualnej. Z grami indywidualnymi mamy do czynienia w momencie, gdy na Laser Taga wybiera się mniejsza grupa znajomych i każdy z uczestników zostaje przydzielony do innej, większej ekipy. Optymalnym rodzajem starcia są wówczas zmagania drużyna na drużynę. O wiele więcej satysfakcji daje jednak rozgrywka zbiorowa, kiedy teren Zony zostaje wynajęty dla licznej, znającej się grupy osób. Rywalizacja i współzawodnictwo z przyjaciółmi i rodziną (a może znajomymi z wyjazdu integracyjnego?) intensyfikuje przyjemność gry i satysfakcję płynącą z posługiwania się bronią.

Strzelanina odbywa się na 450 metrach kwadratowych bitewnej areny. Zona 71 oferuje zawodnikom dwupiętrową zabudowę składającą się z zawiłego labiryntu ścian oraz wysokiej antresoli idealnej do snajperskich manewrów, do której prowadzą cztery osobne wejścia. Strefa gry oferuje również liczne przeszkody i schowki w postaci opon, beczek i ślepych zaułków. Scenografia w połączeniu z energetyzującą muzyką, klimatycznym oświetleniem i efektywnym zadymieniem tworzy niezwykłe pole bitwy, w którym każdy z odwiedzających ma szansę na niesamowite przeżycia rodem z kina akcji!

Laser Tag zalicza się do wyjątkowo wymagających fizycznie form spędzania czasu, dlatego nieodzowna okaże się butelka wody i coś do zjedzenia. Do dyspozycji graczy pozostaje również niewielkie zaplecze gastronomiczne oferujące różnego rodzaju napoje i słodkie przekąski. Ze względu na dynamiczny charakter strzelaniny przyda się także komfortowy, niekrępujący ruchów strój, wygodne obuwie a także mała rozgrzewka przed rozgrywką. Wszystkie te przygotowania zostaną należycie docenione podczas niespodziewanych sprintów, przedłużających się zasadzek w przykucu czy akrobatycznych uników, których trudno uniknąć podczas zabawy w Zonie 71!

       

 

 

Może Cię zainteresować również