Historia Eko Taxi we Wrocławiu – dowiedz się, jak zbudowaliśmy stabilną markę i poznaj niesamowite ciekawostki o historii taksówek na całym świecie!

Historia Eko Taxi we Wrocławiu – dowiedz się, jak zbudowaliśmy stabilną markę i poznaj niesamowite ciekawostki o historii taksówek na całym świecie!

Historia rozwoju Eko Taxi we Wrocławiu to ciekawa opowieść o tym, jak zbudować silną, stabilną markę na rynku. Czy wiesz, od kiedy taksówki poruszają się po ulicach Miasta Stu Mostów i ile korporacji obecnie tu działa? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu! Sprawdź, od czego Eko Taxi zaczynało swoją działalność w stolicy Dolnego Śląska i co sprawia, że nasza oferta jest obecnie jedną z najatrakcyjniejszych wśród polskich firm taksówkowych. Zobacz też, jak wygląda nasz atrakcyjny cennik kursów we Wrocławiu i poznaj wartości, jakimi się kierujemy we wszystkich filiach Eko Taxi, także w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Krakowie. Prezentujemy ciekawostki o naszej firmie oraz o różnych taksówkach z całego świata!

Spis treści:
Historia przewozów w Polsce
Historia kursów we Wrocławiu
Poznaj losy naszej korporacji!
Co jest najważniejsze w naszej firmie?
Ciekawostki o historii taksówek z całego świata

Historia taksówek w Polsce – dowiedz się, od kiedy świadczy się usługi taksówkarskie w naszym kraju oraz w którym roku pojawiło się pierwsze taxi we Wrocławiu!

Początek historii taksówek w Polsce przypada na czas przed I wojną światową. W 1903 roku na ulicach Warszawy pojawiły się pierwsze dorożki automobilowe, które mogły przewieźć trzech pasażerów za 50 kopiejek. We Wrocławiu taxi jako środek komunikacji miejskiej zaczęło funkcjonować nieco później, w roku 1906. I chociaż jakość obsługi pasażerów w polskich taksówkach stała na bardzo wysokim poziomie, a kierowcy odznaczali się nienaganną kultura osobistą, biznes taksówkowy nie przetrwał zbyt długo. Niestety nie było zbyt wielu chętnych na nowe rozwiązanie transportowe, jakim były przejazdy taxi. W konsekwencji wysokie koszty prowadzenia tego typu firmy znacznie przewyższały zyski. Rozwój pierwszych firm taksówkowych na kilka lat skutecznie zablokował też wybuch I wojny światowej.

Taksówki wróciły do Polski w latach 20. XX wieku. W 1929 roku po samej Warszawie jeździło aż 2447 samochodów taxi. I to nie byle jakich! Produkowano specjalne auta, w których kierowca był oddzielony szybą od pasażerów, tak zwane AS-y. Jednak już wkrótce taksówki zaczęły tracić klientów, gdy ludność znacznie zubożała w wyniku wielkiego kryzysu gospodarczego w 1932 roku. Wielu Polaków musiało odmówić sobie korzystania z komunikacji dorożkami samochodowymi na rzecz o wiele tańszych tramwajów i spacerów pieszych. Dopiero w 1937 roku sytuacja zaczęła się poprawiać i widok niekończącego się sznurka samochodów na postoju taxi przestał być tak częsty. Niestety rozwój usług taksówkowych po raz drugi został zatrzymany przez walki zbrojne, tym razem w ramach II wojny światowej. Po roku 1939 na ulicach można było spotkać riksze rowerowe wyposażone w taksometry, które niemal całkowicie wyparły dorożki samochodowe.

Ważny okres w historii taksówek w Polsce przypadł na czas po zakończeniu wojny. W PRL-u popyt na taxi przewyższał wtedy podaż – nie było wystarczającej liczby samochodów do obsłużenia wszystkich chętnych na przejazdy, zupełnie odwrotnie niż na początku XX wieku. Usługi taxi w okresie PRL nazywane były towarem luksusowym, a zamówienie kursu nie należało do najprostszych czynności. Kierowcy taxi sami decydowali o tym, jaki przejazd zrealizują, gdzie mogą pasażera przewieźć i który klient nie zostanie w ogóle obsłużony. W dodatku sama jazda taksówką nie była wcale przyjemna i komfortowa. Mówi się o autach bez klamek i z dziurawymi siedzeniami. Jeżeli dokonywano jakichś napraw w miejskich i prywatnych taksówkach, dotyczyły one zazwyczaj wyłącznie silników. W czasach PRL-u nie było łatwo kupić nowy samochód, więc taksówkarze jeździli takimi autami, jakie pozostały po II wojnie światowej, albo sprowadzanymi nielegalnie zza zachodniej granicy. Ówczesne taksówki stały się elementem popkultury PRL-u, a panujące w samochodach standardy zostały nawet uwiecznione w kultowych filmach takich jak “Brunet wieczorową porą”, “Zmiennicy” czy “Irena do domu”.

Historia taxi we Wrocławiu sięga konnych dorożek

Historia taksówek we Wrocławiu od początku XX wieku do dziś! Ile firm działa obecnie w Mieście Stu Mostów i która z nich jest najtańsza?

Historia taksówek we Wrocławiu, jak już wspomnieliśmy, rozpoczęła się w 1906 roku. Taxi nie było jednak popularnym środkiem transportu, a intensywny rozwój tego typu usług uniemożliwiały walki zbrojne. Dopiero po II wojnie światowej taxi miejskie i prywatne zyskało duże zainteresowanie. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjnie nie utrzymało jednak swoich taksówek zbyt długo na rynku. Samochody osobowe taxi działające przy MPK jeździły po Wrocławiu zaledwie przed 6 lat, od 1958 do 1964 roku. W stolicy Dolnego Śląska można było także spotkać miejskie bagażówki, jednak ich działalność zakończyła się bardzo szybko – w 1969 roku, po zaledwie roku funkcjonowania.

Obecnie we Wrocławiu działa prawie 30 firm taksówkowych. Ceny kursów oblicza się poprzez dodanie opłaty początkowej do należności za przebytą w taksówce odległość. Wiele korporacji działających na terenie Miasta Stu Mostów i okolic wprowadziło jednolitą cenę za kilometr. Opłata ta jest w takim wypadku taka sama w dni powszednie oraz świąteczne. Nie zmienia się również w zależności od godziny, o jakiej odbywa się kurs. Nieważne też jest to, w jakiej strefie taksówkowej się poruszamy – cena za kilometr pozostaje taka sama. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla klientów. Jednak mimo dużej konkurencji, nie wszystkie firmy taxi we Wrocławiu się na nie zdecydowały. Obecnie ceny za kilometr przejechany we wrocławskiej taksówce wahają się od 2,40 zł aż do 4,50 zł. Jedną z najniższych stawek w mieście proponuje swoim klientom Eko Taxi. Jest to firma, która od lat prężnie działa na terenie pięciu miast w Polsce, oferując pasażerom atrakcyjne, niskie ceny i doskonałą jakość obsługi. Samochody Eko Taxi z charakterystyczną zieloną koniczynką spotkamy we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie i Katowicach.

Cennik Eko Taxi we Wrocławiu obejmuje nie tylko przewóz osób, ale także szereg usług dodatkowych. Zacznijmy jednak od przejazdów taksówką osobową. Opłata początkowa wynosi 6 zł, a cena za kilometr to 2,40 zł. Minimalny koszt kursu na krótkiej trasie to 10 zł, z kolei w przypadku większych odległości (powyżej 40 km) klienci mogą liczyć na indywidualnie ustalone, korzystne stawki. Eko Taxi oferuje wiele udogodnień, które znacznie podniosą komfort podróży. Wszystkie taksówki mają klimatyzację i są wyposażone w terminale płatnicze. Za kursy możemy zatem płacić gotówką, kartą lub wybrać opcję przejazdów bezgotówkowych. Umowę z Eko Taxi na tego typu kursy najczęściej podpisują klienci biznesowi, ale nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby z tej usługi korzystały także osoby prywatne. Jakie jeszcze usługi znajdziemy w cenniku Eko Taxi we Wrocławiu? Oto kilka z nich:

  • zakupy z dowozem na telefon – przez całą dobę,
  • monitorowany przewóz dzieci,
  • pomoc w wymianie koła lub uruchomieniu samochodu z wyładowanym akumulatorem oraz odholowanie auta,
  • obsługa imprez,
  • przewozy VIP,
  • przewóz samochodem kombi z większą ilością miejsca na bagaże.

Historia Eko Taxi we Wrocławiu – zobacz, jak zbudowaliśmy stabilną markę na rynku usług taksówkowych!

Historia Eko Taxi we Wrocławiu to inspirująca opowieść o tym, jak ważna jest konsekwencja w świadczeniu wysokiej jakość usług i atrakcyjna cenowo oferta. Profesjonalne podejście do klientów i pracowników to podstawa, jeśli chce się zająć miejsce w czołówce najlepiej prosperujących korporacji w mieście. Firma taksówkowa Eko Taxi rozpoczęła swoją działalność we Wrocławiu w 2015 roku jako marka Play Taxi. Bardzo szybki rozwój zapewniła firmie wyjątkowo niska cena za kilometr (2,40 zł). Dzięki dodatkowym udogodnieniem dla pasażerów liczba zadowolonych klientów wciąż się powiększała. Pasażerowie docenili między innymi to, że w taksówkach można zapłacić kartą.

Rok 2017 był dla firmy datą przełomową, gdyż to właśnie wtedy Play Taxi stało się częścią Eko Taxi – jednej z najtańszych i najprężniej działających korporacji taksówkowych w Polsce. Jeszcze intensywniejszy rozwój zapewniła firmie we Wrocławiu wymiana floty. Stare Passaty zostały zastąpione nowoczesnymi Mercedesami. Wraz z nazwą korporacji zmieniło się także obrandowanie – samochody zyskały charakterystyczne zielone koniczynki na karoserii i nowe koguty. Ważnym czynnikiem dla rozwoju Eko Taxi jest też wypracowany przez firmę wysoki standard kursów dla kierowców z zakresu obsługi klienta. Profesjonalne szkolenia ułatwiają nowym kierowcom start w korporacji Eko Taxi we Wrocławiu. Wykwalifikowani i kulturalni taksówkarze są siłą napędową firmy. To w dużej mierze dzięki nim przemieszczanie się po Wrocławiu i okolicach z Eko Taxi jest tak komfortowe i łatwe!

Taxi na ulicach Wrocławia mają długą historię

Historia najlepszych taksówek we Wrocławiu, czyli co sprawia, że Eko Taxi cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród klientów? Poznaj najważniejsze wartości, jakimi kierujemy się naszej firmie!

Historia taksówek we Wrocławiu pokazuje, jakimi zasadami należy się kierować, aby osiągnąć sukces na rynku usług taxi. W Eko Taxi przez lata działalności wypracowaliśmy stabilną pozycję wśród wrocławian. A wszystko to dzięki wartościom, jakie przyświecają funkcjonowaniu naszej firmy. Poznaj największe zalety naszej firmy!

Wychodzenie naprzeciw potrzebom klienta

Klienci najbardziej cenią Eko Taxi za niskie ceny i wysoką jakość obsługi. Nasze stawki należą do najniższych w całej Polsce. Chcemy, żeby każdy pasażer czuł się w naszych taksówkach komfortowo, i właśnie dlatego oferta usług dodatkowych w Eko Taxi jest tak obszerna. Przykładem może być nasze podejście do najmłodszych klientów, o których dbamy, zapewniając odpowiednie foteliki dla dzieci na życzenie rodziców zamawiających taxi. Wiemy także, jak często ludzie chcą podróżować ze zwierzętami, dlatego przewożenie ich w Eko Taxi nie jest problemem. Wystarczy zapewnić futrzakowi odpowiedni kontenerek lub kocyk, dzięki czemu zwierzak nie zabrudzi wnętrza taksówki. Jesteśmy również otwarci na przewóz osób niepełnosprawnych, dla których poruszanie się komunikacją miejską jest niekomfortowe.

Zatrudnianie i szkolenie profesjonalnych taksówkarzy

Jak już zaznaczyliśmy, ludzie są siłą napędową korporacji Eko Taxi. Klienci mogą mieć pewność, że nasi taksówkarze posiadają odpowiednią wiedzę i wysokie kwalifikacje do wykonywania swojego zawodu. Doskonale znają topografię miasta, po którym się poruszają. Ich praca nie opiera się wyłącznie o działanie GPS – wszak wiadomo, że w naturze sprzętów tego typu są usterki. Zdarza się także, że nawigacja pokazuje niekorzystną, okrężną trasę. Kierowcy Eko Taxi zawsze wybiorą taką drogę, aby pasażer jak najszybciej dotarł do wskazanego celu. Nasi taksówkarze prowadzą samochody w sposób bezpieczny i są otwarci na pomoc klientom, na przykład w schowaniu wózka inwalidzkiego do auta, wniesieniu zakupów do mieszkania czy przewiezienie przesyłki. Warto pamiętać, że wszelkie tego typu niestandardowe potrzeby należy zgłaszać przy zamawianiu taksówki. Dzięki temu kierowca może się odpowiednio przygotować i obsłużyć klienta tak, jak na to zasługuje.

Wprowadzanie nowoczesnych i wygodnych rozwiązań

W Eko Taxi dbamy nie tylko o wartościowe szkolenia dla naszych kierowców i odpowiadanie na potrzeby klientów. Równie ważny jest dla nas stan techniczny pojazdów i innowacyjne rozwiązania. Idziemy z duchem czasu i na bieżąco dopasowujemy profil naszej działalności do otaczającej nas rzeczywistości. Dlatego wprowadziliśmy nowoczesny system zarządzania zleceniami, zapewniający klientom możliwie najkrótszy czas oczekiwania na samochód. Eko Taxi we Wrocławiu można zamówić przez telefon, dzwoniąc na centralę pod numer wskazany na stronie internetowej lub przez aplikację na urządzenia mobilne. Jej pobranie i zainstalowanie jest całkowicie darmowe, a obsługa niezwykle prosta. Wystarczy wpisać lub zaznaczyć lokalizację startową oraz adres docelowy. Po przyjęciu zlecenia klient otrzyma różne przydatne informacje: czas przybycia taksówki w miejsce początkowe, lokalizację i rodzaj samochodu obsługującego kurs oraz orientacyjną cenę przejazdu.

Historia taxi poza Wrocławiem obejmuje niebieskie Cadillaki

Ciekawostki o historii taksówek z całego świata oraz pochodzenie nazwy taxi – razem z Eko Taxi Wrocław poznaj różne interesujące fakty o taksówkach!

Historia Eko Taxi we Wrocławiu to nie jedyna ciekawa opowieść w świecie taksówek. Warto zacząć chociażby od tego, skąd w ogóle pochodzi nazwa taxi, której dziś używa się na całym świecie. W tym celu musimy się przenieść na przełom XV i XVI wieku, kiedy żył Franz von Taxis. Urodził się on we Włoszech i był kurierem. W 1490 roku cesarz Maksymilian I rozkazał von Taxisowi zająć się transportowaniem listów między różnymi posiadłościami monarchy w Brukseli i Innsbrucku. Cesarz był bardzo zadowolony z usług włoskiego kuriera i w 1517 roku nadał mu przywilej rozwożenia listów wszystkich obywateli kraju. Tak powstał pierwszy, dostępny dla każdego europejski system pocztowy o międzynarodowym zasięgu. Franz von Taxis wraz ze swoją rodziną i rodem Thurnów trudnili się przewożeniem korespondencji. Od nazwiska Włocha powstała nazwa taxi jako środka transportu miejskiego świadczącego usługi przewozowe. Zanim jednak pierwsze pojazdy zaczęły jeździć jako taksówki zajmujące się przewozem osób minęło jeszcze sporo czasu.

Nazwa taxi pochodzi z Włoch, a w jakich krajach obecnie jeżdżą znane na całym świecie taksówki, których historia fascynuje wielu turystów? To zestawienie należy rozpocząć oczywiście od nowojorskich żółtych samochodów, których złapanie to nie lada zadanie nawet dla rodowitych Amerykanów. W innej części świata, na Kubie znajdziemy równie kultowe niebieskie Cadillaki. Co prawda, większość tych taksówek działa nielegalnie, a kursy są bardzo drogie, ale i tak niektórzy twierdzą, że przejazd takim autem to obowiązkowy punkt wycieczki na wyspę, podobnie jak skosztowanie tamtejszego rumu i zakup cygara. Kolejnym krajem, który zasłynął w historii taksówek, jest Meksyk. Zielono-białe garbusy jeszcze kilka lat temu obsługujące kursy stały się swego rodzaju ikoną kraju.

Może Cię zainteresować również