Jazz nad Odrą 2019 – festiwal polecany przez Eko Taxi Wrocław

Jazz nad Odrą 2019 – festiwal polecany przez Eko Taxi Wrocław

Jazz nad Odrą to jedno z ulubionych wydarzeń kulturalnych klientów Eko Taxi Wrocław. W tym roku czeka nas już 55. edycja kultowego przeglądu. Tym razem odbędzie się on w dniach 26–30 kwietnia, a kuratelę nad nim po raz piąty z rzędu obejmie znany światowej publiczności pianista, Leszek Możdżer. Przybliżymy wam historię słynnego festiwalu, przedstawimy program imprezy oraz terminy konkretnych koncertów, a także napiszemy o cenach karnetów i biletów wstępu.

Spis treści:
Poprzednie edycje
Artyści i ceny biletów

Eko Taxi przybliża długą historię Jazzu nad Odrą

Wspaniały festiwal jest wizytówką nie tylko Wrocławia, ale i całej Polski. Wydarzenie organizowane jest co roku, co oznacza, że od 55 lat do stolicy województwa dolnośląskiego zjeżdżają się melomani i znakomici artyści, by wspólnie celebrować piękno muzyki jazzowej.

Pierwsza edycja

Zorganizowany w 1964 r. I Studencki Festiwal Jazzowy Jazz nad Odrą odbył się na przełomie zimy i wiosny, a jury tamtego konkursu przewodniczył Jerzy Pakulski. Jak sama nazwa wskazuje, impreza ta była organizowana z myślą o utalentowanych muzycznie studentach, którzy mieli szansę stanąć ze sobą w szranki. Laureatami pierwszej edycji byli Jazz Band Ball z Krakowa założony przez Jana Kudyka oraz gdański Kwartet Ryszarda Kruzy. Obaj panowie do dziś są uważani za jednych z najważniejszych muzyków polskiej sceny jazzowej; zdobyli uznanie w Europie i na całym świecie.

Dalsze losy

Po sukcesie pierwszego konkursu organizatorzy mieli dużą motywację do tworzenia kolejnych edycji. Choć zmieniały się osoby zaangażowane w projekt, a nawet nazwa samej imprezy, jej idea pozostawała taka sama. Zdobyta przez nią popularność spowodowała powstanie innych podobnych inicjatyw, np. Jazzu nad Wartą w Poznaniu, gdańskiego Jazzu nad Bałtykiem czy katowickiego Jazzu nad Rawą. Wrocławskie wydarzenie mimo dużej konkurencji nie miało sobie równych i zaczęło być popularne poza granicami kraju – już w czwartej edycji JnO przyciągnął pierwszych artystów z zagranicy i stał się inicjatywą międzynarodową.

Festiwal odbywał się nieprzerwanie do 1988 r. Zmiany polityczno-ustrojowe oraz problemy finansowe uniemożliwiły kontynuowanie działań artystycznych w kolejnym roku. Wrocław znów został polską stolicą jazzu w marcu 1989 r. Niestety rok później po raz drugi – i na szczęście ostatni – nie udało się dopiąć przygotowań, przez co wydarzenie się nie odbyło. Z czasem impreza zaczęła nabierać rozmachu. Po pierwsze stała się konkursem wyłaniającym indywidualności młodej sceny jazzowej bez względu na to czy byli studentami, czy nie. Po drugie, na początku lat 90. XX w. powołano do istnienia Fundację Jazz nad Odrą, której prezydentem po dziś dzień jest Wojciech Siwek. W działalność organizacji zaczęły też coraz bardziej angażować się władze miasta, które zrozumiały, że Jazz nad Odrą to piękna wizytówka Wrocławia i argument przy promowaniu go jako prawdziwej stolicy kultury.

Most Grunwaldzki nad Odrą we Wrocławiu

Wydarzenia polecane przez Eko Taxi w programie Jazzu nad Odrą 2019

Nadchodząca 55. edycja wrocławskiego festiwalu jazzowego jak zwykle nie zawiedzie swoich sympatyków. Czeka na was kilkadziesiąt koncertów gwiazd z Polski i zagranicy, premiery płytowe, wydarzenia plenerowe oraz wystawy i happeningi. Z Eko Taxi chętnie dowieziemy was na każde z nich.

Zaproszeni artyści

Wśród zaproszonych na event artystów w tym roku prym będą wiodły utalentowane panie. W piątek 26 kwietnia wstąpi Jazzmeia Horn, która uważana jest za jazzowy głos swojego pokolenia. W niedzielę natomiast scenę zawojuje śpiewająca wspaniałym, niskim głosem i grająca na fortepianie Kandace Springs, która w kręgach muzyków bywa nazywana „kolejną Cassandrą Wilson”. Panowie oczywiście odznaczają się równie wysokim poziomem. Premiery swoich nowych kawałków szykują dla nas rodzimi jazzmani. Kuba Więcek, młody laureat Fryderyka, zapozna nas z płytą „Multitasking”, która wejdzie do sprzedaży 12 kwietnia. Kwartet Adama Bałdycha także zaprezentuje nowość – projekt Sacrum Profanum, który został zrealizowany z prestiżową niemiecką wytwórnią muzyczną. Koncertu posłuchać będzie można w sali teatralnej Impartu. Leszek Możdżer zaszczyci słuchaczy dwoma występami. Podczas pierwszego będzie dzielił estradę z amerykańską saksofonistką, Tią Fuller oraz szwedzkim kontrabasistą, Larsem Danielssonem. Za drugim razem dyrektor artystyczny festiwalu wystąpi w towarzystwie orkiestry złożonej z zeszłorocznych zdobywców Grand Prix, czyli Weezdob Collective.

Rok 2019 został ustanowiony przez UNESCO rokiem Krzysztofa Komedy. Dla uczczenia tego wyróżnienia w programie imprezy zaplanowano też dwa koncerty z nowymi aranżacjami utworów tego wybitnego kompozytora i muzyka. Andrzej Jagodziński zaprezentuje „Tribute to Komeda”, do którego zaprosił dwie wokalistki: Grażynę Auguścik oraz Agnieszkę Wilczyńską. Sławek Jaskułke Sextet zaprezentuje płytę „Komeda Recomposed”, na której w niespotykany dotąd sposób interpretuje twórczość Komedy.

Bezpłatne imprezy plenerowe

Strefa plenerowa Jazzu nad Odrą cieszy się coraz większym powodzeniem. Jazzowy piknik na Placu Społecznym pod Impartem świetnie przyjął się w tamtym roku, dlatego organizatorzy postanowili go powtórzyć. Dzięki temu będziecie mieli możliwość posłuchania zupełnie za darmo najbardziej utalentowanych muzyków jazzowych aż pięć popołudni z rzędu.
Oprócz znakomitych koncertów, Jazz nad Odrą to także ciekawe inicjatywy spoza świata muzyki. W tym roku jest to m.in. pierwsza edycja konkursu fotograficznego im. Marka Karewicza. Zorganizują go: Międzynarodowa Fundacja Jazz nad Odrą, Jazz Forum oraz Strefa Kultury Wrocław. Kuratelę nad przedsięwzięciem objął Lech Basel, znany portrecista z Dolnego Śląska. Spośród nadesłanych prac jury wyłoni 33 najlepsze zdjęcia. Ozdobią one przestrzeń festiwalową.

Ceny biletów

Poza bezpłatnymi wejściówkami na koncerty pod chmurką bilety na wydarzenia można nabyć już od 30 zł. Bilety na długo wyczekiwane koncerty kosztują do ok. 200 zł, z czego najlepsze miejsca w standardzie VIP są oczywiście droższe. Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest karnet wstępu na wszystkie widowiska. Obecnie niestety trudno już go nabyć – jest niedostępny w oficjalnej sprzedaży od początku lutego. Warto jednak wciąż na niego polować na portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych, grupach dla melomanów oraz na Facebooku. Zapłacicie za niego ok. 600 zł.

Korporacja Eko Taxi zawsze stara się proponować swoim klientom rozrywkę na najwyższym poziomie. Takim eventem niewątpliwie jest wrocławski Jazz nad Odrą.

Może Cię zainteresować również