Muzea we Wrocławiu – zwiedź je razem z Eko Taxi!

Muzea we Wrocławiu – zwiedź je razem z Eko Taxi!

Muzea we Wrocławiu to dla Eko Taxi jedne z miejsc docelowych, do których dotrzeć chcą klienci firmy. Oczywiście taki kierunek obierają przede wszystkim przyjezdni – czy to turyści, czy biznesmeni przebywający we Wrocławiu w związku z interesami i chcący skorzystać z okazji, aby zobaczyć tutejsze kolekcje muzealne. A jest co oglądać! W mieście znajdziemy aż kilkadziesiąt instytucji zajmujących się gromadzeniem zbiorów dotyczących niemal każdej dziedziny. Zobaczmy więc, do których warto się wybrać i dlaczego Eko Taxi to najlepszy wybór, jeśli chodzi o dojazd do wrocławskich muzeów!

Spis treści:
Instytucje muzealne w Mieście Stu Mostów
Historia i zbiory Muzeum Narodowego
Stałe i czasowe wystawy w Muzeum Architektury
Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego

Ile jest muzeów we Wrocławiu i dlaczego taxi to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy chcą je wszystkie zobaczyć? Dowiedz się więcej o Nocy Muzeów

Taxi to z pewnością najwygodniejsze rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy planują spędzić we Wrocławiu zaledwie kilka dni, a chcieliby w tym czasie jak najdokładniej zapoznać się ze zbiorami tutejszych muzeów. Wynika to z mnogości tego typu instytucji, które znajdują się w mieście. Choć trudno jest dotrzeć do jednej listy, która dokładnie pozwoliłaby określić, ile właściwie jest we Wrocławiu takich instytucji, nawet szybkie przeszukanie Internetu pozwoli nam poznać do kilkudziesięciu instytucji zajmujących się gromadzeniem i udostępnianiem różnego typu eksponatów dotyczących szerokiego zakresu tematów i dziedzin.

Muzea w sercu miasta

Niektóre z najważniejszych i najciekawszych wrocławskich muzeów znajdują się oczywiście w samym sercu miasta. Natrafimy tu na kilka oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia, na przykład na zlokalizowane w Rynku, a dokładniej w Starym Ratuszu Muzeum Sztuki Mieszczańskiej czy też na Muzeum Historyczne znajdujące się dosłownie 3 minuty spacerem od Rynku, w Pałacu Królewskim przy ul. Kazimierza Wielkiego. Stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2010 roku, Muzeum Miejskie Wrocławia otworzyło jeszcze jeden ze swoich oddziałów w centrum miasta. W Kamienicy Pod Złotym Słońcem znajdziemy dziś Muzeum Pana Tadeusza, będące nie tylko siedzibą przechowywania udostępniania rękopisu tej epopei narodowej, ale też miejscem, w którym zwiedzający mogą zobaczyć gabinety gabinety Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich oraz Władysława i Zofii Bartoszewskich. Powodem, dla którego do instytucji znajdujących się w sercu miasta warto wybrać się taksówką, jest przede wszystkim poważny problem związany z brakiem odpowiedniej liczby miejsc parkingowych w tej części Wrocławia. Jak każde duże miasto, również Wrocław posiada kilka większych galerii handlowych i innych miejsc oferujących możliwość skorzystania na przykład z parkingu podziemnego. Koszt kilkugodzinnego postoju może jednak znacznie przerosnąć nasze oczekiwania, a i konieczność dojechania najpierw na parking, a później pieszego dotarcia do muzeum, z pewnością nie zagwarantuje nam wygody, jaką może nam zaoferować przejazd na przykład pojazdem Eko Taxi. Za każdy przejechany kilometr – niezależnie od strefy czy dnia tygodnia – zapłacimy tu tylko 2,40 zł!

Wycieczkę po wszystkich znajdujących się w stosunkowo niedużych odległościach od siebie muzeach zlokalizowanych w Rynku i okolicach możemy oprzeć tylko na dwóch przejazdach taksówką – jednym, który dowiezie nas do centrum i drugim, który pozwoli nam bezpiecznie wrócić do hostelu, hotelu czy innego miejsca noclegowego. Niemniej jednak nie powinniśmy zapominać o instytucjach znajdujących się w znacznej odległości od centrum. Przykład może stanowić tu Muzeum Sztuki Cmentarnej, zlokalizowane kilka kilometrów od Rynku przy ul. Ślężnej. Dojechanie tu z Eko Taxi zajmie nam jednak zaledwie kilka minut. O tym, co warto tu zobaczyć, wspomnimy jednak szerzej w jednej z kolejnych sekcji tego artykułu.

Noc Muzeów we Wrocławiu

Jednym z najważniejszych wydarzeń, podczas których z pewnością docenimy usługi Eko Taxi i będziemy mogli obejrzeć naprawdę wiele wystaw, jest Noc Muzeów we Wrocławiu. Ta zyskująca z roku na rok coraz większą popularność atrakcja to idealna okazja dla wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z ofertą i zbiorami wrocławskich muzeów, ale nie zawsze mają na to czas w ciągu dnia. Doceniają ją również ci, których nie zawsze stać na wydanie na bilety takiej sumy pieniędzy, jaka byłaby potrzebna do obejrzenia kilku czy kilkunastu obiektów. Dlatego w tę wiosenną noc – Noc Muzeów odbywa się zwykle w maju – warto skorzystać z usług Eko Taxi, aby wygodnie dojechać z jednego miejsca do drugiego.

Dzięki Eko Taxi nie będziemy musieli martwić się opóźnioną czy zatłoczoną komunikacją miejską ani spędzać na poszukiwaniu miejsca parkingowego czasu, który moglibyśmy poświęcić na oglądanie muzealnych zbiorów. Stawka kilometrowa w Eko Taxi nie zmienia się nawet podczas Nocy Muzeów – jest całkowicie niezależna od pory dnia czy dnia tygodnia. Ponadto przejazd możemy wygodnie zamówić albo telefonicznie, albo przez stronę internetową lub dostępną na niej specjalną aplikację.

Wystawa sztuki współczesnej

Pierwszy wybór nie tylko klientów Eko Taxi, czyli historia i zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Najczęściej wybieranym nie tylko przez klientów Eko Taxi, lecz w ogóle przez turystów odwiedzających Wrocław, jest tutejsze Muzeum Narodowe. Ma ono swoją siedzibę w budynku znajdującym się przy placu Powstańców Warszawy, i jest najchętniej odwiedzane jesienią. Powodem do jesiennej wizyty nie są jednak wyjątkowe wystawy czasowe, na jakie można tu natrafić we wrześniu czy październiku, lecz… piękne i żywe kolory wybarwiających się liści bluszczu, który porasta budynek. Od wczesnej wiosny, kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze liście, do momentu ich opadnięcia tuż przed początkiem jesieni, gmach ten – wzniesiony w stylu niderlandzkiego neorenesansu – jest niemal w całości pokryty tą wyjątkową rośliną, co przysparza mu tylko uroku i miłośników.

Historia i zbiory

Polskie Muzeum Narodowe we Wrocławiu w jego obecnej siedzibie otwarto po raz pierwszy latem 1948 roku w budynku uznanym za niezbyt zniszczony po działaniach wojennych, które toczyły się w mieście w ostatnich miesiącach wojny. Pierwotnie rozpoczęło ono jednak działalność jako Muzeum Państwowe. Następnie kilkakrotnie zmieniano nazwę instytucji – w latach 50. i 60. funkcjonowało ono na przykład jako Muzeum Śląskie. Nazwa ta z pewnością odnosi się do tego, jakich zbiorów znajdziemy tu najwięcej. Obiekt, zajmujący się gromadzeniem przede wszystkim dzieł sztuki z kategorii malarstwa i rzeźby, przechowuje i udostępnia bowiem między innymi śląskie rzeźby kamienne epoki późnego średniowiecza i wczesnego renesansu, w tym liczne nagrobki książąt śląskich, a także dzieła sztuki śląskiej pochodzące z okresu od XIV do XIX wieku. Znajdziemy tu jednak również dzieła sztuki polskiej przewiezione po XX wojnie światowej do Wrocławia ze Lwowa i Kijowa. Dziś podziwiać możemy tu obrazy, które niegdyś zdobiły ściany lwowskiego Muzeum Lubomirskich czy Muzeum Narodowego im. Króla Jana III. Muzeum udostępnia także w formie wystawy stałej dzieła sztuki europejskiej z okresu od XV do XX wieku, a od niedawna szczyci się również szeroką kolekcją sztuki Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Gromadzi także dzieła polskiej sztuki współczesnej, czyli pochodzącej z okresu, który rozpoczynają lata międzywojenne. Dzięki czemu możemy zobaczyć tu zarówno starsze, jak i nowsze dzieła twórców takich jak Małgorzata Abakanowicz, Tadeusz Kantor czy Józef Szajna.

Sztuka nowoczesna w Muzeum Narodowym

Dziś Muzeum Narodowe we Wrocławiu zajmuje się jednak także nowoczesnymi formami sztuki. Głównie dzięki wystawom czasowym możemy więc zapoznać się tu z interaktywnymi przykładami sztuki performatywnej. Przykładem może być instalacja dźwiękowa „Domofon”, dostępna dla zwiedzających do końca 2018 roku, pozwalająca usłyszeć niekonwencjonalne historie przedstawione przez uczestniczki projektu w formach zależnych od słuchającego – mogą się one na siebie nakładać, mogą próbować się przekrzyczeć, lecz mogą również zostać wysłuchane pojedynczo, jedna po drugiej. Wybierzmy się więc do Muzeum Narodowego we Wrocławiu i sprawdźmy, czy wolimy sztukę w formie malarstwa i rzeźby, czy może w formie niespotykanych dotąd eksperymentów!

Pomnik Posejdona - boga mórz

Eko Taxi poleca: stałe i czasowe wystawy w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Wraz z Eko Taxi możemy się wybrać również do Muzeum Architektury, znajdującego się we Wrocławiu przy ul. Bernardyńskiej 5, czyli w zlokalizowanych tuż za Galerią Dominikańską budynkach dawnego klasztoru i kościoła bernardyńskiego. To tu powinni wybrać się wszyscy miłośnicy zarówno zabytków architektury, jak i najnowocześniejszych rozwiązań i zaskakujących instalacji. Co znajduje się dziś w zbiorach muzeum i jakie wystawy – stałe oraz czasowe – mogą zainteresować zarówno turystów, jak i mieszkańców? Zobaczmy!

Zbiory i eksponaty

Muzeum Architektury otwarto w 1965 roku jako jeden z oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia, jednak już w 1971 roku zaczęło ono funkcjonować jako samodzielna instytucja. Od początku swojego istnienia gromadzi obiekty związane z architekturą – zarówno projekty, rysunki i szkice, jak i artefakty w postaci detali architektonicznych, a także modele i zabytki rzemiosła. W zbiorach Muzeum Architektury znajduje się również bogate archiwum fotografii dokumentujących historię i rozwój Wrocławia, które mogą zainteresować szczególnie miłośników historii II wojny światowej. Znajdziemy tu zdjęcia wielu budynków, które nie przetrwały okresu Festung Breslau, a także zdjęcia dokumentujące stan tych, które udało się po wojnie wyremontować i ponownie oddać do użytku. W zbiorach detali architektonicznych wiele przedmiotów pochodzi również z okresu powojennego – często są to zachowane elementy z budynków, które uległy zniszczeniu podczas działań wojennych. Znajdziemy tu jednak również znacznie starsze zabytki, pochodzące nawet ze wczesnej epoki średniowiecza, nierzadko pozyskane dzięki przeprowadzanym na terenie miasta wykopaliskom archeologicznym. Najciekawszym zabytkiem, który z pewnością trzeba tu zobaczyć, jest pochodzący z przełomu XII i XIII wieku witraż przedstawiający proroka Ezechiela. Ponadto dostępne dla zwiedzających są gotyckie witraże z ołowianymi spojeniami pochodzące z okresu od XIII do XV wieku oraz tak zwane witraże gabinetowe z lat 1500-1700.

Wystawy czasowe

W ramach stałych wystaw zobaczymy tu więc przede wszystkim zbiory dotyczące Wrocławia i jego rozwoju architektonicznego od wczesnego średniowiecza do dnia dzisiejszego. Wystawy czasowe prezentują głównie prace współcześnie działających architektów oraz projektantów. Wiele z nich sprowadzanych jest także z innych muzeów i instytucji sztuki i kultury – zarówno tych znajdujących się na terenie kraju, jak i zagranicznych. Poza wystawami wrocławskie Muzeum Architektury zajmuje się również organizacją wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty, festiwale czy pokazy teatralne. Niemal co roku w głównej nawie dawnego kościoła bernardynów odbywają się tu także wydarzenia związane z festiwalem Wratislavia Cantans.

Eksponaty na wystawie sztuki

Mniej znany oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, czyli wybierz się w trasę z Eko Taxi!

Nieco wyżej wspomnieliśmy, że z Eko Taxi warto wybrać się nie tylko do tych oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia, które znajdują się w samym sercu miasta, czyli w Rynku i jego okolicach, ale też do nieco oddalonego od centrum oddziału określanego mianem Muzeum Sztuki Cmentarnej. Brzmi intrygująco? Wybierzmy się więc w trasę prowadzącą na południe Wrocławia i zatrzymajmy się przy ul. Ślężnej 37/39!

Muzeum Sztuki Cmentarnej

Ale przecież tu nie ma żadnego budynku? Tak, to prawda. Muzeum Sztuki Cmentarnej nie jest bowiem kolejnym gmachem, w którym zgromadzono zebrane z różnych zakątków kraju czy świata artefakty i umieszczono je w szklanych gablotach. Znajdziemy tu jednak prawdziwy cmentarz. Bez krzyży, co prawda, ale za to z macewami. Tu właśnie od 1856 roku znajdował się główny cmentarz gminy żydowskiej przedwojennego Breslau, który przestał działać wraz z chwilą, gdy w mieście nie pozostali właściwie żadni Żydzi. Ostatni odnotowany pochówek na cmentarzu przy ul. Ślężnej miał miejsce w roku 1943.

Dlaczego warto zobaczyć ten oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie ma on zupełnie nic wspólnego z żydowskimi miejscami pochówków, na jakie natrafimy na terenach, które przed 1939 rokiem wchodziły w skład Rzeczypospolitej. Różnice pomiędzy Żydami wschodnio- i zachodnioeuropejskimi były na tyle znaczne, że do dziś zauważymy je na zachowanych cmentarzach. Najłatwiej zauważalne są różnice dotyczące języka – o ile we wschodniej Europie, czyli również na terenach przedwojennej Polski znajdziemy niemal wyłącznie napisy nagrobne w językach hebrajskim i jidysz, o tyle niemieccy Żydzi używali niemal wyłącznie języka niemieckiego.

Ogromne znaczenie jeśli chodzi o wartość zachowanych na cmentarzu przy ul. Ślężnej ma także fakt, że wrocławska gmina żydowska w owym czasie należała do jednych z najbogatszych instytucji tego typu w całych Niemczech. Z pewnością da się to odczuć również dzisiaj, gdyż nadal podziwiać możemy i monumentalne grobowce, i nieco mniejsze, lecz wciąż bogato zdobione macewy. Jako że większość z nich powstała w drugiej połowie XIX wieku, kiedy głównym trendem w architekturze – także cmentarnej – było naśladownictwo wcześniejszych stylów, znajdziemy tu dziś i grobowce stylizowane na starożytne piramidy, i budowle neoklasycystyczne, i detale architektoniczne charakterystyczne dla stylu romańskiego czy gotyckiego, a nawet elementy stylizowane na secesję czy modernizm. Dzięki zaangażowaniu znanych architektów i wykorzystaniu najlepszych dostępnych materiałów – do dziś zachował się tu nawet grobowiec w całości wykonany z labradorytu! – na terenie cmentarza znalazły się prawdziwe dzieła sztuki, które zaskakująco przetrwały zarówno okres wojennej zawieruchy, jak i powojenny okres likwidacji poniemieckich cmentarzy i przekształcania ich na parki czy inne tereny rekreacyjne. Dlaczego? To już niestety temat na zupełnie inną, choć z pewnością bardzo ciekawą historię.

 

Może Cię zainteresować również