Noc Muzeów we Wrocławiu. Jakie miejsca warto odwiedzić w 2019 roku?

Noc Muzeów we Wrocławiu. Jakie miejsca warto odwiedzić w 2019 roku?

Wrocławska Noc Muzeów to doskonała okazja, by zwiedzić te instytucje kultury w stolicy Dolnego Śląska, w których jeszcze nie byliście. 18 maja 2019 r. będziecie mogli zrobić to zupełnie za darmo lub za symboliczną opłatą. Z pewnością czeka was mnóstwo wrażeń – poszczególne domy kultury i muzea oprócz udostępniania swoich zbiorów, przygotowały też dodatkowe atrakcje.

Spis treści:
Instytucje związane z historią regionu
Galerie prezentujące pamiątki po słynnych wrocławianach

Poznajcie historię Wrocławia zupełnie za darmo. W Noc Muzeów 2019 Eko Taxi zabierze was do najciekawszych miejsc w stolicy Dolnego Śląska

Program nadchodzącej Nocy Muzeów we Wrocławiu nie jest jeszcze pełny. Do udziału cały czas zgłaszają się kolejne placówki, zatem lista atrakcji może się wydłużyć. Razem z Eko Taxi zachęcamy was do odwiedzenia kilku instytucji, które zajmują się upowszechnianiem wiedzy na temat regionu. Najbardziej rozpoznawalną z nich jest bez wątpienia Muzeum Miejskie Wrocławia, które składa się z kilku samodzielnych oddziałów usytuowanych w różnych częściach miasta. Do każdego z nich dotrzecie z pomocą naszych taksówkarzy.

Arsenał – Muzeum Architektoniczne i Muzeum Militariów

W Arsenale Miejskim, zwanym również Mikołajskim, mieści się jeden z oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia. Udostępniane są tam zbiory dotyczące polskich militariów oraz archeologii Śląska. Na ponad trzech piętrach można oglądać zabytki będące świadectwem zamieszkiwania tych terenów od kilkudziesięciu wieków. Zobaczycie eksponaty, których historia sięga pół miliona lat, w tym neolityczne pięściaki, grzebienie z kości zwierząt czy gliniane garnki. Osobne sale mieszczą zabytki sztuki wojennej: hełmy, broń palną i białą z XVII–XX w., pamiątki patriotyczne oraz mundury wojskowe. Wszystko ulokowane jest w pięknie odnowionej gotyckiej budowli, która przetrwała bez zniszczeń czasy II wojny światowej. 18 maja w godz. 18.00–21.00 w Arsenale odbędzie się gra dla dzieci i młodzieży „Wojownicy dawnych czasów”. Uczestnicy będą pracować z kartami pracy, swobodnie poruszając się na terenie obiektu. Dzięki temu dowiedzą się jak wyglądało codzienne życie żołnierza sprzed ok. 2000 lat.

Pałac Królewski we Wrocławiu

Osobny program wydarzeń na noc 18–19 maja przygotowało Muzeum Historyczne i Sztuki Medalierskiej w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. Jako część MMW placówka skupia się na gromadzeniu eksponatów związanych z dziedzictwem materialnym Dolnego Śląska. Olbrzymia wystawa stała „1000 lat Wrocławia” mieści ponad 3000 obiektów, które ilustrują dzieje terenu od średniowiecza aż po współczesność. Do najcenniejszych pamiątek należą m.in. historyczna gilotyna z 1945 r., najstarsza odznaka policyjna w Polsce z XVI w., grafiki i ceramika Pabla Picassa oraz tzw. skarb z Bremy, czyli rozmaite przedmioty użytkowe, które prezentują kunszt lokalnej sztuki złotniczej. W trakcie Nocy Muzeów galerie będzie można zwiedzać od godz. 19.00 do północy. Na wizytę w zamku królów pruskich warto poświęcić trochę więcej czasu. Oprócz przechadzki po barokowym ogrodzie, będziecie mogli wziąć udział w grze muzealnej oraz wysłuchać prelekcji dotyczącej dziejów zabytkowego kompleksu.

Klasyczne posągi na wystawie w muzeum

Noc Muzeów to okazja, aby poznać historie najwybitniejszych mieszkańców Wrocławia. Zamawiajcie Eko Taxi i jedźcie zwiedzać najciekawsze galerie w mieście!

Historię miasta tworzą jego mieszkańcy, dlatego w trakcie Nocy Muzeów 2019 we Wrocławiu będziecie mogli przyjrzeć się sylwetkom najwybitniejszych osób związanych ze stolicą Dolnego Śląska. Razem z Eko Taxi zapraszamy was do odwiedzenia trzech instytucji, w których znajdują się bogate zbiory pamiątek po słynnych wrocławianach. W Muzeum Teatru dowiecie się, kim był Henryk Tomaszewski. W poniemieckim bunkrze na pl. Strzegomskim obejrzycie natomiast Archiwum Jerzego Ludwińskiego. Interesuje was przedwojenny Breslau? Koniecznie wybierzcie się zatem do Starego Ratusza!

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu

Już samo zwiedzanie zabytkowego budynku Starego Ratusza jest nie lada atrakcją. Okazałe wnętrza z okresu średniowiecza, które zachowały się bez większego uszczerbku, sale z kamiennymi reliefami, wśród których przechadzali się miejscy włodarze prawie od początku istnienia wrocławskiej metropolii… Oglądanie takich przestrzeni po zmroku musi być naprawdę klimatyczne. Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli za darmo zwiedzić dwie wystawy stałe: „Wyroby złotnicze Wrocławia” oraz „Galerię znanych wrocławian”. Dla dzieci w wieku 5–14 lat przygotowano też warsztaty plastyczne, podczas których najmłodsi będą konstruować papierowe witraże z kolorowej bibuły i kartonu. Start zajęć o godz. 18.00, nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego

Czy znacie postać Henryka Tomaszewskiego? Był to wybitny choreograf i aktor, który opracował zasady nowatorskiej techniki scenicznej zwanej teatrem ruchu. Jest to połączenie tańca, akrobatyki i pantomimy. Tomaszewski był związany z miastem przez ponad 40 lat, w trakcie których nieprzerwanie kierował Wrocławskim Teatrem Pantomimy. Obecnie w budynku na pl. Wolności 7a mieści się muzeum jego imienia. Zwiedzającym udostępniana jest kolekcja jego rzeczy prywatnych oraz bogaty zbiór lalek, kostiumów i rekwizytów z legendarnych przedstawień WTP. W trakcie tegorocznej Nocy załapiecie się też na ostatni dzień wystawy czasowej „Anka Łoś. Fotografie”. Pokazywane są na niej zdjęcia ze spektakli tutejszych teatrów z lat 1999–2006 wykonanych przez znaną fotoreporterkę.

Muzeum Współczesne

Mniej niż 10 min. zajmie wam podróż z Eko Taxi z Rynku na pl. Strzegomski, gdzie znajduje się siedziba Muzeum Współczesnego. Przestrzeń wystawiennicza, której większość zajmują ekspozycje czasowe, ulokowana jest w poniemieckim bunkrze z czasów II wojny światowej. Budynek łatwo rozpoznać – jego front zdobi monumentalna grafika „Było jest będzie” w kształcie klepsydry, a przed wejściem do gmachu postawiono prawdziwy parowóz. Żeby było ciekawiej, przód lokomotywy skierowany jest do góry, w kierunku nieba! Po obejrzeniu tej niecodziennej instalacji artystycznej wejdziecie do środka, by zapoznać się z Archiwum Jerzego Ludwińskiego – słynnego krytyka i animatora sztuki, który przez lata był związany ze stolicą Dolnego Śląska. Galeria ma charakter interdyscyplinarny, łączy elementy magazynu sztuki, biblioteki i muzeum. Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli także obejrzeć za darmo wszystkie ekspozycje czasowe. 18 maja będą to: „Stany skupienia”, „Beata Stankiewicz-Szczerbik. Superpozycje” i „Wystawa interaktywna – obrazośnienie”.

Noc Muzeów to wspaniałe wydarzenie, dzięki któremu za darmo będziecie mogli zwiedzić najważniejsze placówki kulturalne w stolicy Dolnego Śląska. Jeśli planujecie odwiedzić miasto wiosną, warto zaplanować swoją wycieczkę na weekend 17–19 maja. Dzięki temu w trakcie dnia będziecie delektować się spacerem po miejskiej starówce, nie tracąc pięknej pogody na przemierzanie muzealnych korytarzy. Ze sztuką zapoznacie się już po zmierzchu!

Może Cię zainteresować również