Poznaj Rynek we Wrocławiu z Eko Taxi

Poznaj Rynek we Wrocławiu z Eko Taxi

Rynek we Wrocławiu to miejsce, które powinien odwiedzić każdy, kto wybiera się do Miasta Stu Mostów w celach turystycznych. Przygotuj się do zwiedzania razem z Eko Taxi! Prezentujemy zarówno mroczne ciekawostki historyczne o dawnym placu targowym, jak i listę obowiązkowych atrakcji oraz warte odwiedzenia restauracje i kawiarnie. Poznaj tajemnice tętniącego życiem serca Wrocławia!

Spis treści:
Historia placu targowego
Najciekawsze kamienice
Restauracje i kawiarnie
Dojazd i parking

Historia Rynku we Wrocławiu – poznaj jego mroczne sekrety wraz z Eko Taxi!

Najnowsze badania wskazują, że historia starego Rynku we Wrocławiu sięga początków XIII w., kiedy władzę nad tymi terenami sprawował książę Henryk Brodaty. To właśnie na czasy jego panowania przypadła budowa kamienic patrycjuszy, które z czasem wyznaczyły przebieg obecnej pierzei Rynku. Plac ten, podobnie jak w przypadku rynków zlokalizowanych w centrum innych polskich miast, stał się miejscem targowym. Kramy handlowe oferowały m.in. pieczywo, tłuszcze zwierzęce i roślinne, wyroby z gliny i metalu, tkaniny czy płótna. W obrębie staromiejskiego rynku funkcjonowały także liczne punkty usługowe. Mieszkańcy zanosili swoje obuwie do szewca, korzystali z umiejętności krawców i kupowali mięso bezpośrednio u rzeźników. Kramy pogrupowane były w różnych częściach miasta zgodnie ze specjalizacją prowadzących je rzemieślników. Stąd właśnie wzięły się nazwy rynkowych ulic – do dziś spacerować możemy Szewską, Białoskórniczą czy Rzeźniczą.

Ratusz na placu we Wrocławiu

Chłosty i egzekucje pod pręgierzem

Losy Rynku we Wrocławiu to jednak nie tylko opowieści o rozwijającym się terenie handlowym. To także znacznie mroczniejsze karty historii związane z wymierzaniem kar skazańcom. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się odtworzony w latach 80. XX w. pręgierz, wykonywano wyroki na miejscowych złodziejach i bandytach. Kat publicznie dokonywał chłosty, pozbawiał wskazanych w wyroku części ciała, a nawet skracał nieszczęśnika o głowę. Popularne były także egzekucje przez powieszenie, które chętnie obserwowali mieszkańcy miasta. Ostatni stryczek został publicznie zaciśnięty w połowie XVIII w. Karę chłosty wykonywano na rynku jeszcze do połowy XIX w. Nie był to jednak koniec ponurej historii tego miejsca.

W sercu Wrocławia publicznie upokarzano i dręczono ludzi jeszcze w okresie panowania III Rzeszy. Podczas II wojny światowej gromadzono tam Żydów oraz osoby pochodzenia niemieckiego, które utrzymywały z nimi kontakt – niezależnie od tego, czy chodziło o relacje przyjacielskie, czy też stosunki zawodowe lub handlowe. Choć trudno znaleźć źródła jednoznacznie wskazujące na to, aby ktokolwiek został w tym czasie stracony, historycy przypuszczają, że wysoce prawdopodobne były zarówno tortury, jak i egzekucje.

Po raz ostatni w historii wrocławskiego Rynku karę śmierci wymierzono nie pod pręgierzem, a w miejscu, gdzie obecnie znajduje się pomnik Aleksandra Fredry. 28 stycznia 1945 r. stał tam posąg króla Fryderyka Wilhelma III, przy którym nastąpiło rozstrzelanie Wolfganga Spielhagena, ówczesnego burmistrza. Powodem egzekucji było posądzenie włodarza o sianie defetyzmu oraz próbę ucieczki z atakowanej przez Rosjan Twierdzy Breslau. Po kapitulacji, która miała miejsce 6 maja 1945 r., w archiwach nie pojawiły się żadne oficjalne informacje o straceniach i kaźniach na rynkowym placu, jednak i w tym przypadku historycy są zgodni co do możliwości ich wystąpienia.

Jakie atrakcje mieszczą kamienice na wrocławskim Rynku? Eko Taxi przedstawia najciekawsze budynki

Dziś Rynek we Wrocławiu niesie o wiele przyjemniejsze skojarzenia, głównie ze względu na liczne atrakcje zlokalizowane w przedwojennych budynkach. Poznaj najciekawsze z nich wraz z Eko Taxi!
Zabytek i atrakcję samą w sobie stanowią przede wszystkim wrocławskie kamienice. Część z nich została uszkodzona w trakcie działań wojennych, jednak wiele budynków zachowało się w bardzo dobrym stanie, a po wojnie przeszły renowację uwzględniającą dbałość o historyczne elementy architektoniczne. Dzięki temu współcześni turyści mają szansę podziwiać kamienice w formie, w jakiej patrzono na nie nawet sto lat wcześniej.

Dawny dom handlowy Wittemberga

Jednym z budynków godnych uwagi jest ten zlokalizowany na zachodniej pierzei, pod adresem Rynek 1, gdzie niegdyś mieścił się dom handlowy Ludwiga Wittemberga. Warto zatrzymać się przy kamienicy i przyjrzeć elewacji. Znajdziecie tam pięknie wykonane, secesyjne ornamenty roślinne, a kiedy uniesiecie głowę, zobaczycie dwa imponujące faliste szczyty obleczone złotem, na których wyryta została data wybudowania domu handlowego oraz inicjały jego właściciela. Wizja architekta zakładała podzielenie budynku na dwie części – północną i południową, co miało na celu odsłonięcie widoku na znajdujący się niedaleko kościół św. Elżbiety.

Jaś i Małgosia

W pobliżu znaleźć można także inne ciekawe kamienice szczególnie popularne wśród turystów. Mowa o Jasiu i Małgosi, czyli niewielkich domkach pochodzących z XV wieku, kiedy wokół kościoła rozciągał się miejski cmentarz. Pamiątką z tego okresu jest także rozpostarty pomiędzy kamienicami łuk z sentencją Mors ianua vitae, co oznacza: Śmierć bramą życia. Gdy dziś patrzy się na te dwa, uroczo złączone ze sobą budynki, aż trudno uwierzyć, że wieki temu stanowiły one wejście na cmentarz.

Dawna siedziba królów

Podczas spaceru po centrum miasta warto zatrzymać się także pod kamienicą zlokalizowaną pod adresem Rynek 8, gdzie znajduje się budynek w przeszłości należący do najznamienitszego rodu patrycjatu – pochodzącej z terenów Zgorzelca rodziny Uthmannów. W czasie odwiedzin monarchów kamienica zyskiwała status królewskiej rezydencji. Niezwykle kunsztowna dekoracja elewacji pochodzi z 1672 r. Wtedy budynek został zakupiony przez Benjamina Hell von Helenfelda, który zażyczył sobie nadania mu barokowego stylu i stworzenia podobizn przedstawiających cesarza Leopolda I oraz siedmiu kolejnych władców Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Odrestaurowane kamienice we Wrocławiu

Inne budynki szczególnie warte uwagi

Wymienione kamienice to zaledwie część tego, co można zobaczyć w sercu stolicy Dolnego Śląska. Na uwagę zasługują także okazały gmach Banku Zachodniego, secesyjna perła architektury w postaci Domu Handlowego „Feniks” czy też pochodząca z XVI w. Kamienica Pod Gryfami, która została wybudowana w duchu niderlandzkiej architektury Złotego Wieku.

A oto zadanie dla najbardziej spostrzegawczych spacerowiczów. Przechodząc wzdłuż zachodniej ściany Rynku, przypatrzcie się uważnie oknom. Jedno z nich to tylko atrapa. Zgadniecie, które?

Zwiedzaj z Eko Taxi!

Na wycieczkę śladem najciekawszych atrakcji warto się udać razem z Eko Taxi. Nasi kierowcy błyskawicznie zawiozą was w na Rynek – wystarczy jeden telefon na centralę bądź wezwanie auta za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Chwila przerwy w zwiedzaniu? Eko Taxi poleca restauracje i kawiarnie w okolicach Rynku głównego we Wrocławiu

Alejki otaczające Rynek we Wrocławiu pełne są klimatycznych miejsc, w których warto zatrzymać się na obiad bądź popołudniową kawę. Do każdej restauracji i kawiarni można zamówić kurs taxi w naszej korporacji. Poznaj miejsca, które cieszą się szczególną popularnością wśród turystów i miejscowych!

Doctor’s Bar

Na łączącej Rynek z Podwalem ulicy Świętego Mikołaja znajdziecie miejsce z wyśmienitym piwem i świetną ofertą gastronomiczną. Mowa o kontraktowym barze wrocławskiego browaru Doctor’s Brew, gdzie czeka na was osiem kranów ze zmieniającą się ofertą lanego piwa oraz wiele polskich i zagranicznych butelek z różnych browarów. To także miejsce, do którego warto się wybrać na smaczny obiad. W barze znajduje się otwarta dla oczu gości kuchnia, w której przygotowywane są dwudaniowe lunche i przekąski pasujące do serwowanego w lokalu piwa. Wśród posiłków znajdziecie takie specjały, jak wołowina po burgundzku, sznycle z indyka czy też grillowany filet z kurczaka piri-piri. Wśród chętnie wybieranych przekąsek znajdują się panierowane skrzydełka, nachosy z sosem i grubo krojone frytki. Lokal czynny jest w godzinach 9.00-2.00.

Yammi Wraps

W kamienicy zlokalizowanej tuż przy Przejściu Garncarskim, pod adresem Rynek Ratusz 15 możecie znaleźć niewielki lokal sprzedający wrapy i sałatki sporządzane wyłącznie ze świeżych składników. Dostawy pojawiają się tam nawet kilka razy dziennie, dlatego każda pozycja w menu to gwarancja świetnego smaku. Goście mogą wybierać pomiędzy wrapami z wołowiną, kurczakiem lub wegetariańskimi. Lokal ma także menu sałatkowe, w którym dominuje świeżo grillowany kurczak i kompozycje różnych warzyw. Godziny otwarcia lokalu: 10.00-01.30.

Ur

Na ulicy Kotlarskiej, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Szewską, znajduje się interesujące miejsce na gastronomicznej mapie Wrocławia. Mowa o kawiarni (i winiarni) Ur, która przyciąga przechodniów oryginalnym wystrojem wnętrza i atrakcyjną ofertą kawy, herbaty i różnorodnych alkoholi. Na uwagę zasługują organizowane tutaj wydarzenia kulturalne, w tym wystawy sztuki, dyskusje z zakresu filmoznawstwa i literatury oraz spotkania autorskie. W kawiarni można także nabyć różnego typu rękodzieła. Lokal czynny jest w godzinach 14.00-23.00 (od wtorku do czwartku), 14.00-00.00 (od piątku do soboty) oraz 15.00-22.00 (w niedziele).

Klubokawiarnia Lot Kury

W jednej z bocznych alejek Rynku, pod adresem Ofiar Oświęcimskich 17, znajduje się Klubokawiarnia Lot Kury. To ciekawie urządzone miejsce, w którym można znaleźć bogatą ofertę kaw i drinków. Głodni z Lotu również nie wyjdziecie – w menu figurują bowiem smaczne maślane bułki (z krewetkami, szarpaną wieprzowiną bądź filetem z kurczaka), sałatki i drobne przekąski. Miejsce świetnie sprawdza się na wczesny lunch lub popołudniowe spotkanie w kameralnym gronie. Godziny otwarcia Lotu Kury to 16.00–23.00 (niedziela-czwartek) oraz 14.00–03.00 (piątek-sobota).

Do każdego z wymienionych miejsc możecie zamówić kurs taksówką bez konieczności martwienia się o wysokie koszty transportu. W Eko Taxi oferujemy bowiem stałą, niską stawkę za każdy kilometr. We wrocławskim oddziale wynosi ona jedynie 2,40 zł bez względu na strefę miejską i porę, w jakiej odbywa się kurs.

Para rozmawiająca w kawiarni

Dojazd do centrum i parking w pobliżu wrocławskiego Rynku, czyli Eko Taxi radzi, dlaczego w te okolice warto się wybrać taksówką

W okolicy wrocławskiego Rynku niezwykle trudno znaleźć jakikolwiek parking. To bolączka wielu kierowców, którzy planując dojazd do ścisłego centrum miasta, niejednokrotnie zmuszeni są do kluczenia wśród labiryntu alejek w poszukiwaniu wolnego miejsca. Wynika to z faktu, że część uliczek wyłączona jest z ruchu ulicznego, a wiele pozostawionych tam aut należy do mieszkańców tamtych okolic.

Płatne miejsce parkingowe można znaleźć w podziemiach pobliskich centrów handlowych takich jak Galeria Dominikańska, Renoma czy Arkady Wrocławskie. Samochód można bezpiecznie zostawić także na parkingu podziemnym przy pl. Nowy Targ i gmachu Narodowego Forum Muzyki.

Nie szukaj parkingu!

Zamiast tracić czas na szukanie miejsca i narażać się na koszty, proponujemy tani kurs taksówką. Choć ścisłe centrum Wrocławia zamknięte jest dla ruchu ulicznego, trudno o miejsce, do którego nie mogłyby dotrzeć samochody z kogutem „taxi” na dachu. Bez względu na to, czy udajecie się na miejski Rynek, czy też planujecie kolację w ulubionej restauracji, przejazd taksówką stanowi optymalne rozwiązanie.

Za kurs samochodem należącym do korporacji Eko Taxi nie zapłacicie wiele – oferujemy jedne z najniższych stawek na terenie całego Wrocławia. Ponadto nasi taksówkarze odbiorą was bezpośrednio spod miejsca, w którym zdecydujecie się skończyć wizytę na Rynku. Przejazd taksówką pozwala także na wypicie drinka ze znajomym, wstąpienie na rozgrzewającego grzańca na Jarmarku Bożonarodzeniowym lub skosztowanie nowej pozycji z oferty craftowego piwa przy posiłku. Tych przyjemności nie muszą odmawiać sobie także kierowcy – jeśli zostawiliście auto w okolicach Rynku, a plan na wieczór uległ zmianom i uwzględnia spożywanie alkoholu, zamówcie usługę odprowadzenia samochodu! Wystarczy telefon na centralę, abyśmy wysłali kierowcę gotowego bezpiecznie odwieźć wasz samochód we wskazane miejsce. Koszt usługi na terenie Wrocławia wynosi wartość wskazaną przez taksometr powiększoną o kwotę 50 zł. Jeśli odprowadzenie samochodu dotyczy adresu zlokalizowanego poza granicami miasta, cena ustalana jest indywidualnie.

Odprowadzenie samochodu klienta to jedna z wielu usług dodatkowych znajdująca się w naszej ofercie. Przewozimy również zwierzęta, realizujemy zakupy na telefon, organizujemy przewozy VIP i zapewniamy monitorowany przewóz dzieci. Więcej o naszych usługach przeczytacie w tym artykule.

Może Cię zainteresować również