Teatr Lalek we Wrocławiu – z Eko Taxi dojedziesz na czas na każdy spektakl!

Teatr Lalek we Wrocławiu – z Eko Taxi dojedziesz na czas na każdy spektakl!

Teatr Lalek we Wrocławiu, do którego z pomocą Eko Taxi zawsze dojedziemy na czas, to nie tylko miejsce oferujące możliwość obejrzenia ciekawych spektakli oraz uczestniczenia w wyjątkowych wydarzeniach kulturalnych. To również budynek o wyjątkowo ciekawej historii, z którą z pewnością warto się zapoznać przed wizytą, aby móc w pełni cieszyć się doświadczeniem, jakim jest odwiedzenie tego neobarokowego gmachu. Zapoznajmy się bliżej z historią instytucji, a także z jej obecnym repertuarem, kierowanym zarówno do najmłodszych, jak i do dorosłych odbiorców, i zobaczmy, dlaczego warto przyjechać tu taksówką, a nie własnym samochodem.

Spis treści:
Historia – nie tylko o instytucji
Jak dojechać?
Repertuar spektakli dla dzieci
Repertuar wydarzeń child-free

Dorożka zamiast taxi, czyli historia gmachu, w którym dziś mieści się Teatr Lalek we Wrocławiu

Budynek dzisiejszego Teatru Lalek we Wrocławiu powstał w czasach, gdy termin taxi był jeszcze nieco mglistym i nieznanym szerszemu gronu mieszkańców miasta pojęciem. Został on bowiem zbudowany w ostatniej dekadzie XIX wieku, a pierwsze taksówki w niemieckim Breslau pojawiły się dopiero na początku wieku XX, a dokładniej w 1906 roku. Nie od początku w gmachu mieścił się także teatr. Początkowo stanowił on nową siedzibę Związku Kupców Chrześcijańskich, wybudowaną w miejscu dawnego budynku wzniesionego w 1770 roku i użytkowanego przez kupieckie stowarzyszenie od roku 1820.

Choć poprzedni budynek, zwany Zwingerem, był gmachem zaledwie 120-letnim i zachowanym w stosunkowo dobrym stanie, miasto zarządziło jego rozbiórkę z powodu planów poszerzania ulicy Teatralnej 4, przy której się znajdował. Dzięki temu Związek Kupców Chrześcijańskich, będący podmiotem zarządzającym nieruchomością, mógł ubiegać się o odszkodowanie, a z uzyskanych z niego środków postanowił wybudować nową siedzibę – tym razem niewadzącą już planom poszerzenia przylegającej do budynku drogi. Autorami projektu, który wygrał ogłoszony przez Związek przetarg, byli Paul Kieschke i Richard Bielenberg. Pierwszy z architektów został później również autorem innych znanych projektów, na podstawie których wybudowano między innymi gmach będący obecnie siedzibą Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie oraz budynek stanowiący dziś siedzibę Wyższego Sądu Administracyjnego w Berlinie-Brandenburgii.

Czym wyróżnia się siedziba teatru?

Ostatecznie bogato zdobiony gmach dzisiejszego Teatru Lalek został ukończony w roku 1894. Wzniesiono go w stylu neobarokowym, a wykorzystanie licznych elementów dekoracyjnych, takich jak choćby monumentalne ryzality czy rzucające się w oczy kariatydy nad portykiem, było zabiegiem związanym ze zwiększeniem prestiżu Związku. Stanowiły one bowiem świadectwo bogactwa i dobrobytu panującego w Związku Kupców Chrześcijańskich, którego istnienie miało na celu między innymi wyparcie z rynku kupców pochodzenia żydowskiego. Co prawda, w tym czasie Żydzi w Niemczech byli już niemal całkowicie zasymilowanych, mówili wyłącznie po niemiecku i rzadko identyfikowali się z judaizmem, lecz byli nadal negatywnie postrzegani przez stereotypowo myślące społeczeństwo. Wybudowanie spektakularnej siedziby miało również duże znaczenie dla przeprowadzanych w niej negocjacji handlowych, gdyż przybywający spoza miasta kupcy już na podstawie oceny budynku będącego miejscem spotkań wrocławskich kupców chrześcijańskich stawali się bardziej skłonni do podjęcia współpracy ze świetnie prosperującym stowarzyszeniem, które może pozwolić sobie na budowę aż tak okazałego gmachu.

W roku 1937 budynek, podobnie jak wiele innych gmachów znajdujących się na terenie Niemiec w tym czasie, uległ przebudowie, podczas której zmieniono jego wygląd tak, aby z neobarokowego stał się bardziej monumentalnym gmachem w stylu charakterystycznym dla III Rzeszy. Nie utracił jednak swojego charakteru, a wojnę przetrwał w stosunkowo dobrym stanie, który pozwolił na to, by można było go użytkować właściwie już od 1946 roku. Nie od razu stał się jednak siedzibą teatru.

Przedstawienie wykorzystujące lalki

Co było pierwsze – miejskie taxi czy Teatr Lalek?

Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująca, niemniej jednak bez wątpienia we Wrocławiu wcześniej zaczęły działać miejskie taksówki. Te osobowe, funkcjonujące jako część usług oferowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, zaczęły bowiem działać już w 1958 roku. Ze względu na niskie zainteresowanie MPK zakończyło jednak ich działalność zaledwie sześć lat później, już w 1964 roku. Teatr Lalek w swojej obecnej siedzibie znalazł się natomiast niecały rok później, bo w roku 1965. Nie oznacza to jednak, że do roku 1965 nie funkcjonował on we Wrocławiu. Był jedną z pierwszych instytucji tego typu, które rozpoczęły działalność w zniszczonym wojną mieście. Otwarcie pierwszego po wojnie sezonu w Teatrze Lalki i Aktora, którego siedziba znajdowała się przy ulicy Rzeźniczej 12, czyli w dzisiejszym budynku Wrocławskiego Teatru Współczesnego, miało miejsce już w październiku 1946 roku. Od tego czasu wielokrotnie zmieniał on nazwę i siedzibę. Zmieniało się też jego kierownictwo, a co za tym idzie także wizja artystyczna kolejnych dyrektorów.

Kiedy Teatr Lalek został przeniesiony do obecnej siedziby?

Stopniowe przenoszenie siedziby Teatru Lalek do obecnego gmachu rozpoczęło się w sezonie 1963/1964, kiedy nowy dyrektor, Stanisław Stapf, uzyskał zgodę rezydującego w budynku Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej na odstąpienie części pomieszczeń do celów działalności scenicznej. Obie formacje dzieliły siedzibę aż do 1993 roku, kiedy władze Wrocławia ostatecznie przekazały cały budynek Teatrowi, choć spadkobiercy TPPR-u – czyli Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód – przez dłuższy czas negowały ten fakt i starały się sądownie odzyskać część pomieszczeń należących dawniej do organizacji. Dziś budynek jest już wykorzystywany wyłącznie przez Teatr Lalek, który ma w nim nie tylko swoje sceny i sale widowiskowe, ale też przebieralnie, kostiumownie, rekwizytornie i inne pomieszczenia, bez których jego funkcjonowanie byłoby niemożliwe.

Kto dziś najczęściej odwiedza Wrocławski Teatr Lalek i dlaczego warto wybrać się tu taksówką, a nie własnym autem?

Odwiedzający dziś Wrocławski Teatr Lalek mieszkańcy miasta zalecają turystom i przyjezdnym, aby zawsze pamiętali o tym, aby nie wybierać się tu inaczej niż taksówką. Oczywiście z łatwością dojedziemy tu również komunikacją miejską lub własnym autem. Dlaczego więc taksówka? Sprawdźmy, co sprawia, że nawet mieszkańcy zdają sobie sprawę, że lepiej jest skorzystać z usług taxi niż wybrać się do centrum jakąkolwiek inną formą transportu.

Lokalizacja

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że Wrocławski Teatr Lalek znajduje się w samym centrum miasta. W pięć minut dojdziemy stąd pieszo do Rynku, a w dwie do pozostałości dawnych murów miejskich, wyburzonych przez wojska napoleońskie na początku XIX wieku. Oznacza to, że w tej okolicy ruch samochodów jest częściowo utrudniony przez wszechobecne jednokierunkowe uliczki, w których niezaznajomieni z topografią miasta przyjezdni mogą się z łatwością zgubić, a częściowo przez niemal zupełny brak możliwości znalezienia miejsca parkingowego w pobliżu instytucji. W sąsiedztwie gmachu znajdują się bowiem albo nieduże parkingi, na których nie ma wystarczającej liczby miejsc dla wszystkich poszukujących miejsca postojowego, albo duże parkingi podziemne – jak na przykład ten pod Narodowym Forum Muzyki – na których postój jednak może nas kosztować tyle, że znacznie bardziej opłacalne będzie zamówienie taksówki z dobrej i niedrogiej firmy.

Dojazd komunikacją miejską

A dlaczego nie warto dojeżdżać na ul. Teatralną komunikacją miejską? Wrocław, podobnie jak każde duże miasto w Europie, ma teoretycznie dobrze rozbudowaną sieć komunikacji miejskiej. Niestety częstotliwość jazdy tramwajów w godzinach szczytu jest na tyle niska, że większość z nich jest mocno przepełnionych, a autobusy dojeżdżające do centrum z okolicznych dzielnic i przedmieść są często mocno opóźnione ze względu na zbyt duży ruch i kłopoty z korkami na drogach prowadzących z obrzeży miasta. Dlatego jeżeli zależy nam na wygodzie, a jednocześnie chcemy mieć pewność, że na miejsce dojedziemy na czas, warto zdecydować się na usługi taksówkarskie – na przykład oferowane przez firmę Eko Taxi!

Lalki na sznurkach podczas przedstawienia dla dzieci

Poznaj repertuar spektakli dla dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek i zaplanuj przejazd z Eko Taxi!

Wrocławski Teatr Lalek, do którego – jak już wiemy – najszybciej i najwygodniej dotrzemy z Eko Taxi, jest znany przede wszystkim z repertuarów pełnych licznych spektakli przygotowywanych specjalnie dla dzieci i młodzieży. Przyjrzyjmy się, co proponują nam twórcy przedstawień w i na jakie wydarzenia kulturalne warto się wybrać z najmłodszymi członkami naszej rodziny!

Przedstawienia dla najmłodszych

Wrocławski Teatr Lalek jest miejscem, gdzie swoją przygodę ze sceną mogą rozpocząć już najmłodsi. Niektóre ze spektakli są bowiem kierowane do dzieci już od 6 miesiąca do 5 roku życia. Podczas tych przedstawień widzowie siedzą na podłodze, na miękkich poduszkach, a przed wejściem na salę wszyscy proszeni są o zdjęcie obuwia. W tak komfortowych warunkach maluszki mogą zapoznać się między innymi ze spektaklami „brzUCHO”, „Afrykańska przygoda”, „Kręcipupa” czy „Dżungla”. Jak podkreślają organizatorzy, przedstawienia te są przygotowywane we współpracy z psychologami i pedagogami dziecięcymi, którzy czuwają nad tym, aby sztuka stymulowała zmysły i pobudzała kreatywność nawet najmłodszych odbiorców. Dlatego też wykorzystywane jest tu nie tylko słowo, które nie zawsze dotrze z przekazem do kilkumiesięcznego dziecka, ale przede wszystkim inne bodźce, które podczas spektaklu docierają do nas za pomocą wszystkich naszych zmysłów – przekaźnikami stają się kolory, zapachy, a nawet smak!

Scena dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat

Przedstawienia kierowane do dzieci w wieku od 4 do 10 lat to już prawdziwe pierwsze spotkanie ze spektaklem w pełnym tego słowa znaczeniu. Dzieci mają możliwość obejrzeć tu spektakle oparte zarówno na kanonach literatury dziecięcej, jak i na nowych tekstach, tworzonych przez współczesnych autorów poezji, prozy i dramatu kierowanego do młodych odbiorców. Jednocześnie spektakle oparte na tekstach literackich stają się sposobem na rozwijanie wiedzy dziecka o literaturze i innych dziedzinach sztuki. Przedstawienia te mają na celu nie tylko bawić, lecz również uczyć – za pomocą ciekawych historii, przedstawianych znanym dziecku językiem, starają się zaangażować je w dialog dotyczący otaczającego nas świata i zachęcić do krytycznego myślenia i formułowania własnych opinii.

Dla tej grupy wiekowej w repertuarze znajdziemy między innymi spektakle takie jak „Czarodziejski flet”, „Co krokodyl jada na obiad?”, „Konik Garbusek”, „Calineczka”, ale też… przedstawienie zatytułowane „Tesla vs Edison, czyli z prądem lub pod prąd”, czyli trzymającą w napięciu opowieść o rywalizacji dwóch wielkich wynalazców.

Pracownia Pedagogiki Teatru -1

Poza spektaklami repertuarowymi Wrocławski Teatr Lalek zaprasza zarówno najmłodszych, jak i tych nieco starszych do nowo powstałej Pracowni Pedagogiki Teatru -1. Prowadzi ona warsztaty dla dzieci z różnych grup wiekowych (od 0-3 aż do 13+), które mają na celu nie tylko zainteresować młodych ludzi teatrem czy też umożliwić im bliższe zapoznanie się z tematami, które uznali oni za ciekawe. Celem Pracowni jest także indywidualne podejście do każdego dziecka – niezależnie od jego wieku, stanu zdrowia czy sytuacji ekonomicznej jego rodziny – i zaproszenie go do wspólnej pracy i zabawy z rówieśnikami i opiekunami przy ciekawych projektach związanych ze sztuką.

Chłopiec na widowni podczas przedstawienia

Repertuar wydarzeń child-free w Teatrze Lalek we Wrocławiu i bezpieczny dojazd i powrót z wieczornych spektakli wraz z Eko Taxi

Klienci korzystający z dojazdu do Wrocławskiego Teatru Lalek wraz z Eko Taxi często wybierają się także na wydarzenia z repertuaru child-free, czyli przygotowywanego specjalnie dla dorosłych. Są to zwykle spektakle odbywające się w późnych godzinach wieczornych, dlatego zwłaszcza jesienią i zimą, gdy dni są coraz krótsze, warto skorzystać z usług Eko Taxi, aby bezpiecznie dotrzeć do domu czy hotelu. Zanim jednak zaplanujemy przejazd, sprawdźmy, na co mogą się wybrać dorośli widzowie!

Repertuar child-free

Choć organizatorzy i reżyserzy spektakli podkreślają, że główne przedstawienia repertuarowe kierowane są zarówno do dorosłych, jak i do dzieci, a ich forma jest na tyle uniwersalna, że przypadną do gustu każdej grupie wiekowej, sceptycznym odbiorcom polecamy rozpoczęcie swojej przygody właśnie od projektu child-free. W ramach wieczornych przedstawień przeznaczonych wyłącznie dla dorosłych widzów będziemy mogli zobaczyć tu między innymi spektakl w reżyserii Leny Frankiewicz, Tomasza Maśląkowskiego i Jarosława Murawskiego zatytułowany „Moskwin”. W repertuarze znajdziemy także spektakl „W środku słońca gromadzi się popiół” według tekstu Artura Pałygi, opowiadający historię tragicznie zmarłej głównej bohaterki, Lucy, która na oczach widzów przechodzi ze świata żywych w inny, nieznany wymiar i musi rozliczyć się ze swojego nagle zakończonego życia.

Hitem z pewnością będzie również „Pomnik”, czyli przedstawienie oparte na jednym z reportaży Mariusza Szczygła, który znajdziemy w zbiorze zatytułowanym „Gottland”. Historia opowiedziana w spektaklu „Pomnik” dotyczy największego w historii pomnika Józefa Stalina, ustawionego w 1955 roku w Pradze, oraz związanych z nim tragicznych wydarzeń.

Może Cię zainteresować również