Weekend majowy 2018 – jak spędzić 3-majówkę we Wrocławiu?

Weekend majowy 2018 – jak spędzić 3-majówkę we Wrocławiu?

Weekend majowy 2018 to naprawdę wyjątkowa okazja do wypoczynku i dobrej zabawy, a to ze względu na bardzo korzystny układ kalendarza. Wystarczy odpowiednio zaplanować urlop, aby zyskać aż dziewięć wolnych dni. Mamy zatem doskonałą okazję ku temu, aby zorganizować wycieczkę do Wrocławia, gdzie w tym okresie naprawdę dużo się dzieje. Dobrym powodem do odwiedzenia stolicy Dolnego Śląska jest choćby trwający trzy dni festiwal muzyczny znany jako 3-Majówka. A to dopiero początek wrocławskich atrakcji! Sprawdźcie, jak spędzić majówkę we Wrocławiu i co właściwie świętujemy podczas długiego weekendu majowego.

Spis treści:
Co świętujemy?
Repertuar Teatru Polskiego i Opery Wrocławskiej
Gitarowy Rekord Guinnessa na Rynku
Kto zagra na Pergoli?
Gdzie kupić bilety i jakie są ich ceny?
Jak wygodnie poruszać się po mieście?

Co właściwie świętujemy podczas weekendu majowego?

Wielu z nas z niecierpliwością wyczekuje zbliżającego się wielkimi krokami weekendu majowego, który w 2018 roku jest wyjątkowo długi. Jeśli spojrzymy do kalendarza i odpowiednio rozplanujemy czas, będziemy mieli do dyspozycji aż 9 wolnych dni. Wystarczy wziąć urlop 30 kwietnia oraz 2 i 4 maja. A co z pozostałymi dniami, które są ustawowo wolne? Warto przypomnieć sobie, jakim wydarzeniom zawdzięczamy dziś tak korzystne warunki do wypoczynku i czy zawsze mieliśmy możliwość świętowania.

1 maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

Wśród wielu osób nadal pokutuje przekonanie, że Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, znany powszechnie jako Święto Pracy, to relikt komunizmu. Wynika to z faktu, że w Polsce dzień ten zaczęto obchodzić dopiero w 1950 roku, w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Niewiele osób zadaje sobie jednak pytanie o źródła tej rocznicy. A należy ich szukać w 1886 roku w Chicago, gdzie właśnie wtedy odbywały się strajki pracowników, którzy domagali się zniesienia dwunastogodzinnego dnia pracy i zastąpienie go ośmioma godzinami. Tego typu postulaty wnosili nie tylko mieszkańcy Chicago, ale też wielu innych miast położonych na terenie Stanów Zjednoczonych. Jednak to właśnie w Chicago protesty przybrały szczególnie brutalny obrót, wynikiem czego była śmierć wielu protestujących poniesiona w zmaganiach z policją. Ostatecznie pracownicy osiągnęli zamierzony cel, a ich poświęcenie zostało upamiętnione przez II Międzynarodówkę, która w 1889 roku ustanowiła 1 maja Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Właśnie te wydarzenia pozwalają nam cieszyć się wolnym dniem.

2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Choć 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, warto wiedzieć, że również wtedy mamy okazję do świętowania. Od 2004 roku obchodzimy bowiem Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Wykorzystując podniosłe nastroje o charakterze patriotycznym, postanowiono zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny element naszej tożsamości narodowej. Dzięki temu co roku zyskujemy czas na refleksje o tym, co nie zawsze było tak oczywiste, a mianowicie o szeroko rozumianej wolności, o którą dziś nie musimy już toczyć tak krwawych bojów. Wszystko to zyskuje pełniejszy wyraz dzięki temu, że możemy w tym czasie pozwolić sobie na odrobinę radości i beztroski. Jak zatem zaplanować tegoroczną majówkę, aby doskonale się bawić? Proponujemy wyprawę do Wrocławia!

3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

Inna historia, zdecydowanie bliższa losom naszego kraju, wiąże się z 3 maja. Właśnie tego dnia 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 Maja – pierwszą w Europie i drugą na świecie, zaraz po konstytucji amerykańskiej. Co ważne, już dwa dni po uchwaleniu i wejściu w życie Konstytucji 3 Maja, 5 maja 1791 roku, trzeci dzień maja ustanowiono świętem narodowym. Nietrudno się domyślić, że historia jego obchodów jest nierozerwalnie powiązana z historią naszego kraju, który zaledwie cztery lata po uchwaleniu Konstytucji stracił niepodległość na 123 lata, co wiązało się z oficjalnym zniesieniem święta narodowego. Kolejne obchody odbyły się dopiero w 1919 roku. Jednak radość z ponownego świętowania została szybko i brutalnie przerwana wybuchem II wojny światowej. Rok po jej zakończeniu, w 1946 roku podjęto kolejne próby uroczystych obchodów, które zostały skutecznie stłamszone przez reżim komunistyczny. W 1951 roku rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja została po raz kolejny oficjalnie zniesiona na 30 lat. Dopiero w 1981 roku podjęto kolejne próby świętowania, a oficjalne przywrócenie Święta Narodowego Trzeciego Maja nastąpiło w 1990 roku. Dopiero od tego czasu możemy oficjalnie i bez obaw o represje dać wyraz ważnym dla nas narodowym wartościom, a przy okazji cieszyć się dniem wolnym od pracy.

Majówka na świeżym powietrzu

Jakich atrakcji możemy się spodziewać we Wrocławiu podczas weekendu majowego 2018?

Dla wszystkich tych, którzy podczas weekendu majowego w 2018 roku chcieliby się cieszyć nie tylko wolnym od pracy, ale też uczcić wspominane wcześniej święto narodowe, Opera Wrocławska we współpracy z Operą Lwowską przygotowała wyjątkowy spektakl. Mowa o „Krakowiakach i Góralach” – przedstawieniu z muzyką Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego. Widowisko to zostało po raz pierwszy wystawione 1 marca 1794 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie, a zatem niedługo przed utratą przez Polskę niepodległości na 123 lata. Obie instytucje kulturalne, chcąc uczcić setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości, postanowiły wznowić to w pewien sposób symboliczne przedstawienie i zaprezentować je szerokiej publiczności. Warto zwrócić uwagę na to, że „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” jest wodewilem, czyli lekkim utworem scenicznym o cechach farsy. W związku z tym zasiadając na widowni Opery Wrocławskiej, możemy się spodziewać nie tylko wątku patriotycznego, ale też doskonałej zabawy. Za reżyserię spektaklu odpowiada Barbara Wiśniewska. Spektakl odbędzie się 3 maja o godzinie 19:00 w Operze Wrocławskiej, przy ul. Świdnickiej 35.

Na scenie Opery Wrocławskiej podczas weekendu majowego coś dla siebie znajdą także miłośnicy Williama Szekspira. W tym okresie wystawione zostaną bowiem dwa spektakle na podstawie sztuki „Romeo i Julia” – jednego z najbardziej znanych dzieł słynnego dramaturga. Pierwszy z nich, zaplanowany na sobotę, 28 kwietnia o godzinie 19:00, to opera w języku włoskim zatytułowana „I Capuletti e i Montecchi” autorstwa Vincenzo Belliniego w reżyserii Krystiana Lady. Drugi z zaplanowanych na weekend majowy spektakli to balet „Romeo i Julia” Sergiusza Prokofiewa wyreżyserowany przez Jacka Tyskiego. Przedstawienie baletowe rozpocznie się w niedzielę, 29 kwietnia o godzinie 18:00. To jednak nie koniec atrakcji kulturalnych.

Teatr Polski we Wrocławiu – „Majówka z komedią”

W repertuarze Teatru Polskiego we Wrocławiu podczas długiego weekendu majowego znajdziemy wyjątkowe spektakle z cyklu „Majówka z komedią”. W ramach tego programu specjalnego od 2 do 6 maja na scenie Teatru Polskiego będziemy mieli okazję do doskonałej zabawy na trzech cieszących się ogromną popularnością komediach, w tym „Mayday”, „Francuska niespodzianka” oraz „Mirandolina”.

„Mayday” w reżyserii Wojciecha Pokory znany jest jako najlepsza na świecie komedia. Historia londyńskiego taksówkarza bigamisty, którego tajemnica niespodziewanie wychodzi na jaw, bawi widownię Teatru Polskiego we Wrocławiu niezmiennie od 6 czerwca 1992 roku, kiedy to spektakl miał swoją premierę na Scenie Kameralnej. Podczas weekendu majowego zobaczymy „Mayday” w następujących terminach:
2 maja, w środę o godzinie 19:00 na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego,
4 maja, w piątek o godzinie 19:00 na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego.

„Francuska niespodzianka” w reżyserii Cezarego Morawskiego, pełniącego funkcję dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu, to komedia, której autorem jest niezwykle ceniony i lubiony we Francji Jean Poiret – autor, aktor, scenarzysta i reżyser. Sztuka, która doczekała się również adaptacji filmowej, opowiada o niedzielnym podrywaczu, przyłapanym przez żonę na spotkaniu z kochanką. Widzowie mają okazję obserwować jego wysiłki zmierzające do ukrycia przed żoną celu swojego spotkania z kobietą. „Francuską niespodziankę” możemy zobaczyć:

 • 2 maja, w środę o godzinie 19:00 na Scenie Kameralnej,
 • 3 maja, w czwartek o godzinie 19:00 na Scenie Kameralnej.

„Miarandolina” w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego to spektakl, którego główną bohaterką jest właśnie tytułowa Mirandolina – „Piękna i pożądana. Niezależna i nieokiełzana” – jak możemy przeczytać na stronie internetowej Teatru Polskiego we Wrocławiu. Głównym motorem wątku komediowego są w tym przypadku starania mężczyzn, którzy na różne sposoby zabiegają o względy Mirandoliny. Ich nie zawsze moralne zabiegi jednocześnie bawią i skłaniają do refleksji o świecie, w którym żyjemy oraz o tym, co robimy, aby poczuć się szczęśliwymi. Spektakl zobaczymy:

 • 5 maja, w sobotę o godzinie 19:00 na Scenie Kameralnej,
 • 6 maja, w niedzielę o godzinie 18:00 na Scenie Kameralnej.

Oficjalne muzyczne rozpoczęcie majówki 2018 we Wrocławiu, czyli próba pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa na Rynku

Choć odpowiednio zaplanowany weekend majowy w 2018 roku może się rozpocząć już 28 kwietnia, Wrocław pozostaje wierny tradycji zapoczątkowanej już 2003 roku. Mowa oczywiście o próbie pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa, która co roku 1 maja gromadzi na wrocławskim rynku tysiące gitarzystów, odgrywających wspólnie niezwykle popularną melodię z piosenki Jimiego Hendrixa „Hey Joe”. Podobnie będzie także w tym roku – bicie Gitarowego Rekordu Guinnessa po raz 16 zostało zaplanowane na 1 maja o godzinie 10:00. I choć trudno będzie przebić wynik osiągnięty w 2016 roku, kiedy melodię odegrało aż 7256 gitarzystów, miłośnicy dobrej zabawy z pewnością dołożą wszelkich starań ku temu, aby ustanowić nowy rekord. Jeśli chcecie dołączyć do wyzwania, wystarczy znać pięć podstawowych akordów: C, G, D, A i E, które bez problemu opanuje każdy początkujący gitarzysta.

Bicie gitarowego rekordu Guinnessa

Warto pamiętać również o tym, że zaraz po próbie pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa, o godzinie 12:00 na Rynku odbędzie się niebiletowany koncert, podczas którego usłyszymy Sebastiana Riedla z zespołem Cree. Głównym celem wydarzenia jest uczczenie wypadającej w 2019 roku 25 rocznicy śmierci Ryszarda Riedla, wokalisty zespołu Dżem. Po koncercie we Wrocławiu rozpocznie się wiele innych wydarzeń zorganizowanych z okazji weekendu majowego, w tym największy tego typu wrocławski festiwal muzyczny znany jako 3-Majówka. Sprawdźcie, kogo można będzie usłyszeć i ile kosztują bilety.

Kto zagra podczas wrocławskiej 3-Majówki na Pergoli?

Wrocławska 3-Majów od lat przyciąga tysiące fanów doskonałej muzyki i beztroskiej zabawy. Również w 2018 roku na Pergoli, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie Hali Stulecia, usłyszymy wiele gwiazd zarówno polskiej, jak i zagranicznej sceny muzycznej. Choć nie opublikowano jeszcze dokładnego planu występów, możemy być pewni, że na scenie usłyszymy i zobaczymy między innymi:

 • Kreator,
 • The Dead Daisies,
 • Perfect,
 • Sinfonity,
 • Ayo,
 • Pidżama Porno,
 • Nocny kochanek,
 • Jelonek,
 • Vader,
 • Coma,
 • Me and that man,
 • Bokka,
 • Krzysztof Zalewski,
 • Organek,
 • O.S.T.R.,
 • Bass Astral x Igo,
 • Miuosh Akustycznie,
 • Kult,
 • Dubioza Kolektiv,
 • The Dumplings,
 • Percival Schuttenbach „Wild Hunt Live”,
 • Waglewski Fisz Emade,
 • Grubson,
 • Mikromusic,
 • Kortez,
 • Happysad,
 • Ralph Kaminski.

Wśród tak wielu wykonawców i zespołów reprezentujących różne style muzyczne z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Gdzie kupić bilety na wrocławską 3-Majówkę i inne atrakcje kulturalne oraz jakie są ich ceny?

Ceny biletów na wydarzenia towarzyszące weekendowi majowemu w 2018 roku we Wrocławiu są zależne od różnych czynników. W przypadku 3-Majówki będzie to liczba dni, na jaką chcemy kupić bilet, a w przypadku Opery Wrocławskiej usytuowanie wybranego przez nas miejsca względem sceny. I tak, zaczynając od biletów na 3-Majówkę, karnet jednodniowy to koszt zaledwie 80 złotych na wszystkie koncerty odbywające się w wybranym przez nas dniu, za karnet dwudniowy zapłacimy 130 złotych, a cena karnetu na trzy dni wynosi 165 złotych. Bilety możemy kupić zarówno przez Internet na oficjalnej stronie wydarzenia oraz na portalach specjalizujących się w sprzedaży biletów, w tym między innymi BiletIn, BiletyNa, TicketMaster czy eBilet, a także stacjonarnie w sieciach salonów Empik, Saturn oraz MediaMarkt.

Koncerty na majówce 2018

Podobnie przedstawia się kwestia zakupu biletów na przedstawienia operowe czy teatralne. Możemy je nabyć zarówno w kasach stacjonarnych wybranej przez nas instytucji, jak poprzez ich oficjalne strony internetowe. W tym drugim przypadku należy jednak zwrócić szczególną uwagę na sposób odbioru zakupionych biletów. W niektórych przypadkach mamy możliwość samodzielnego wydrukowania biletów kupionych przez Internet, w innych musimy odpowiednio wcześniej odebrać je z kasy stacjonarnej. Ceny biletów w Operze Wrocławskiej zależne są przede wszystkim od wybranego miejsca, ale też od danego spektaklu oraz dnia tygodnia. Bilety na „Romeo i Julia” oraz „Krakowiacy i Górale” dostępne są już od 50 złotych. Podobnie wygląda to w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Wybierając się na „Mayday”, powinniśmy się liczyć z następującymi kosztami:

 • I miejsca: 50 zł (normalny), 40 zł (ulgowy),
 • II miejsca: 40 zł (normalny), 32 zł (ulgowy),
 • III miejsca: 25 zł (normalny), 15 zł (ulgowy).

Bilety na „Francuską komedię” kosztują w zależności od wybranych miejsc 40 złotych (normalny) i 30 złotych (ulgowy) oraz 32 złotych (normalny) i 21 złotych (ulgowy). W przypadku „Mirandoliny” ceny biletów wynoszą:

 • I miejsca: 50 zł (normalny), 40 zł (ulgowy),
 • II miejsca: 40 zł (normalny), 32 zł (ulgowy),
 • III miejsca: 25 zł (normalny), 15 zł (ulgowy).

Majówka 2018 we Wrocławiu już zaplanowana? Przed wyjazdem warto nie tylko zarezerwować nocleg, ale też sprawdzić, jak najwygodniej przemieszczać się po mieście

Planując majówkę 2018 we Wrocławiu, warto nie tylko poznać plan wszystkich wydarzeń odbywających się w mieście oraz zarezerwować nocleg, ale też sprawdzić, jak najwygodniej przemieszczać się po mieście, aby nie tracić cennego czasu. Jednym z najbardziej powszechnych rozwiązań jest oczywiście komunikacja miejska. Liczne tramwaje i autobusy dowiozą nas z samego centrum do najbardziej oddalonych punktów miasta. Zanim jednak z niej skorzystamy, powinniśmy dokładnie poznać rozkład poszczególnych linii komunikacyjnych, aby nie znaleźć się niespodziewanie w zupełnie innym punkcie miasta, niż wcześniej planowaliśmy. Warto również dokładnie sprawdzić ceny biletów, aby wybrać najbardziej ekonomiczną opcję. Może zamiast kupowanych codzienne biletów na jeden przejazd bardziej korzystnym rozwiązaniem okaże się zakup biletu ważnego przez kilka dni. A może warto zastanowić się nad skorzystaniem z jednej najtańszych we Wrocławiu sieci taksówkarskich – Eko Taxi, gdzie jeden kilometr przejedziemy za 2,40 zł/km bez względu na strefę i porę dnia. Rozwiązanie to może się okazać szczególnie wygodne, kiedy późną nocą będziemy wracać zmęczeni z całodziennych koncertów. Czekanie na nocny autobus może się okazać w tym przypadku ponad nasze siły, a doświadczony kierowca Eko Taxi szybko zawiezie nas pod wskazany adres, pozostawiając nas wolnymi od wszelkich trosk o to, czy na pewno wsiedliśmy do właściwego autobusu nocnego i jak daleko od przystanku znajduje się nasze miejsce noclegowe. Pamiętajmy, że podczas długiego weekendu majowego liczy się przede wszystkim dobra zabawa!

Może Cię zainteresować również