Zoo Wrocław – ceny, atrakcje i godziny otwarcia najstarszego Ogrodu Zoologicznego w Polsce

Zoo Wrocław – ceny, atrakcje i godziny otwarcia najstarszego Ogrodu Zoologicznego w Polsce

Zoo Wrocław to największy i najstarszy ogród zoologiczny w naszym kraju. Od 152 lat wypełnia misję, którą najlepiej oddaje następująca sentencja – “to nie natura powinna służyć człowiekowi, lecz człowiek winien służyć naturze”. W swojej kolekcji posiada obecnie ponad 14 tysięcy zwierząt, które należą do zawrotnej liczby 1100 gatunków. Celem placówki jest nie tylko hodowla zagrożonych i ginących gatunków zwierząt, ale także szeroko zakrojone działania naukowe i edukacyjne. Poniżej znajdziesz zarówno historię tego niezwykłego obiektu, jak i spis głównych atrakcji, ceny biletów czy wskazówki dojazdu do Zoo we Wrocławiu.

Spis treści:
Historia obiektu
Atrakcje
Pawilony tematyczne
Projekty edukacyjne
Ochrona zagrożonych zwierząt
Cennik i godziny otwarcia

Poznaj historię najstarszego ogrodu zoologicznego w Polsce! Niezwykłe fakty na temat Zoo Wrocław

Choć oficjalne otwarcie ogrodu nastąpiło 10 lipca 1865 roku, to historia wrocławskiego Zoo sięga dwóch lat wcześniej, kiedy to Julius Elwanger – ówczesny nadburmistrz Wrocławia – powołał komitet organizacyjny odpowiedzialny za nadzór nad budową kompleksu. Na dyrektora zoo wytypowany został lekarz i przyrodnik Franz Schlegel. Z chwilą otwarcia w ogrodzie zamieszkało 189 zwierząt, z których większość stanowiła podarunek, jaki mieszkańcy miasta złożyli placówce. Znalazły się tam między innymi sarny, daniele, lamy, niedźwiedzie, wilki, strusie a nawet wielbłądy czy pojedyncza zebra. Na zabudowania ogrodu składały się w większości szopy i stajnie. O wygodnych wybiegach czy obszernych pawilonach ekspozycyjnych nikt jeszcze nawet nie myślał. Wrocławskie Zoo już od momentu otwarcia cieszyło się niesłabnącym zainteresowaniem odwiedzających, co bezpośrednio przełożyło się na możliwość stałego rozwoju obiektu. Budynki podlegały stałym modernizacjom a w ich murach przybywało nowych gatunków zwierząt.

Do popularności placówki przyczynił się także nietuzinkowy projekt zainicjowany przez władze ogrodu. W 1876 roku zadecydowano, że na terenie zoo odbywać się będą prelekcje i pokazy związane z prezentacją kultury najróżniejszych plemion pozaeuropejskich. Turyści i rodowici wrocławianie mieli możliwość poznać i zrozumieć życie i codzienność nieznanych i odległych grup etnicznych. Pokazy kontynuowane były aż do czasu wybuchu I wojny światowej.

Okres szczególnej prosperity wrocławskiego Zoo przypada na rok 1880, kiedy to nastąpiła przebudowa budynku małpiarni oraz wybiegu niedźwiedzi. Wzniesiono także pawilon ptaszarni i wybudowano wybieg dla kotowatych drapieżników i słoni. Sytuację dramatycznie zmienił wybuch wojny, bowiem w wyniku działań militarnych zginęło aż 90% wszystkich zwierząt! Kryzys finansowy, który nadszedł po konflikcie zbrojnym, doprowadził do konieczności sprzedania pozostałych egzemplarzy. Ostatecznie w kwietniu 1921 roku ogród zoologiczny we Wrocławiu został zamknięty.

Na szczęście wokół Zoo zawiązało się towarzystwo akcyjne, które postanowiło nie tracić czasu i przywrócić ogrodowi jego dawną chwałę. W wyniku zorganizowanych działań jego członków 1 maja 1927 roku ponownie odbyło się uroczyste otwarcie Zoo. Odwiedzający ponownie mieli szansę wrócić na ogrodowe alejki, które w dodatku zyskały 3 hektary nowej powierzchni użytkowej. Do czasu wybuchu II wojny światowej funkcję dyrektora placówki pełnił Martin Schlott, który przysłużył się zoo poprzez inicjatywy związane z wybiegiem dla antylop, żyraf i zebr, budową skalnego placu przeznaczonego dla pawianów oraz powstaniem wygodnych basenów będących nowym miejscem życia dla fok i lwów morskich.

Dobrą passę placówki przerwał kolejny wielki konflikt zbrojny. W wyniku działań na frontach II wojny światowej zginęła większa część zwierząt a strategiczne budynki zostały zrujnowane. Ogród ponownie został zamknięty podczas lata 1946 roku, a pozostałe przy życiu gatunki zwierząt wysłano do placówek zoologicznych w Łodzi, Krakowie i Poznaniu.

Ostatnie otwarcie Zoo we Wrocławiu nastąpiło już dwa lata później, 18 lipca 1948 roku. Na kierownika placówki wyznaczono Karola Łukaszewicza, który stał się pierwszym w historii polskim dyrektorem wrocławskiego Zoo. Łukaszewicz samodzielnie i od podstaw zgromadził imponujący zbiór ponad 60 gatunków zwierząt, którym zapewnił także nowoczesne budynki oraz zupełnie nowe obszary przeznaczone na wybiegi. W czasie jego rządów wrocławskie zoo doczekało się również pierwszego akwarium, w którym odwiedzający mieli szansę nacieszyć się widokiem niemal 130 gatunków różnobarwnych ryb. Na ten okres przypada także moment, w którym pojawiły się przewodniki i prace naukowe traktujące o ogrodzie i jego mieszkańcach, które wydawane były w języku polskim. Placówka ponownie przeżywała czasy rozkwitu, a w zdobywaniu szerokiego rozgłosu pomógł jej słynny program telewizyjny pt. Z kamerą wśród zwierząt, który realizowany był na terenie Zoo od 1971 roku. Umiejętnie prowadzony ogród był w stanie pozyskać coraz więcej unikatowych gatunków zwierząt a odpowiednie zarządzanie finansami pozwoiło na rozbudowę i modernizację jegbo terenów, w obecnych czasach czyniąc Zoo Wrocław największym i najciekawszym ogrodem zoologicznym w naszym kraju.

Poznaj najciekawsze atrakcje oferowane przez Zoo Wrocław!

Proces zwiedzania Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu to niezwykle absorbujące zajęcie, wymagające znacznej ilości czasu wolnego. Ze zwykłego spaceru szybko zamieni się jednak w emocjonującą przygodę pełną niezwykłych spotkań z naturą. Na odwiedzających czeka bowiem 14 tysięcy zwierząt wywodzących się aż z 1100 gatunków! A wszystko to na zajmującej 33 hektary, niezwykle atrakcyjnej wizualnie przestrzeni. Już sama możliwość patrzenia na okazy zwierząt, których nie sposób oglądać gdzie indziej, niż w telewizji czy internecie, stanowi ogromną wartość poznawczą. Nie bez znaczenia pozostaje także sposobność do spaceru w tak sprzyjających warunkach przyrody, gdzie cały ekosystem zaprojektowany został pod wymogi egzotycznej fauny całego świata. Aby dodatkowo urozmaicić czas gościom odwiedzającym placówkę, w ciągu dnia organizowane są także dodatkowe atrakcje. Najpopularniejszą z nich są pokazy karmienia różnych zwierząt. Harmonogram zmienia się w zależności od sezonu – w okresie letnim (od kwetnia do września) oglądać możemy posiłki następujących gatunków zwierząt:

  • 9:15 – pokaz karmienia żyraf siatkowanych
  • 9:30 – pokaz karmienia niedźwiedzi brunatnych
  • 11:00 – pokaz karmienia pawianów
  • 11:00 – pokaz karmienia hipopotamów (atrakcja odbywa się w Afrykarium w sekcji Afryka Wschodnia)
  • 11:00 – pokaz karmienia fok (atrakcja odbywa się w weekendy)
  • 11:30 – pokaz karmienia nosorożców indyjskich
  • 12:00 – pokaz karmienia żółwi pustynnych (atrakcja odbywa się w Afrykarium w sekcji Morze Czerwone)
  • 12:00 – pokaz karmienia muren (atrakcja odbywa się w środy i niedziele, w Afrykarium – sekcja Wybrzeże Szkieletów)
  • 12:00 i 15:00 – pokaz karmienia kotików (atrakcja odbywa się w Afrykarium w sekcji Wybrzeże Szkieletów)
  • 12:30 – pokaz karmienia żółwi pustynnych (atrakcja odbywa się od połowy maja przed pawilonem Terrarium)
  • 12:30 – pokaz karmienia manatów (atrakcja odbywa się w Afrykarium w sekcji Dżungla Kongo)
  • 13:00 – pokaz karmienia pelikanów
  • 13:00 – pokaz karmienia lemurów katta
  • 13:00 – pokaz karmienia tapirów anta
  • 13:00 – pokaz karmienia waranów z Komodo (atrakcja odbywa się w poniedziałki, środy i piątki w pawilonie Terrarium)
  • 13:00 – pokaz karmienia, kąpieli i ważenia kolczatek (atrakcja odbywa się w budynku Małpiarni we wtorki)
  • 13:30 – pokaz karmienia rekinów (atrakcja odbywa się w poniedziałki, środy i piątki w Afrykarium – sekcja Kanał Mozambicki)
  • 14:00 – pokaz karmienia pingwinów (atrakcja odbywa się w Afrykarium w sekcji Wybrzeże Szkieletów)
  • 15:00 – pokaz karmienia piranii lub płaszczek (atrakcja odbywa się w weekendy w Akwarium)

Pingwin w Zoo Wrocław

Sezon letni to także niezwykła okazja do pogłębienia swojej wiedzy na temat licznych gatunków zwierząt. W tym celu Zoo Wrocław przygotowało serię spotkań z pracownikami ogrodu, którzy z przyjemnością podzielą się swoimi doświadczeniami przy pracy ze zwierzętami. Oto rozpiska prelekcji:

  • 10:30-10:45 – rozmowa w Terrarium (atrakcja odbywa się w weekendy i święta)
  • 11:30-11:45 – rozmowa przy wybiegu dla nosorożców (atrakcja odbywa się codziennie)
  • 12:30-12:45 – rozmowa przy wybiegu dla słoni (atrakcja odbywa się codziennie)
  • 13:00-13:15 – rozmowa przy wybiegu dla lemurów katta (atrakcja odbywa się codziennie)
  • 14:00-14:15 – rozmowa przy wybiegu dla szympansów (atrakcja odbywa się w weekendy i święta)
  • 14:30-14:45 – rozmowa przy wybiegu dla wyjców (atrakcja odbywa się w weekendy i święta)
  • 14:30-14:45 – rozmowa w pawilonie Madagaskaru (atrakcja odbywa się w weekendy)

Jeśli odwiedziny we wrocławskim Zoo zaplanowałeś z najmłodszymi członkami rodziny, nie zapomnijcie zahaczyć o Ranczo Kopytnych, gdzie oferowane są emocjonujące przejażdżki na kucyku! Oczywiście, wszystko dzieje się przy asekuracji wykwalifikowanego pracownika ogrodu. Jazdy przeznaczone są dla dzieci mających od 2 do 10 lat i odbywają się w sezonie latnim (od 1 maja do 30 września). Godziny przejażdżek:

  • 11:00-15:00 (dni powszednie)
  • 11:00-17:00 (dni wolne i święta)

Pośród atrakcji Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego nie brakuje także świetnie zaopatrzonych punktów gastronomicznych i restauracji, w których można wypocząć i zaplanować dalszą eksplorację zoo.

Niezwykłe krainy w Zoo Wrocław: poznaj 13 pawilonów tematycznych i dowiedz się więcej o zamieszkujących je zwierzętach!

Zoo we Wrocławiu oferuje niezapomnianą przygodę w postaci spotkania ze zwierzętami reprezentującymi najdalsze zakątki globu. Część z nich umieszczona została na odkrytych wybiegach, gdzie można wygodnie obserwować ich aktywność. Pozostałe egzemplarze trafiły do specjalistycznych pomieszczeń nazywanych pawilonami, gdzie przygotowano im warunki życia idealnie dostosowane do wymagań danego gatunku. Na terenie ogrodu rozlokowanych zostało 13 różnych pomieszczeń tematycznych, które zdumiewają mnogością gatunków i różnorodnością klimatu. Zapraszamy do zapoznania się z każdym z tych niezwykłych światów fauny:

Sahara

Sahara to pawilon w którym żyją zwierzęta charakterystyczne dla pustynnych i półpustynnych obszarów świata. W jego murach spotkać możemy pustynnego lisa popularnie nazywanego fenkiem, wielbłąda jednogarbnego – dromadera a także liczną populację ptaków, gryzoni i bezkręgowców. Szczególną popularnością cieszy się także antylopa nazywana oryksem szablorogim. To wyjątkowy okaz w skali całego ogrodu zoologicznego, gdyż ten gatunek antylopy nie występuje już w warunkach naturalnych. Do jego praktycznego wyginięcia przyczyniło się kłusownictwo – polowania prowadzone były głównie ze względu na rogi zwierzęcia, które stanowią rodzaj myśliwskiego trofeum.

Akwarium

Pomieszczenie w niedalekiej przeszłości przeznaczone na wozownię, dziś zachwyca mnogością wodnych organizmów. W kilku okazałych akwariach żyją jedne z najbardziej interesujących morskich zwierząt – jak choćby piranie czy płaszczki plamiste. Spotkamy tu także wymarłe w naturalnych środowiskach rybki nazywane kaczorkami celebskimi a także kilka gatunków pierwotnych stworzeń, jak pamiętające erę dinozaurów prapłaźce i skrzypłocze.

Krokodylarnia

Choć nazwa sugeruje rychłe spotkanie z prastarym gatunkiem gadów, Krokodylarnia podlega obecnie przebudowie, dlatego nie spotkamy tam aligatorów czy krokodyli. W zamian czas umilą nam ciekawskie surykatki oraz interesujący gatunek gryzoni porośniętych kolcami, czyli jeżatki afrykańskie.

Ptaszarnia

Pawilon ptaszarni to jeden z budynków, który znajdziemy w przedwojennej części Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego. Tu z pewnością porwie nas chór ptasich dźwięków – ćwierkań, świergotań i treli. Pośród licznych reprezentantów ptactwa znajdą się zarówno ptaki wodne jak i drapieżne, pośród których największym zainteresowaniem cieszy się orzeł przedni oraz bielik olbrzymi. Nie zabraknie również gatunków egzotycznych – zainteresowani będą mieli okazję bliżej przyjrzeć się kolorowym papugom, pośród których prym wiedzie bliska wyginięcia ara szafirowa.

Słoniarnia

Niegdyś pomieszczenie to nosiło nieco inną nazwę, a mianowicie – Dom Gruboskórców, gdyż w soich murach gościło wyłącznie zwierzęta posiadające naprawdę gruby naskórek. W chwili obecnej pawilon wciąż pełni podobną funkcję, jednak jego nazwę zmieniono na nieco bardziej neutralnie brzmiącą Słoniarnię. Pawilon zamieszkiwany jest przez Birmę i Toto, dwie indyjskie słonice. Poza nimi znajdują się tu także hipopotamy karłowate oraz niewielka populacja tapirów. W sezonie zimowym do Słoniarni przeniesione zostają również jeżozwierze i agawy.

Terai

Pomieszczenie zaprojektowane głównie ze względu na indyjskie nosorożce. Z czasem wprowadzono tu także liczna kolonię człekokształtnych gibonów czapników, rodzinę jeleniowatych mundżaków indyjskich oraz ogromne wiewiórki nazywane jelerangam (ich długość – łącznie z ogonem – może sięgać powyżej metra!). Jednakże główną atrakcją pawilonu są dwa młode nosorożce indyjskie – Tarun i Manus, które osiągnęły już wagę po 1500 kilogramów każdy.

Terrarium, Motylarnia oraz Smoki Indonezji

Pomieszczenie z terrarium należy do przedwojennej sieci budynków Zoo. Znajdziemy tam niezwykle liczne zbiory zwierząt zaliczanych do gadów, płazów i bezkręgowców. Wyjątkową popularnością cieszą się tamtejsi ogromni przedstawiciele żółwi słoniowych, gatunku, który może dożyć nawet 300 lat! Emocje budzi także liściołaz straszliwy – maleńka, niezwykle niebezpieczna żabka. To z jej trucizny wyrabiana była substancja, którą Indianie smarowali groty swoich strzał aby śmiertelnie zatruć przeciwników. Do pawilonu zachodzą także odwiedzający, którym zależy na obejrzeniu wielkich ptaszników i innych słynnych pająków. Osobna część budynku, nazywana Motylarnią, to jeden z najciekawszych wizualnie zaułków Zoo. Pełna jest niezwykłych barw i wzorów, jakie na swoich skrzydłach noszą piękne, tropikalne motyle. Pawilon ma jeszcze jedną strefę, którą warto odwiedzić. Nosi nazwę Smoków Indonezji i prezentuje okazałą kolekcję waranów z Komodo, wielkich gadów, które niejednemu przywodzą do głowy myśl, że smoki istnieją naprawdę.

Ranczo i Dziedziniec

Ta część Zoo Wrocław stanowi prawdziwą przystań dla odwiedzających placówkę dzieci. Na otwartym terenie znajdują się tu liczne gatunki zwierząt gospodarskich, które można nie tylko obserwować, ale i pogłaskać czy nakarmić! Opiekunowie zagrody opowiadają najmłodszym gościom o roli i znaczeniu tych zwierząt w życiu człowieka, a dzieci w wieku od 2 do 10 lat mają szansę odbyć przejażdżkę na szetlandzkich kucykach.

Pawilon Małp Człekokształtnych

To pomieszczenie, w którym spotkać możemy gatunek zwierzęcia najbliższego genetycznie człowiekowi – szympansa. Odwiedzający nie mogą wyjść ze zdumienia, jak wiele odruchów i zachowań potrafią rozpoznać i utożsamić z ludzkimi. Nie wszyscy wiedzą jednak, że podobieństwo DNA między małpą a człowiekiem wynosi aż 98,4%! Aby szympansy nie nudziły się nadmiernie, opiekunowie stale dostarczają im nowych rozrywek, pośród których znajdują się między innymi plansze edukacyjne czy też specjalnie zaprojektowana termitiera na której co jakiś czas pojawiają się nowe przysmaki.

Małpiarnia

To wesołe miejsce zamieszkiwane przez liczne gatunki małp. Od aktywnych i towarzyskich (lecz niestety zaginionychwyginięciem) makaków czubatych do hałaśliwych wyjców czarnych. Poza małpami mamy szansę dostrzec także latające wiewiórki nazywane polatuchami oraz spokojne i zadowolone z życia leniwce.

Pawilon Madagaskar

Pomieszczenie zawierające gatunki zwierząt charakterystyczne dla terenów Madagaskaru. Znajdziemy tu przede wszystkim spopularyzowane przez film Madagaskar lemury, wśród których dostrzec można także najdrobniejszą odmianę tego zwierzęcia – lemurka myszatego. W pawilonie znajduje się także ekspozycja owadów wiodących głównie nocny tryb życia, jak np. karaczany.

Afrykarium

To najnowszy i jednocześnie najsłynniejszy pawilon w Zoo Wrocław. Mamy tu do czynienia z 19-toma akwenami prezentującymi niesamowite biotopy charakterystyczne dla Czarnego Lądu. To pierwsze w Polsce oceanarium uznane zostało za jeden z cudów świata w branży ogrodów zoologicznych. Afrykarium podzielone jest na kilka różnych sekcji tematycznych, z których każda reprezentuje inny rejon niezwykłego kontynentu afrykańskiego. Znajdziemy tu zarówno faunę i florę Morza Czerwonego, gatunki zwierząt reprezentujące Afrykę Wschodnią, ekosystem związany z Kanałem Mozambickim i wiele innych, niezwykłych sekcji, które na długie godziny pochłoną uwagę zarówno starszych, jak i młodszych gości Zoo.Dzikie koty w Zoo Wrocław

Pawilon “Klimat, ludzie, zwierzęta”

To pomieszczenie stanowi unikat w skali całej Europy, gdyż jest to jeden z niewielu pawilonów ogrodu zoologicznego, w którym nie ma ani jednego zwierzęcia. Odwiedzający znajdą tu za to liczne prezentacje wykorzystujące najnowsze multimedia oraz gry o walorach edukacyjnych. Wszystko to dedykowane właściwie jednemu celowi – jeszcze lepszemu zrozumieniu świata zwierząt.

Projekty edukacyjne w Zoo Wrocław – dowiedz się więcej o niezwykłym świecie zwierząt!

Placówka Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego poza prezentacją niesamowitych gatunków zwierząt i ochroną zagrożonych gatunków zajmuje się również wieloma aspektami związanymi z działalnością edukacyjną. Osoby związane z Zoo dbają o to, aby wiedza z zakresu ekologii, biologii i działań na rzecz ochrony środowiska dotarła do jak najszerszej grupy odbiorców. W tym celu organizowane są niezliczone projekty, kampanie i warsztaty. Oto najistotniejsze z nich:

ZOOspotkania

W sezonie wiosenno letnim – od 1 kwietnia do 31 sierpnia – w Zoo Wrocław organizowane są spotkania z edukatorami. Poruszane tematy oscylują wokół mechanizmów zachodzących w świecie zwierząt, znaczenia ekologii w codziennym życiu oraz ciekawostek związanych z fauną zamieszkującą tereny ogrodu. Spotkania przeznaczone są zarówno dla dzieci, jak i dorosłych gości zoo. Wstęp na dyskusję jest bezpłatny – wystarczy bilet wstępu do Ogrodu Zoologicznego. Brak tu także listy zapisowej – na spotkania zaproszeni są wszyscy odwiedzający, którzy dysponują czasem w soboty o godzinie 11:00. Punkt zbiorczy stanowi sala edukacyjna Afrykarium, skąd następnie kontynuowana jest edukacyjna wycieczka do różnych punktów Zoo.

Bioodkrywcy, czyli ekologiczne warsztaty dla dzieci i młodzieży

Wrocławski Ogród Zoologiczny zajmuje się także projektem Bioodkrywcy stanowiącym serię warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży pochodzących z Aglomeracji Wrocławskiej. Motywem przewodnim zajęć jest ekologia i troska o środowisko naturalne. Projekt zakłada wdrażanie wiedzy na temat pojawiających się w przyrodzie zależności i popularyzację działań przyczyniających się do poprawy kondycji naszego ekosystemu. Zajęcia składają się z dwóch części – teoretycznej, prowadzonej przez edukatorów z Zoo Wrocław, oraz praktycznej, odbywającej się na przestrzeni obszarów ogrodu, gdzie na uczestników czekają specjalnie przygotowane tabliczki. Na początku projektu dzieci otrzymują specjalne broszury informacyjne oraz listę 12 zadań do wykonania. Warsztaty mają za zadanie wykształcić u uczestników proekologiczną postawę. Finansowaniem projektu zajmuje się Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Szkoła w mieście

Zoo Wrocław już od 5 lat angażuje się w ogólnogminny projekt pt. “Szkoła w mieście”, którego celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu biologii, ekologii, geografii i szeroko pojętej przyrody. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów wszystkich szkół położonych na terenie gminy Wrocław, które wyraziły chęć udziału w projekcie. Tematyka zajęć i poziom ich trudności dostosowywane są do podstawy programowej danej grupy i wieku uczniów. Spotkania prowadzone są w salach edukacyjnych Ogrodu Zoologicznego, pawilonach ekspozycyjnych bądź w pobliżu konkretnych wybiegów dla zwierząt – wszystko w zależności od tematyki zajęć. Lekcje stanowią także sposobność do zwiedzenia terenów Zoo, łącznie z jego największą atrakcją, czyli Afrykarium.

Pawilon “Klimat, zwierzęta, ludzie”

18 grudnia 2015 roku nastąpiło otwarcie nietypowego pawilonu edukacyjnego, który zamiast zwierząt prezentuje odwiedzającym najróżniejsze instalacje i interaktywne stanowiska. Nie zabrakło tu także gier o walorach edukacyjnych, które pomogą zdobyć i usystematyzować wiedzę z zakresu zmian klimatycznych. Odwiedzający poznają wpływ klimatu na ekosystem terenów polarnych a także bliżej przyjrzą się wpływowi, jaki społeczeństwo konsumenckie wywiera na warunki klimatyczne naszej planety.

Materiały edukacyjne przeznaczone dla nauczycieli i opiekunów

Zoo we Wrocławiu opracowało także specjalne materiały edukacyjne do użytku nauczycieli i opiekunów dzieci z różnych grup wiekowych. Pomoce dydaktyczne opracowane zostały w oparciu o projekt pt. “Co w trawie piszczy – edukacja ekologiczna w zakresie ochrony lokalnej bioróżnorodności prowadzona przez wrocławskie zoo”. W skład materiałów wchodzi prezentacja multimedialna, konspekt zajęć dla nauczyciela, karta pracy ucznia oraz dodatkowe pomoce, np. w formie kolorowanek czy spisu witryn internetowych z dodatkowymi informacjami. Wszystkie pakiety znaleźć można na stronie internetowej wrocławskiego zoo. Korzystanie z pomocy jest zupełnie darmowe i ogólnodostępne. Obecnie placówka dysponuje następującymi projektami zajęć:

  • “Gdzie jest wróbel?” – materiały edukacyjne przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym
  • “Pszczoła w miodzie” – materiały edukacyjne przeznaczone dla uczniów szkoły podstawowej (klasy I-III)
  • “Bezkręgowce na łące” – materiały edukacyjne przeznaczone dla uczniów szkoły podstawowej (klasy IV-VI)
  • “Bioróżnorodność, czyli co w trawie piszczy” – materiały edukacyjne dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

Zoo Wrocław i oferta zajęć edukacyjnych

Wrocławski Ogród Zoologiczny prowadzi także całoroczne zajęcia edukacyjne dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych. Grupy zajęciowe liczą od 10 do 25 osób. Każdemu opiekunowi zajmującemu się 10 uczestnikami przypada darmowy wstęp na teren Zoo.

Tematyka całorocznych lekcji przeznaczonych dla dzieci od 5 do 6 roku życia (zajęcia trwają po 45 minut):

  • “Bliskie spotkania z małpami” – spacer po terenie Zoo połączony z lekcją rozpoznawania poszczególnych gatunków małp
  • “Szlakiem jaja” – warsztaty przeznaczone analizie zagadnień związanych z procesem składania jaj u różnych gatunków zwierząt
  • “Wyprawa polarnika i co z tego wynika” – zajęcia przybliżające tajniki życia na biegunie północnym
  • “Czy wiesz, co je jeż” – zajęcia omawiające nawyki żywieniowe poszczególnych gatunków
  • “Opowieści z afrykańskiej sawanny” – projekt przybliżający wiedzę na temat życia i zwyczajów mieszkańców sawanny
  • “To, co pływa, lata, pełza i biega” – zajęcia poświęcone sposobom poruszania się różnych zwierząt

Nosorożce w Zoo we Wrocławiu

Tematyka sezonowych lekcji przeznaczonych dla dzieci od 5 do 6 roku życia (zajęcia trwają po 45 minut):

  • “Zwierzęta zimą” – projekt realizowany jest w okresie listopad-luty, jego celem jest prezentacja sposobów na przetrwanie zwierząt w czasie zimy
  • “Zwierzęca olimpiada” – projekt realizowany w okresie kwiecień-październik, ma za zadanie przedstawić niezwykłe umiejętności zwierząt

Tematyka całorocznych lekcji przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych (zajęcia trwają po 60 minut):

  • “Bliskie spotkania z małpami”
  • “Szlakiem jaja” – lekcje odbywają się przy wsparciu prezentacji multimedialnej oraz specjalnie przygotowanych rekwizytów (jaja gadów i ptaków)
  • “Zmysły w świecie zwierząt” – zajęcia poświęcone szczególnemu znaczeniu różnych zmysłów pośród odmiennych gatunków zwierząt
  • “Czy wiesz, co je jeż”
  • “Pogadajmy o gadach” – lekcje poświęcone zapoznawaniu się z różnymi gatunkami gadów
  • “Z pamiętnika podróżnika”- wstęp do geografii zwierząt, czyli zoografii
  • “Kruchy lód – krucha przyszłość” – projekt przeznaczony dla uczniów klas IV-VI
  • “Drapieżniki Europy” – zajęcia poświęcone różnorodnym gatunkom drapieżników zamieszkujących tereny naszego kontynentu
  • “Ginące gatunki” – lekcja przybliżająca listę zwierząt zagrożonych wymarciem
  • “Dwa bieguny – cały świat” – projekt przeznaczony dla uczniów klas I-III
  • “Te wspaniałe robale” – wprowadzenie w świat zwierząt bezkręgowych

Tematyka sezonowych lekcji przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych:

  • “Relikty ery dinozaurów” – zajęcia poświęcone najstarszym z gadów, które wciąż stąpają po Ziemi
  • “Płazy – życie na krawędzi” – lekcja przybliżająca świat płazów
  • “Zwierzęta Azji” – lekcja poświęcona charakterystyce zwierząt pochodzących z terenów południowo-wschodniej Azji
  • “Od Andów po Amazonkę” – zajęcia przybliżające faunę i florę Ameryki Południowej
  • “Życie na sawannie”
  • “Świat bezkręgowców”

Tematyka całorocznych lekcji przeznaczonych dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych:

  • “Afrykańskie adaptacje” – zajęcia dotyczące zjawiska adaptacji do trudnego klimatu Afryki
  • “Stop nielegalnemu handlowi” – prelekcja dotycząca nielegalnych procederów handlu zwierzętami zagrożonymi wymarciem
  • “Darwin – jak zmienić świat” – projekt dotyczący zagadnienia bioróżnorodności i zachodzących w przyrodzie zmian
  • “Bioróżnorodność obszarów polarnych”
  • “Bliskie spotkania z małpami”
  • “Ssaki drapieżne Europy”
  • “Ginące gatunki” – lekcja przybliżająca dane na temat powodów wymierania poszczególnych gatunków zwierząt

Tematyka sezonowych lekcji przeznaczonych dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych:

  • “Świat bezkręgowców”
  • “Płazy – życie na krawędzi”
  • “Zwierzęta Azji”
  • “Świat bezkręgowców”

Zoo we Wrocławiu a działalność mająca na celu ochronę zagrożonych zwierząt

Poza szeroką inicjatywą edukacyjną, placówka Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego podejmuje także działania mające na celu aktywną poprawę warunków życia zwierząt zagrożonych wyginięciem. Zoo Wrocław zaangażowane było w następujące projekty:

Kampania na Rzecz Ochrony Małp Człekokształtnych

Od października 2010 roku do września 2011 roku Zoo we Wrocławiu brało udział w Kampanii na Rzecz Ochrony Małp Człekokształtnych, której głównym celem była redukcja liczby polowań oraz udaremnienie prób handlu żywymi małpami i towarem od nich pochodzącym. Do małp człekokształtnych zaliczają się przede wszystkim szympans, goryl, orangutan oraz 16 różnych gatunków gibonów. Wyższym celem Kampanii było przeprowadzenie zbiórki charytatywnej o wartości 1 miliona euro. Suma posłużyć miała założeniu fundacji odpowiedzialnej za finansowe wsparcie działań opartych na ochronie małp człekokształtnych. Do obowiązków fundacji należały także próby zmiany przyzwyczajeń społeczeństwa, które prowadzą do znacznej degradacji środowiska naturalnego małp oraz zmniejszenia ich populacji.Flamingi w Zoo Wrocław

Kampania na Rzecz Ochrony Zwierząt Azji Południowo-Wschodniej

W czasie przypadającym między 1 października 2011 roku a 30 września 2013 roku Zoo we Wrocławiu brało udział w działaniach Kampanii Na Rzecz Ochrony Zwierząt Azji Południowo-Wschodniej. Na te tereny zdecydowano się ze względu na ogromną bioróżnorodność regionu. Zamieszkujące go zwierzęta, jak słoń azjatycki, orangutan czy też tygrys sumatrzański wymagają szczególnej uwagi i troski, gdyż ich populacja stale ulega degradacji. Na Ambasadora Kampanii wybrano krytycznie zagrożoną wymarciem saolę wietnamską – zwierzę przypominające antylopę oryks, często nazywane mianem “jednorożca Azji”. Jedną z istotniejszych misji Kampanii była zbiórka opiewająca na 750 tysięcy euro – środków przeznaczonych na realizację działań związanych z ochroną poszczególnych gatunków. W czasie trwania inicjatywy udało się także zredukować kłusownictwo i przeszkodzić w działaniach czarnego rynku handlu zwierzętami na progu wyginięcia. Przedsięwzięcie zaplanowane zostało także w celu poszerzenia świadomości środowiskowej i ekologicznej mieszkańców Europy.

Kampania na Rzecz Ochrony Obszarów Polarnych

Od 1 października 2013 roku do 30 września 2015 roku trwała inicjatywa związana z ochroną rejonów podbiegunowych, w którą zaangażowane było także Zoo we Wrocławiu. Główną misją Kampanii były działania służące protekcji klimatu, akcje przeciwdziałające nadmiernej eksploatacji terenów oraz ochrona zwierząt żyjących w polarnym ekosystemie. Obserwacji poddano w szczególności gatunki charakterystyczne dla terenów Arktyki i Antarktyki – narwale, kryle, krabojady, pingwiny cesarskie, niedźwiedzie polarne, wilki arktyczne, sowy śnieżne, albatrosy iemnogłowe oraz lamparty morskie. Jednym z elementów kampanii była szeroko zakrojona akcja Pull the plug (Wyciągnij wtyczkę!), której celem było szerzenie świadomości o tym, jak sprzęty elektryczne zużywają cenne zasoby energii i jak to właściwie ma się do ochrony naturalnego środowiska. Oczywiście dbanie o wyciąganie wtyczki z gniazdek elektrycznych nie skończyło się razem z terminem kampanii. Każdy może wspomóc akcję – wystarczy zrezygnować z przełączania sprzętów elektrycznych w “stan czuwania” (standby) i zamiast tego zwyczajnie wyjąć wtyczkę. Pozwoli to obniżyć rachunki za energię elektryczną przy jednoczesnym ograniczeniu wysyłki dwutlenku węgla do atmosfery. W czasie funkcjonowania Kampanii powstał także projekt pt. “Edukacja ekologiczna w zakresie ochrony różnorodności biologicznej w obliczu zmian klimatycznych, realizowana zgodnie z misją wrocławskiego ogrodu zoologicznego”. Akcja dostała wsparcie finansowe w ramach środków EOG. Pomogła Islandia, Liechtenstein oraz Norwegia.

Kampania na Rzecz Ochrony Lokalnej Bioróżnorodności

Obecnie trwa Kampania na Rzecz Ochrony Lokalnej Bioróżnorodności, która funkcjonuje pod sloganem “Co w trawie piszczy?”. Kieruje nią Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, ale swój udział mają także istotne instytucje z Europy: Ecsite, the network of European Science Centres oraz Botanical Gardens Conservation International. Misją kampanii jest rozprzestrzenianie wiedzy na temat lokalnych ekosystemów i sposobów ich ochrony. Zoo we Wrocławiu prowadzi z tego powodu cykl spotkań naukowych pt. “Bioróżnorodność to my – wyzwania, zagrożenia i ich konsekwencje”. Ogród przygotował także kilka konkursów i wydarzeń, jak np. edukacyjna wystawa czy warsztaty podnoszące umiejętności budowania lęgowych budek.

Ile kosztuje wizyta w Zoo Wrocław? Poznaj cennik i godziny otwarcia Ogrodu Zoologicznego

Godziny odwiedzin wrocławskiego zoo w głównej mierze zależą od pory roku, gdyż obiekt działa w dwóch sezonowych trybach – wiosenno-letnim i jesienno-zimowym. Zoo Wrocław czynne jest codziennie, włączając weekendy i święta.

Godziny otwarcia Zoo Wrocław (poniedziałek-czwartek):

  • kasy: 9:00–17:00,
  • tereny Ogrodu Zoologicznego: 9:00–18:00,
  • oceanarium Afrykarium: 9:00–18:00,
  • pawilony ekspozycyjne: 9:00–18:00,
  • pawilon “Klimat, Zwierzęta, Ludzie”: 10:00–17:00.

Godziny otwarcia Zoo Wrocław w weekendy i święta:

  • kasy: 9:00–18:00,
  • tereny Ogrodu Zoologicznego: 9:00–19:00,
  • oceanarium Afrykarium: 9:00–19:00,
  • pawilony ekspozycyjne: 9:00–19:00,
  • pawilon “Klimat, Zwierzęta, Ludzie”: 10:00–18:00.

Cennik:

  • Bilet normalny jednorazowy: 45 zł/os
  • Bilet ulgowy jednorazowy: 35 zł/os
  • Bilet studencki jednorazowy: 40 zł/os
  • Bilet rodzinny jednorazowy (2 osoby dorosłe + od 1 do maks. 3 dzieci): 150 zł

Może Cię zainteresować również