Opera Wrocławska – poznaj repertuar na sezon 2017/18, plan widowni i zasady rezerwacji biletów

Opera Wrocławska – poznaj repertuar na sezon 2017/18, plan widowni i zasady rezerwacji biletów

Opera Wrocławska to jeden z najsłynniejszych obiektów Miasta Stu Mostów. Zlokalizowana w klasycystycznym gmachu przy ulicy Świdnickiej od lat przyciąga tłumy entuzjastów sztuki operowej i teatralnej. Nie brakuje tam także imponujących występów baletowych i wielu widowisk muzycznych realizowanych przez najzdolniejszych twórców sceny artystycznej. Poznaj repertuar najciekawszych spektakli operowych w 2018 roku!

Spis treści:
Historia
Repertuar na sezon 2017/2018
Pozostałe spektakle
Plan widowni
Ceny biletów
Rezerwacja biletu i dojazd

Opera Wrocławska i jej historia

Opera Wrocławska ma niezwykle długą i fascynującą historię. Jej gmach zaprojektował słynny architekt Carl Ferdinand Langhans, którego działalność przypadała na początek XIX wieku. Specjalizował się w tworzeniu projektów z zakresu budownictwa teatralnego i operowego realizowanych na Śląsku i przyległych terenach należących wówczas do Niemiec. Budowa Opery odbywała się w latach 1839-1841. Gmach stanowił wówczas prawdziwe świadectwo swoich czasów – niezwykle zmodernizowany i okazały, mógł pomieścić nawet 1600 osób w miejscach przeznaczonych dla publiczności. Poza okazałym budynkiem Opery Wrocławskiej w Mieście Stu Mostów natknąć się można również na słynną Synagogę pod Białym Bocianem zbudowaną zgodnie z wizją architekta. Analogicznie do rozwiązań zastosowanych w Operze Wrocławskiej gmach synagogi również cechuje się doskonałą akustyką. Aż po czasy obecne stanowi on centrum religijne i kulturowe reprezentantów wiary judaistycznej oraz przestrzeń idealnie przystosowaną do organizowania na jej obszarze licznych koncertów i innych wydarzeń muzycznych.

Budynek współczesnej Opery Wrocławskiej, mimo że do roku 1878 w rzeczywistości należał do kilku organizacji skupionych na przygotowywaniu wydarzeń teatralnych, już od momentu swojego powstania określany był jako Teatr Miejski. Dopiero w czasie ostatniego dwudziestolecia XIX wieku faktycznie sprawował taką funkcję, aby na początku nowego stulecia przeobrazić się finalnie w Operę. Realizacja występów operowych w gmachu trwała nieprzerwanie, nawet pomimo wojennej zawieruchy. Aktywność Opery Wrocławskiej ograniczona została dopiero w roku 1944. Wraz z zakończeniem działań militarnych, kiedy Wrocław wraz z pozostałymi Ziemiami Zachodnimi wcielony został w granice Polski, gmach Opery również przeszedł pod opiekę naszych krajan. Nastąpiły wówczas znaczące zmiany w wyglądzie budynku. Przede wszystkim z jego dachu usunięto przedstawiające muzy rzeźby, które znacznie ucierpiały w wyniku działań wojennych. Zdjęto także popiersia niemieckich artystów, które – choć nietknięte zniszczeniem – raziły nową władzę ze względów politycznych. Mowa tu o podobiznach Beethovena, Goethego, Mozarta oraz Schillera. Podobny los spotkał także freski autorstwa Karla Schmidta. Gdy z Opery Wrocławskiej zniknęły wszelkie oznaki łączące budynek z kulturą niemiecką, wznowiono jej działalność – tym razem już jako polskiej instytucji. Miało to miejsce już we wrześniu 1945 roku. Przez pięć następnych lat w gmachu Opery wystawiano także liczne przedstawienia teatralne. Wynikało to z braku odpowiedniego budynku na terenie ówczesnego Wrocławia.

Zupełnie nowy rozdział w historii Opery Wrocławskiej rozpoczął się w 1997 roku, kiedy budynek poddany został gruntownej, kilkuletniej renowacji. Cechą, która wyróżnia działalność instytucji na tle innych obiektów kulturalnych tego typu, jest organizacja spektakli nie tylko w jej szykowanych wnętrzach, ale i w Hali Stulecia czy nawet w plenerze. W każdym sezonie pojawia się przynajmniej kilka premier – mowa tu zarówno o spektaklach operowych, wydarzeniach muzycznych czy nawet pokazach baletowych. Nie brakuje również repertuaru tworzonego specjalnie z myślą o najmłodszych uczestnikach życia kulturalnego, gdyż Opera Wrocławska szczególnie dba o zapewnienie atrakcji dzieciom.

Poznaj repertuar Opery Wrocławskiej w sezonie 2017/18. Najciekawsze premiery i przedstawienia baletowe!

Sezon 2017/18 w Operze Wrocławskiej obfituje w liczne interesujące wydarzenia specjalne. Nie brak wielkich operowych premier, baletowych spektakli oraz przedstawień niezwykle popularnych w poprzednich latach. Na cały sezon zaplanowano aż 12 wydarzeń związanych wyłącznie ze sztuką operową. Nie zabrakło również atrakcji przygotowanych dla najmłodszych. W Operze Wrocławskiej dzieci, które ukończyły piąty rok życia, obejrzeć mogą Pchłę szachrajkę inspirowaną poezją Jana Brzechwy, którą wyreżyserował Maciej Małecki, Kopciuszka Gioacchino Rossiniego oraz balet Dziadek do orzechów przygotowany na podstawie scenariusza Piotra Czajkowskiego.

Opera Wrocławska - balet

Repertuar Opery Wrocławskiej na styczeń 2018

Początek roku w Operze Wrocławskiej upłynie na wymienionych poniżej spektaklach.

Kandyd
Kandyd
w reżyserii Hanny Marasz to słynny musical wystawiany z okazji uroczystych obchodów setnych urodzin Leonarda Bernsteina, autora słynnej operetki bazującej na powiastce filozoficznej popełnionej przez Voltera. Spektakl porywa widza w najróżniejsze słynne miejsca na mapie świata – niziny Holandii, uroki Paryża czy gwar Buenos Aires. Przygody opływają tu piękną muzyką i świetnie skonstruowanym humorem, któremu nie sposób się oprzeć! W rolach głównych zobaczymy tu Jędrzeja Tomczyka, Aleksandra Zuchowicza, Galinę Benevich, Marię Rozynek-Banaszek i Ewę Majcherczyk. Orkiestra wystąpi pod dyrygenturą Mariusza Nałęcz-Niesiołowskiego. Ceny biletów na spektakl rozpoczynają się od 80 zł. Opera przewiduje dwie wersje językowe – angielską oraz polską. Napisy również pojawią się w wymienionych językach.

Dziadek do orzechów
Ten sam dyrygent, Mariusz Nałęcz-Niesiołowski, zabierze nas także do baśniowej krainy Dziadka do orzechów, czyli baletu w dwóch aktach inspirowanego słynną baśnią Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna o tym samym tytule. To magiczna opowieść, która urzecze nas niezwykłą oprawą muzyczną i taneczną, przeplatając dźwięki radosnego marszu, liryczne aranżacje oraz niezwykłe układy choreograficzne. Nie zabraknie także bajecznej scenografii i kostiumów, które przemówią do wyobraźni zarówno dorosłych, jak i dzieci. Spektakl baletowy potrwa 120 minut. Ceny biletów na wydarzenie rozpoczynają się od 30 zł.

Skrzypek na dachu
Na styczeń Opera Wrocławska przygotowała również dwuaktowy musical pt. Skrzypek na dachu, uważany za najsłynniejsze przedstawienie muzyczne tego typu na świecie. Jego prapremiera miała miejsce na Broadwayu 22 września 1964 roku. To adaptacja słynnej powieści autorstwa Szolema Alejchema przedstawiającej losy pewnej żydowskiej rodziny. We wrocławskim ujęciu bohaterem dzieła jest zbiorowość. Musical wskrzesza zapomniany świat maleńkiej żydowskiej wsi z początku XX wieku, czarując widza niezwykłymi wykonaniami muzycznymi, do których zaangażowano zespół dwustu osób. Czas trwania musicalu wynosi 180 minut, bilety nabyć można w cenach rozpoczynających się od 40 złotych. Spektakl zrealizowany będzie w języku polskim, z polskimi napisami.

Repertuar Opery Wrocławskiej na luty 2018

W lutym Opera Wrocławska zachwyci widzów spektaklami w postaci Anny Kareniny, Oberta i dedykowanej dzieciom Pchły Szachrajki. Poniżej przedstawiamy krótkie wprowadzenie do każdego z nich.

Anna Karenina
Anna Karenina
to książka autorstwa Lwa Tołstoja, która stanowi jedną z najpiękniejszych historii miłosnych przenoszoną na najróżniejsze formy kultury – operę, balet, film czy też teatr. Libretto stworzone zostało przez wybitnego kompozytora i pianistę, Rodiona Szczedrina. Swoją prapremierę baletową Anna Karenina miała w Moskiewskim Teatrze Wielkim w 1972 roku. Główną rolę zagrała wówczas Maja Plisiecka – utalentowana choreografka i tancerka, będącą jedną z najsłynniejszych baletnic XX wieku. Spektakl w Operze Wrocławskiej trwać będzie 80 minut. Ceny za bilety na spektakl rozpoczynają się od 40 zł.

Oberto, hrabia San Bonifacio
Oberto to pierwsza opera Giuseppe Verdiego – słynnego włoskiego kompozytora, znanego przede wszystkim z dzieła pt. Nabucco, ale także słynnych oper takich jak Aida, Don Carlos czy też Otello. Oberto stanowił dla Verdiego swego rodzaju wstęp do wielkiej kariery kompozytorskiej, a dla widzów do tej pory jest przykładem świetnego stylu i wyczucia muzycznego oraz popisem niezwykłych zdolności twórczych. Spektakl przedstawiony zostanie w języku włoskim z polskimi napisami. Główną rolę zagrają Mateusz Drozda (gościnnie), Jakub Michalski oraz Tomasz Rudnicki. Ceny biletów rozpoczynają się od 30 złotych.

Pchła Szachrajka
Pchła Szachrajka to spektakl familijny pod dyrygenturą Adama Banaszaka. Dedykowany jest szczególnie dzieciom od piątego roku życia. Oparty jest o słynny wiersz Jana Brzechwy o tym samym tytule, który niegdyś znały wszystkie polskie dzieci. W przedstawieniu nie brakuje świetnych linii melodycznych autorstwa Macieja Małeckiego. Tu wszystkie wykonania solowe, w duecie oraz chórki oprawione są niezwykle pogodnym humorem i urokiem, który zachwyci zarówno najmłodszych widzów, jak i ich rodziców. Nie zabraknie także poważniejszych arii, jakimi będą wykonania ze Strasznego dworu Stanisława Moniuszki oraz Toski Giacomo Pucciniego. Za reżyserię odpowiada Anna Seniuk, o scenografię zadbała Anna Sekuła. Spektakl trwa 60 minut. Bilety wstępu kosztują 30 złotych.

Opera Wrocławska repertuar 2018

Repertuar na marzec 2018 roku w Operze Wrocławskiej

W marcu 2018 roku Opera Wrocławska zaskoczy nas baletem Romeo i Julia inspirowanym słynnym szekspirowskim dramatem, oraz operą I Capuleti e i Montecchi powstałą na bazie tego samego dzieła. Nie zabraknie także wystawianego w okresie przedświątecznym oratorium Via crucis, będącego muzycznym spektaklem przedstawiającym wszelkie trudy drogi krzyżowej. Widowisko wyreżyserowane zostało przez Pawła Łukaszewskiego.

Repertuar na maj 2018 roku w Operze Wrocławskiej

W maju entuzjaści opery będą mieli szansę zobaczyć przedstawienie pt. Wieczór polski: Chopin / Karłowicz / Penderecki. To wydarzenie specjalne zorganizowane z okazji setnego jubileuszu odzyskania niepodległości w naszym kraju. Nie zabraknie współczesnych układów baletowych autorstwa Emila Wesołowskiego, Jacka Tyskiego oraz Jiřiego Bubenička, które pięknie wkomponują się w fortepianowe koncerty Fryderyka Chopina, słynne Odwieczne pieśni w hołdzie Mieczysława Karłowicza oraz przepiękne Te Deum Krzysztofa Pendereckiego. Maj to także miesiąc wielkiej premiery – po raz pierwszy w Polsce goście Opery Wrocławskiej będą mieli okazję zobaczyć spektakl pt. Zakaz miłości. Pokaz organizowany jest wspólnie z Operą w Lipsku.

Co jeszcze zobaczymy w Operze Wrocławskiej w 2018 roku?

Wymienione spektakle to nie wszystko co Opera Wrocławska ma do zaoferowania swoim gościom. Nie zabraknie także dzieł George’a Bizeta pt. Carmen oraz Poławiacze pereł, Trubadura oraz Traviaty Verdiego. Na scenie zobaczymy także Cyganerię i Madame Butterfly Pucciniego, Karnawał zwierząt Saint-Saëns czy Zemstę nietoperza Straussa.

Na zakończenie sezonu 2017/18 w Operze Wrocławskiej wystawione zostanie widowisko specjalne inspirowane operą Nabucco Verdiego. Bardzo prawdopodobne, że spektakl nie odbędzie się na głównej scenie instytucji, a w plenerowej aranżacji znajdującego się nieopodal placu Wolności.

Należy pamiętać także o możliwości odbycia spaceru z przewodnikiem po wnętrzu Opery Wrocławskiej. Atrakcja ta dostępna jest przez cały sezon i pozwala na zajrzenie do tych zakamarków gmachu, do których wstęp w innych porach nie jest możliwy. Czas trwania takiego spaceru z przewodnikiem wynosi jedną godzinę. Z oferty korzystać mogą zarówno grupy zorganizowane, jak i indywidualni goście oraz rodziny z dziećmi.

Wybierasz się na spektakl? Sprawdź plan widowni Opery Wrocławskiej

Dla osób, które planują przybycie na spektakl w Operze Wrocławskiej, istotny jest podział sektorowy miejsc dla publiczności. Pod względem usytuowania oraz cen biletów za dane miejsce wyróżnia się tam sześć różnych stref. Najdroższe miejsca znajdziemy w sektorze numer jeden, czyli na balkonie, z którego najlepiej widać scenę i rozgrywające się na niej przedstawienia. Koszty biletów za wstęp na miejsca zlokalizowane w pierwszym sektorze wahają się od 100 do 300 złotych. Ostateczna cena ustalana jest dla każdego spektaklu z osobna. W ścisłym środku balkonu znajdują się także nienumerowane miejsca stanowiące lożę dla VIPów, za które również należy spodziewać się wyższych cen.

Najtańsze miejsca znajdziemy natomiast w ostatnich sektorach, czyli piątym i szóstym. Zlokalizowane są one na trzecim i czwartym balkonie, z których widowisko ogląda się ze znacznej odległości. Ceny biletów na ten sektor rozpoczynają się już od 40 złotych. Miejsca te nie odejmują jednak radości ze spektaklu, gdyż wszystko dokładnie widać na zawieszonych nieopodal telebimach. Za dźwięk w Operze Wrocławskiej odpowiada niezwykle nowoczesny system nagłośnienia, który sprawia, że głos aktorów i efekty muzyczne doskonale słyszalne są z każdego punktu teatru.

Opera Wrocławska - plan widowni

Opera Wrocławska a ceny biletów na spektakle: poznaj cennik!

W Operze Wrocławskiej nie tylko sektor ma znaczenie dla ostatecznej ceny biletu za dany spektakl. Znaczący wpływ na koszty za wejściówki ma także data oraz godzina wybranego przez nas widowiska. Tańsze są spektakle rozgrywane w środku tygodnia i we wczesnych godzinach dnia, zupełnie inaczej natomiast przedstawiają się ceny za wydarzenia organizowane na weekendy i wieczorami. Oczywiście koszty rosną również w przypadku, gdy wybrana przez nas premiera następuje w święta i inne szczególne dni, jak Sylwester czy Boże Narodzenie. Tak czy owak, za najtańsze bilety nie zapłacimy więcej niż 80 zł, przy czym za wstęp na wydarzenia organizowane z myślą o najmłodszych widzach przygotować należy około 30 złotych.

Opera Wrocławska honoruje zniżki dla dzieci, studenckie oraz dedykowane emerytom i rencistom. Koszt za bilet ze zniżką wynosi 80% pierwotnej ceny wejściówki. Na zniżkę w wysokości 25% od normalnego biletu liczyć mogą także zorganizowane grupy, których liczebności wynosi przynajmniej 20 osób. Podobna ulga przysługuje także posiadaczom Karty Dużej Rodziny. Najwięcej na biletach zaoszczędzą jednak uczniowie pobierający nauki w szkołach muzycznych i baletowych a także żacy z akademii i uniwersytetów muzycznych.

Dowiedz się, jak sprawnie zarezerwować bilet na spektakl i poznaj godziny otwarcia kas oraz trasę dojazdu do Opery Wrocławskiej!

Aby zarezerwować bilet na spektakl w Operze Wrocławskiej należy zgłosić się osobiście do kasy bądź skontaktować się z obsługą przy pomocy telefonu. Zarezerwowany bilet należy następnie wykupić przed upływem 30 dni od momentu dokonania rezerwacji. Miejsca na przedstawienie rezerwować można także za pośrednictwem strony internetowej Opery. Ich odbioru należy dokonać przynajmniej na godzinę przed początkiem wybranego przez nas przedstawienia.

Godziny otwarcia kas Opery Wrocławskiej

  • poniedziałek – sobota: 12:00-19:00,
  • przerwa: 15:15-15:30,
  • niedziela: 11:00-18:00.

Dojazd do budynku Opery Wrocławskiej
Gmach Opery Wrocławskiej zlokalizowany jest w ścisłym sercu Wrocławia przy ulicy Świdnickiej. To jedna z głównych arterii centrum miasta, którą możemy się dostać do ścisłego Rynku. W to miejsce kursują następujące numery tramwajów: 6, 7, 17, 31, 32 oraz 10.

Zmotoryzowani widzowie muszą pamiętać o tym, że w bezpośrednim sąsiedztwie Opery trudno o bezpłatne miejsca postojowe. Auto zostawić można w podziemnym parkingu usytuowanym tuż przy Narodowym Forum Muzyki, w którym przewidziano miejsca na 700 pojazdów. Osoby nieposiadające własnego środka transportu skorzystać mogą z atrakcyjnej oferty sieci taksówek Eko Taxi, których kierowcy szybko i komfortowo zawiozą widzów pod same drzwi Opery.

Może Cię zainteresować również