Teatry we Wrocławiu – poznaj historię i październikowy repertuar Capitolu, Teatru Polskiego oraz Teatru Lalek

Teatry we Wrocławiu – poznaj historię i październikowy repertuar Capitolu, Teatru Polskiego oraz Teatru Lalek

Teatry we Wrocławiu stanowią niezwykle istotną część miasta, które nie tak dawno pełniło zaszczytną rolę Europejskiej Stolicy Kultury. Wspaniali aktorzy, reżyserzy oraz scenografowie dokładają wszelkich starań ku temu, by Miasto Stu Mostów emanowało artystyczną atmosferą. Liczne spektakle muzyczne, a także klasyczne i nowoczesne adaptacje teatralne mniej lub bardziej znanych dzieł literackich niezmiennie wzbudzają zachwyt publiczności. Jak dużo wiemy o wrocławskich teatrach? Czy znamy historię murów, które z roku na rok obrastały magiczną, sceniczną atmosferą? Oto najciekawsze z fakty teatralnego życia stolicy Dolnego Śląska oraz repertuar spektaklów, które będą wystawiane w październiku 2017 roku!

Spis treści:
Historia Capitolu
Październikowy repertuar Capitolu
Historia Teatru Polskiego
Październikowy repertuar Teatru Polskiego
Historia i repertuar Teatru Lalek

Historia wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol

Teatr Muzyczny Capitol kształtował się powoli na powojennych ruinach poniemieckiego Wrocławia. Do odradzającego się miasta przybywali liczni artyści, którzy w odbudowywanym kraju na nowo przywracali życie artystyczne. Większość z nich stanowili aktorzy operetkowi. Ich umiejętność prezentowania lekkiej i zabawnej formy teatralnej doskonale odpowiadała potrzebom ówczesnych widzów zmęczonych wojennymi trudami oraz osobistymi tragediami. W 1945 roku stworzyli oni zwartą grupę artystyczną, która raczyła publiczność występami na deskach nieistniejącego już Teatru Powszechnego. Działalność ta, niezwykle ważna dla ówczesnego środowiska artystycznego, nie była jednak bezpośrednio związana z powstaniem znanego nam dziś Capitolu. Potrzeba było jeszcze 10 lat wspólnych doświadczeń oraz kształtowania sytuacji politycznej i ekonomicznej, aby stworzyć nową przestrzeń artystycznych spotkań. Oficjalne otwarcie wrocławskiego teatru muzycznego nastąpiło 21 marca 1955 roku. Wydarzenie uświetniła premiera Zemsty nietoperza Johanna Straussa w reżyserii Szymona Szurmieja. Nowo powstały zespół teatralny nosił wówczas nazwę Operetki Dolnośląskiej. Było to związane z prezentowanym przez artystów repertuarem, w którym prym wiodły klasyczne operetki Offenbacha, Dostala, Straussa czy Abrahama. Początkowo wszystkie spektakle odbywały się na scenie Opery Wrocławskiej. Dopiero w 1964 roku Operetka Dolnośląska otrzymała nowy budynek, w którym niegdyś mieściło się kino Śląsk. Wraz z upływem lat zmieniały się jej nazwy, repertuar, aktorzy, a także publiczność. Znaną nam obecnie nazwę Capitol nadano placówce w 2004 roku na wniosek Rady Miejskiej Wrocławia. Powrócono w ten sposób do historycznej nazwy budynku powstałego w 1929 roku, stanowiącego główną siedzibę teatru. W obiekcie tym znajdował się niegdyś niezwykle popularny kinoteatr. Ze względu na oryginalną bryłę i piękną architekturę budynek ceniony był w całej Europie. Jego elewacja wykonana została z glazurowanej cegły, a aranżacja wnętrza utrzymana była w nowoczesnym, pełnym zdobień stylu. Na przełomie lat 1989-1990 budynek zyskał status zabytku podlegającego ochronie. Niestety już kilka lat później, w1997 roku doznał on znacznych zniszczeń na skutek pamiętnej powodzi, podczas której ucierpiała znaczna część Wrocławia. Aby móc sprawnie funkcjonować, budynek został poddany renowacji. Przez kolejne lata wystawiane na tamtejszej scenie spektakle cieszyły się rosnącym zainteresowaniem. W 2011 roku postanowiono nadać mu nowy kształt. Przeprowadzono wówczas znaczące modernizacje. Przebudowa została zakończona w 2013 roku. Uroczyste otwarcie unowocześnionego gmachu Capitolu uświetniła premiera nowego spektaklu stanowiącego adaptację słynnej powieści Mistrz i Małgorzata autorstwa Michaiła Bułhakowa. Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez Wojciecha Kościelniaka.

Teatr muzyczny Capitol we Wrocławiu

 

Wrocławski Teatr Muzyczny Capitol stanowi obecnie niezwykle cenioną scenę, która chętnie podejmuje eksperymentalne formy teatralno-muzyczne, nie zapominając przy tym o wadze tradycji. Wystawiane tu są spektakle zarówno dla widzów dorosłych, jak i dla najmłodszej publiczności. Ponadto teatr organizuje wiele wydarzeń o charakterze kulturalno-rozrywkowym, gromadzących licznych uczestników zaciekawionych nowymi możliwościami spędzania wolnego czasu w Mieście Stu Mostów.

Co zobaczymy we wrocławskim teatrze Capitol w październiku 2017 roku? Poznaj najbliższy repertuar

Makbet

Premiera Makbeta stanowi jedno z bardziej wyczekiwanych wydarzeń teatralnych tego roku. To ponadczasowa historia o krwawych wydarzeniach dziejących się w XI wieku w Szkocji. Znany na całym świecie dramat Szekspira w niezwykle plastyczny sposób przedstawia mechanizmy kształtujące świat elit rządzących. Na tle ponurego i złowieszczego krajobrazu szkockich lasów i pustkowi poznajemy Makbeta. Bohatera nieco zagubionego, podatnego na wpływy żądnej władzy i okrutnej żony. Makbet powoli otacza się coraz większym mrokiem, pozwalając się wciągnąć w bezwzględne mechanizmu zbrodni. Spektakl został wyreżyserowany przez Agatę Dudę-Gracz. Wyeksponowano w nim tragiczne w skutkach zestawienie kultury antycznej i chrześcijańskiej.

Makbet we wrocławski teatrze Capitol
Źródło: Teatr Muzyczny Capitol

Spektakl wystawiany jest w następujących terminach:

  • 12 października, w czwartek o godzinie 18:30,
  • 13 października, w piątek o godzinie 18:30 – spektakl premierowy,
  • 14 października, w sobotę o godzinie 18:00 – spektakl z biletami VIP,
  • 15 października, w niedzielę o godzinie 15:00,
  • 17 października,we wtorek o godzinie 18:30,
  • 26 października, w czwartek o godzinie 18:30,
  • 27 października, w piątek o godzinie 18:30,
  • 28 października, w sobotę o godzinie 18:00 – spektakl z biletami VIP.

Bilety dostępne są cenie od 25 do 150 złotych.

Kocham cię. Ja ciebie też nie

Głównym bohaterem historii opowiadanej w spektaklu pod tytułem Kocham cię. Ja ciebie też nie jest Serge Gainsbourg – francuski aktor, reżyser, scenarzysta oraz twórca muzyczny, który w latach 60. XX wieku zainicjował przemiany społeczno-obyczajowe we Francji. Historia jego życia ujęta w teatralną formę skupia się przede wszystkim na relacjach artysty z kobietami. Szczególnie mocno wyeksponowane zostało jego pragnienie, aby z pozycji przeciętnego mężczyzny stać się międzynarodowym obiektem pożądania. Przedstawienie przewidziane jest jedynie dla pełnoletniej publiczności. Osoby wrażliwe na zapach dymu tytoniowego proszone są o zajęcie miejsc nieco oddalonych od sceny, ponieważ aktorzy w trakcie spektaklu palą papierosy.

Spektakl odbywa się w następujących terminach:

  • 20 października, w piątek o godzinie 18:00,
  • 21 października, w sobotę o godzinie 18:00,
  • 22 października, w niedzielę o godzinie 18:00.

Bilety dostępne są w cenie od 30 do 35 złotych. Spektakl trwa 120 minut.

Nasza mama czarodziejka

Wrocławski teatr muzyczny Capitol zaprasza w swoje podwoje wszystkich młodych miłośników magicznego świata książek Joanny Papuzińskiej. Niezwykle plastyczny i pobudzający wyobraźnię spektakl wyreżyserowany przez Agnieszkę Oryńską-Lesicką, pokazuje, jak codziennym czynnościom można nadać magiczny wymiar. Wyjęta z bajkowego świata scenografia zabiera wszystkich małych widzów w nadzwyczajną podróż po świecie wyobraźni. Nieodłączną częścią spektaklu jest wspaniała muzyka, stwarzająca niepowtarzalną atmosferę. Na przedstawienie zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 8 lat.

Spektakl odbywa się w następujących terminach:

  • 27 października, w piątek o godzinie 09:00, 11:00,
  • 28 października, w sobotę o godzinie 12:00,
  • 29 października, w niedziele o godzinie 12:00,
  • 31 października, we wtorek o godzinie: 9:00, 11:00.

Znasz już historię Teatru Polskiego we Wrocławiu?

Historia Teatru Polskiego we Wrocławiu sięga 1949 roku, kiedy to placówka zaczęła funkcjonować jako Państwowy Teatr Dolnośląski w formie samorządowej instytucji kultury. Jego działalność teatralna zaczęła się jednak kształtować znacznie wcześniej. Grający na deskach Teatru Polskiego aktorzy występowali bowiem w budynku zajmowanym niegdyś przez niemiecki teatr dramatyczny specjalizujący się w operetkach. Pierwszym dyrektorem Teatru Polskiego był Juliusz Osterwa, znany jako założyciel eksperymentalnego Teatru Reduta oraz poważany w środowisku teoretyk teatralny. Stan zdrowia nie pozwolił mu jednak w pełni cieszyć się sprawowaną funkcją, dlatego powierzył swoje obowiązki Teofilowi Trzcińskiemu. Przejęcie stanowiska wiązało się z uroczystą inauguracją, uświetnioną premierą Ślubów panieńskich Aleksandra Fredry w reżyserii samego dyrektora Trzcińskiego. Teatr Polski znany był z doskonałego zespołu, który tworzyły tak wybitne osobistości jak Jak Kurankowicz – aktor niezwykle ceniony jeszcze w okresie przedwojennym. Całą grupę teatralną tworzyło wówczas aż 75 osób. Wśród nich był także Igor Przegrodzki, który okazał się niekwestionowaną gwiazdą wrocławskiej sceny teatralnej. Placówka przez wiele lat z rosnącym powodzeniem prowadziła swoją działalność, zyskując coraz szerszą publiczność. Jednak w styczniu 1994 roku w budynku wybuchł pożar, który strawił niemal wszystkie miejsca dla widzów oraz foyer. Ten nieszczęśliwy incydent uniemożliwił zaplanowaną wówczas premierę Wesela Wyspiańskiego w reżyserii Eugeniusza Korina. Odbudowa i renowacja zniszczonej części budynku trwała dwa lata. Wznowienie działalności nastąpiło w 1996 roku. Wydarzenie uświetniła premiera spektaklu Improwizacji wrocławskich, wyreżyserowanego przez Andrzeja Wajdę.

Teatr Polski we Wrocławiu

Obecnie w ramach wrocławskiego Teatru Polskiego funkcjonują trzy sceny:

  • Scena na Świebodzkim znajduje się przy pl. Orląt Lwowskich 20 c,
  • Scena Kameralna zlokalizowana jest przy ul. Świdnickiej 28,
  • Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego mieści się w głównym gmachu Teatru, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 3.

W ostatnim czasie działalność Teatru Polskiego przyciągnęła uwagę mediów ze względu na kontrowersje, jakie wywołał spektakl Śmierć i dziewczyna w reżyserii Eweliny Marcinak. Wiele osób poczuło się dotkniętych występem aktorów pornograficznych z Czech. Wywołało to liczne protesty, stając się tym samym sensacją medialną.

Teatr Polski poza działalnością artystyczną angażuje się także w różnego typu akcje edukacyjne. Owocem tego typu aktywności były tak zwane Czynne poniedziałki. W ramach tej akcji organizowano cykliczne spotkania z artystami zajmującymi się różnymi dziedzinami sztuki. Wśród zapraszanych do wspólnej dyskusji osób byli przedstawiciele między innymi literatury, filmu oraz teatru. Organizowane były także spotkania, podczas których omawiano tematy o wymiarze społecznym i politycznym. Największe zainteresowanie wzbudziły wywiady na żyo z Olgą Tokarczuk, Markiem Krajewskim, Martinem Pollackiem, Andrzejem Sapkowskim oraz Lechem Janerką.

Niezwykle burzliwy dla Teatru Polskiego okazał się 2016 rok. 1 września 2016 roku na dyrektora placówki powołano bowiem Cezarego Morawskiego. Przyjęty przez niego sposób zarządzania Teatrem od początku wzbudzał sprzeciw zarówno zespołu teatralnego, jak i publiczności. Sytuacja stawała się coraz bardziej napięta. Dochodziło do licznych protestów, o zmianę apelowała sama publiczność. Gdy nastroje stały się wyjątkowo radykalne, Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję o odwołaniu Cezarego Morawskiego ze stanowiska dyrektora. Procedura odwoławcza została rozpoczęta w lutym 2017 roku, jednak ostateczna decyzja nie została jeszcze wydana.

Poznaj październikowy repertuar Teatru Polskiego we Wrocławiu

Mayday

Mayday to ponadczasowa komedia, wyreżyserowana przez Wojciecha Pokorę, znana i ceniona zarówno na polskich, jak i zagranicznych scenach teatralnych. Niezwykle humorystyczny spektakl opowiada o życiu mężczyzny, który mieszka i pracuje w Londynie jako taksówkarz. Głównym źródłem komicznych sytuacji jest uprawiana przez niego bigamia. Dwie żony, z którymi żyje przez wiele lat, nie mają pojęcia o swoim istnieniu. Jednak pewnego dnia sytuacja się zmienia. Kiedy sekret mężczyzny wychodzi na jaw, sytuacja się komplikuje, a komiczne zdarzenia przybierają ja intensywności. Mayday króluje na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego już od 21 lat, niezmiennie bawiąc kolejne pokolenia osób zasiadających na widowni.

Spektakl odbywa się w następujących terminach:

  • 13 października, w piątek o godzinie 19:00,
  • 14 października, w sobotę o godzinie 19:00,
  • 15 października w niedzielę o godzinie 19:00,
  • 25 października, w środę o godzinie 19:00,
  • 26 października w czwartek o godzinie 19:00.

Przedstawienie trwa 130 minut. Bilety ulgowe dostępne są w cenie od 15 do 40 złotych, a bilety normalne – do 25 do 50 złotych.

Kuszenie cichej Weroniki

Kuszenie cichej Weroniki to spektakl stanowiący teatralną interpretację opowiadania autorstwa Roberta Musila, w oryginalnym wydaniu noszącego tytuł Die Versuchung der stillen Veronika. Pierwotnie spektakl został wyreżyserowany w 1997 roku przez niezwykle cenionego w środowisku Krystiana Lupę, laureata Europejskiej Nagrody Teatralnej. Obecnie oglądamy jego wznowienie. Przedstawienie ma bardzo bogatą warstwę symboliczną. Erotyzm podkreślony niezwykłą muzyką Jacka Ostaszewskiego uwodzi publiczność, która na pewien czas przenosi się w niezwykle bogaty i zróżnicowany świat sztuki.

Spektakl można zobaczyć 1 października, w niedzielę. Przedstawienie trwa 90 minut.

Bilety ulgowe dostępne są w cenie do 26 do 30 zł, a bilety normalne od 32 do 35 złotych.

Pełne magii dzieciństwo we wrocławskim Teatrze Lalek. Poznaj jego historię i październikowy repertuar

Wrocławski Tatr Lalek, podobnie jak inne placówki, rozpoczął swoją działalność w 1946 roku, po zakończeniu działań wojennych. Jego istnienie zawdzięczamy Elżbiecie i Zenonowi Kalinowiczom – małżeństwu nauczycieli. Początkowo nosił on nazwę Teatru Lalki i Aktora. Inauguracyjnym spektaklem były Przygody Gęsiorka. Po dwóch latach działalność placówki została przemianowana w Teatr Młodego Widza, upaństwowiony w 1950 roku. Założyciele teatru działali na fali bardzo żywej wówczas tendencji do odbudowywania sfery kulturalno-edukacyjnej oraz uzupełniania luk w zaniedbywanym podczas wojny wykształceniu. Stwarzając dzieciom możliwość uczestnictwa w szeroko rozumianej sferze sztuki, dawali podwaliny pod rozwój światłego społeczeństwa. Nowemu dyrektorowi Teatru – Stanisławowi Bursiewiczowi – udało się nawiązać stają współpracę z wieloma szkołami, dzięki czemu zyskał wierną publiczność. Pozwoliło mu to także na prowadzenie licznych badań dotyczących sposobu oddziaływania sztuki na dzieci. Kolejnym dyrektorem Teatru był Stanisław Stapf, któremu udało się stworzyć w placówce trzy sceny: przedszkolną, dużą, oraz małą. Ogromnym osiągnięciem Stapfa było także pozyskanie pięknej siedziby, czyli budynku byłego klubu kupieckiego, który mieścił się przy pl. Teatralnym 4. Obecnie wrocławski Teatr Lalek jest największą tego typu placówką na całym Dolnym Śląsku.

Teatr Lalek we Wrocławiu
Jednym z ciekawszych spektakli, który można zobaczyć w październiku w Teatrze Lalek, jest Burza. To współczesna adaptacja wybitnego dramatu Williama Szekspira opracowana w atrakcyjnej dla dzieci formie. Spektakl wykonywany jest przez Elżbietę Chowaniec i Marka Zákosteleckiego. Akcję klasycznego dramatu przeniesiono do kosmosu. Jaki obrót przybiorą wydarzenia mające miejsce w tak niezwykłej przestrzeni?

Spektakl odbywa się w następujących terminach:

  • 3 października, we wtorek o godzinie 10:00,
  • 4 października, w środę o godzinie 10:00,
  • 5 października, w czwartek o godzinie 10:00,
  • 10 października, we wtorek o godzinie 20:00.

Ponadto w Teatrze Lalek możemy zobaczyć adaptację znanej wszystkim opowieści o Calineczce, a także nieco mniej rozpowszechnią historię, zatytułowaną Yemaya – królowa mórz.

Może Cię zainteresować również