Wrocław na weekend – poznaj najciekawsze atrakcje Miasta Stu Mostów i sprawdź, co warto zobaczyć z dziećmi. Zaplanuj udział w wydarzeniach, których po prostu nie można przegapić!

Wrocław na weekend – poznaj najciekawsze atrakcje Miasta Stu Mostów i sprawdź, co warto zobaczyć z dziećmi. Zaplanuj udział w wydarzeniach, których po prostu nie można przegapić!

Wrocław na weekend wręcz tętni życiem! Ta ogromna metropolia zawsze ma do zaoferowania bardzo wiele atrakcji dla wszystkich, którzy planują przyjemnie spędzić czas – samodzielnie, we dwoje bądź w gronie bliskich. We Wrocławiu nie brakuje też świetnych aktywności dla dzieci, dlatego miasto bardzo często odwiedzane jest przez rodziny, które ochoczo odwiedzają tutejsze zoo, wspólnie spacerują po licznych terenach zielonych czy wybierają się na rejs po Odrze. Sprawdź, jakie wydarzenia kulturalne mogą zamienić sobotę i niedzielę w prawdziwie niezapomniany weekend!

Najciekawsze atrakcje
Co warto zobaczyć w słoneczną pogodę?
Najciekawsze punkty turystyczne
Wydarzenia dla dzieci
Jak ułatwić sobie zwiedzanie Miasta Stu Mostów?

Jakie atrakcje na weekend oferuje Wrocław? Jakie miejsca warto odwiedzić podczas pobytu w Mieście Stu Mostów?

Wrocław oferuje bardzo wiele niezwykłych atrakcji na weekend. Są to zarówno miejsca, które naprawdę warto odwiedzić, jak i organizowane sezonowo wydarzenia w postaci wernisaży, wystaw, festiwali czy pikników. Zanim wsiądziemy w samochód czy pociąg kursujący do stolicy Dolnego Śląska, warto dokładniej przyjrzeć się kalendarzowi miejskich wydarzeń i zapoznać się z opisami największych atrakcji turystycznych. Przy planowaniu weekendowego pobytu we Wrocławiu najlepiej wybrać termin odwiedzin tak, aby przy okazji pokrywał się z ważnym wydarzeniem kulturalnym. Mowa tu na przykład o koncercie cenionego artysty czy dedykowanym dzieciom festiwalu na Wyspie Słodowej. Możemy wówczas połączyć zwiedzanie stałych punktów na turystycznej mapie Miasta Stu Mostów – jak zoo czy Panorama Racławicka – z uczestniczeniem w zbierającym świetne recenzje wernisażu, którego nie sposób zobaczyć nigdzie indziej.

Opracowując plany na spędzenie czasu wolnego podczas weekendu we Wrocławiu, nie zapomnijmy także zerknąć na bogaty repertuar placówek kulturalnych. Mowa tu o licznych kinach i teatrach, a także filharmonii czy operze. Miasto słynie bowiem ze spektakli na prawdziwie międzynarodowym poziomie – ze szczególnym wskazaniem na sztuki pojawiające się na deskach teatru muzycznego Capitol. W jego nowoczesnych wnętrzach zakupić można bilety na legendarne spektakle typu „Mistrz i Małgorzata” (grany już od pięciu lat i wciąż zapełniający wszystkie miejsca na widowni!) czy „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, który bawi widzów już od 2010 roku, nieodmiennie zachwycając publiczność efektami specjalnymi.

Sprawdź, jakie atrakcje warto zobaczyć we Wrocławiu na weekend

Przy weekendowej wizycie we Wrocławiu warto zajrzeć także do budynku Narodowego Forum Muzyki. To imponująca swoim ogromem budowla funkcjonuje jako centrum koncertowe. NFM współpracuje z wieloma renomowanymi festiwalami muzycznymi, organizuje także występy największych gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. W jego podziemiach znaleźć można wiele imponujących sal zaprojektowanych z myślą o doskonałej akustyce i wspaniałych wrażeniach słuchowych – to właśnie dla tej jakości przeżyć muzycznych warto zakupić bilet na jeden z organizowanych w Forum koncertów.

Atrakcyjną propozycję spędzenia czasu wolnego oferują także obecne we Wrocławiu kina studyjne. Ich repertuar jest niepowtarzalny i bardzo oryginalny, stale przyciągając grono amatorów niekonwencjonalnej kinematografii. Odwiedzając jedno z tego typu niezależnych kin, możemy wziąć udział w słynących na całą Polskę festiwalach filmowych. Mowa tu między innymi o Nowych Horyzontach, które odpowiedzialne są za organizowanie kultowego, międzynarodowego festiwalu o tej samej nazwie.

Wypad do kina stanowić może przyjemną alternatywę dla upalnych dni spędzanych na spacerowaniu po ulicach Wrocławia. Chłodne, klimatyzowane sale, przyniosą ukojenie po pełnym wrażeń dniu, projekcja filmu nakarmi duszę, a obecne w wielu obiektach kinowych strefy bistro z pewnością zadbają o potrzeby ciała.

Wybierasz się na weekend do Wrocławia i masz pewność, że dopisze Ci pogoda? Oto lista atrakcji, które naprawdę warto zobaczyć!

Gdy wybieramy się na weekend do Wrocławia i mamy gwarancję, że dopisze nam świetna pogoda, możemy być pewni, że czas wolny spędzi się praktycznie sam! Wystarczy, że orientacyjnie zaplanujemy trasę po najciekawszych zakamarkach miasta, aby po drodze znaleźć setki innych, wartych odwiedzenia atrakcji. Przerwy robić możemy jedynie na smakowite lody naturalne, z których miasto słynie na terenie całej Polski.

Bez względu na to, czy jesteś typem spacerowicza, czy też zdecydowanie wolisz leniwe popołudnia spędzane na soczystozielonej trawie, stolica Dolnego Śląska z pewnością zaoferuje Ci możliwości do odpoczynku w najbardziej satysfakcjonujący sposób. Poniżej przedstawiamy rozwiązania zarówno dla turystów, którzy kochają zrywać się o świcie, aby z plecakiem przemierzać kolejne kilometry miejskiej przestrzeni, jak i wczasowiczom, którzy zdecydowanie bardziej preferują popołudniowy, leniwy piknik w cieniu drzew.

Wrocław oferuje wiele stałych atrakcji na weekend – nie wymagają one wcześniejszego planowania, będąc zawsze otwartymi zarówno dla miejscowych, jak i przyjezdnych. Mowa między innymi o kompleksie Ogrodu Botanicznego czy imponującej roślinności Ogrodu Japońskiego. Obiekty te od lat przyciągają entuzjastów flory, choć stanowią także wspaniałe miejsce na rodzinny piknik wśród drzew. Bajeczne scenerie ogrodów budzą tak duży podziw odwiedzających, że w kasach parków możliwe jest wykupienie prawa do zorganizowania na ich terenie dużych sesji fotograficznych. Bujną roślinność Ogrodu Botanicznego znaleźć można w wielu ślubnych albumach – nic więc dziwnego, że do tego raju na ziemi tak ochoczo zaglądają zarówno miejscowi, jak i turyści.

Obowiązkowym punktem na mapie Wrocławia do odwiedzenia w weekend jest oczywiście miejskie zoo. Należy jednak pamiętać, że na spacer po zabudowaniach ogrodu zoologicznego najlepiej przeznaczyć cały dzień, od rana do wieczora. Obiekt proponuje nam bowiem niezliczone ścieżki wiodące przez pawilony, w których znajdziemy aż dziesięć tysięcy egzemplarzy egzotycznych zwierząt. Planując wypad do wrocławskiego zoo, warto zapoznać się także z atrakcjami oferowanymi przez słynne na cały świat, działające przy ogrodzie oceanarium o wdzięcznej nazwie Afrykarium. To obecnie najpopularniejsza destynacja turystyczna nie tylko na terenie całego Wrocławia, ale i Polski!

Przyjemny spacer po Wrocławiu koniecznie powinien uwzględniać także zabudowania Hali Stulecia i okalającej ją Pergoli. Poza wspaniałą, cieszącą oko architekturą i przepięknie utrzymaną roślinnością znajdziemy tam również słynną Fontannę Multimedialną. Szczególnie warto zatrzymać się przy niej w porach wieczorowych, kiedy to można nasycić oczy spektakularnymi pokazami łączącymi grę świateł, energetyzującą muzykę i imponujące wodne formacje. I to całkowicie bezpłatnie!

Spacer po Ostrowie Tumskim to atrakcja Wrocławia na weekend

Na wypoczynek z małymi dziećmi szczególnie nadają się tereny Parku Południowego, gdzie znaleźć można urokliwy staw pełen wodnego ptactwa oraz zlokalizowany dokładnie w centralnej części obiektu, rozbudowany plac zabaw. A jeśli szukamy miejsca oddalonego od gwarnego i tłocznego centrum, szczególnie rekomendowany jest Park Leśnicki, który ze swoim XII-wiecznym zamkiem uchodzi za jedną z najbardziej malowniczych wrocławskich scenerii.

Choć Wrocław nie ma dostępu do morza, w mieście nie brakuje miejsc do plażowania! W ciągu kilku ostatnich sezonów znaczącą popularność zyskały usytuowane nad brzegiem Odry miejsca typu beach bar, które umożliwiają zapracowanym wrocławianom zasięgnięcie błogiego odpoczynku na złocistym piasku. Warto je odwiedzić na weekend, jeżeli wiemy, że we Wrocławiu czeka nas naprawdę ładna pogoda!

Szukasz pomysłu na weekend we Wrocławiu? Poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne Miasta Stu Mostów!

Jeśli planujesz przybyć do Wrocławia na weekend, nocleg i transport to nie jedyne kwestie, jakie należy dokładnie zaplanować. Równie istotna jest lista miejsc, które zamierzasz odwiedzić samodzielnie czy też w towarzystwie bliskich. Zrobienie choćby ramowego planu wycieczki jest konieczne, inaczej możemy spotkać się z sytuacją, w której chcemy zobaczyć wszystko naraz, a czas ucieka nam na wątpliwościach związanych z ustalaniem bieżącego planu dnia. Lepiej wcześniej przemyśleć, czy istotniejszy jest dla nas spacer po historycznej dzielnicy w postaci Ostrowa Tumskiego, czy wolimy raczej zabytki zlokalizowane w znacznym oddaleniu od centrum. W ciągu dwóch dni nie da się zwiedzić wszystkich atrakcji, można jednak metodą eliminacji wyznaczyć te, na których zależy nam najbardziej.

Tropami miejskich legend, czyli posłuchajmy o Białej Damie z Uniwersytetu, Kluskowej Bramie i Mostku Czarownic

Historia Wrocławia bogata jest w liczne legendy miejskie, które przez lata kształtowały wyobraźnię zarówno dzieci, jak i dorosłych mieszkańców Miasta Stu Mostów. Większość z nich dotyczy przede wszystkim słynnych budynków i zamieszkujących je zjaw i innych niematerialnych bytów. Ze zlokalizowaną na terenie Ostrowa Tumskiego Kluskową Bramą wiąże się przypowieść o ludzkiej chciwości, a kładkę pomiędzy wieżami kościoła św. Marii Magdaleny określa się mianem Mostu Czarownic. Według legendy zamieszkują ją duchy dziewcząt, które w przeszłości nie chciały uczciwie wyjść za mąż i założyć rodziny, zamiast tego oddając się rozrywkom i romansom. Jeszcze inna opowieść traktuje o zamieszkującej korytarze głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego zjawie, powszechnie nazywanej Białą Damą. Według podań miałaby to być to Elżbieta – córka bezdusznego kasztelana.

Barwne i artystyczne Nadodrze

Na swoistą atrakcję Wrocławia w ostatnich latach bezdyskusyjnie wybiły się tereny Przedmieścia Odrzańskiego. To teren ściśle przylegający do brzegu Odry, gdzie nietrudno zatracić się w niepowtarzalnym klimacie tworzonym przez wąskie brukowane uliczki, pięknie odrestaurowane kamienice oraz powszechne w tych okolicach sklepy rzemieślnicze. Nie brak tu także niebanalnych miejsc na kawę czy coś na ząb. Warto wspomnieć choćby o serwującym pyszne śniadania Bema Cafe czy też posiadającej niezwykle klimatyczny ogródek wewnętrzny restauracji Nadodrze. Niegdyś tereny te wykorzystywane były jako lądowisko dla balonów, dziś stanowią atrakcyjny miejski szlak spacerowy upstrzony licznymi przykładami sztuki ulicznej w postaci wielkoformatowych murali.

Zabudowania Ostrowa Tumskiego, Most Zakochanych z tysiącem kłódek i słynna Katedra Wrocławska

Jedną z najpopularniejszych tras spacerowych Wrocławia są kamienne uliczki Ostrowa Tumskiego. To miejsce, w którym znajdziemy okazałe, gotyckie zabudowania Archikatedry św. Jana Chrzciciela i damy się pochłonąć historycznej, urokliwej atmosferze. Ostrów Tumski stanowi bowiem najstarszą udokumentowaną część stolicy Dolnego Śląska, która przed wiekami należała do pierwszych Piastów. Obecnie teren znajduje się pod jurysdykcją władzy sakralnej i spotkać tam można wiele budowli ściśle związanych z wiarą katolicką. Mowa tu między innymi o Papieskim Wydziale Teologicznym czy też Pałacu Arcybiskupim. Ścieżki spacerowe Ostrowa przyciągają zarówno za dnia, jak i wieczorem, kiedy spotkać tam możemy legendarnego niemal latarnika. Jego zadaniem jest zapalenie aż 103 klimatycznych, gazowych lamp rozlokowanych na tym urokliwym terenie. Na teren Ostrowa od strony rynku wiedzie słynny wrocławski Most Zakochanych, gdzie tysiące par zostawiło po sobie pamiątkę w postaci zamkniętej na przęsłach kłódki, na której znaleźć można inicjały zakochanych.

Zabierasz dzieci na weekend do Wrocławia? Sprawdź najciekawsze atrakcje i wydarzenia dla najmłodszych uczestników wycieczki!

Weekend we Wrocławiu z dziećmi z pewnością dostarczy maluchom niezapomnianych wrażeń. Stolica Dolnego Śląska nie zapomina bowiem o najmłodszych i stale rozszerza ofertę dedykowanych im atrakcji. Jeśli planujesz zabrać swoje pociechy do Wrocławia i nie zamierzasz dopuścić do ani chwili nudy, koniecznie sprawdź zestawienie najodpowiedniejszych dla nich aktywności!

Warsztaty, kreatywne zajęcia i projekcje filmów specjalnie dla najmłodszych

Jeśli szukasz niebanalnych wrocławskich aktywności dla dzieci, koniecznie zerknij na repertuar tutejszych obiektów kinowych. W weekendy bardzo często spotkać się tam można ze specjalnymi projekcjami filmów dla całej rodziny. Niejednokrotnie połączone są one z dodatkowymi zajęciami edukacyjnymi dla maluchów. Propozycji ciekawych warsztatów poszukać można także w innych placówkach kulturalnych, jak Centrum Twórczości Dziecka. Jeśli preferujemy aktywności odbywające się na wolnym powietrzu szczególną uwagę poświęcić można kalendarzowi wydarzeń plenerowych mających miejsce na Wyspie Słodowej lub w pobliżu zabudowań Pergoli. Niejednokrotnie znajdziemy tam propozycje rodzinnych pikników połączonych z różnorodnymi animacjami dla dzieci.

Aquapark we Wrocławiu

W Mieście Stu Mostów znajdziemy także jeden z najpopularniejszych aquaparków na terenie całej Europy, czyli Wrocławski Park Wodny, który zachwyca ofertą niezliczonych atrakcji specjalnie dla dzieci. Mowa tu o basenach rekreacyjnych i sportowych, szalonych zjeżdżalniach czy strefie wypoczynkowej z jacuzzi i spa, z której z pewnością ucieszą się rodzice. Jeśli podczas wizyty we Wrocławiu planujemy także odwiedzenie miejskiego zoo, warto zastanowić się nad kupnem specjalnego biletu rodzinnego, który gwarantuje zniżki na obie te atrakcje.

Weekend majowy z dziećmi

Świetną okazją do odwiedzenia Wrocławia jest weekend majowy, podczas którego zaplanować można znacznie więcej atrakcji do odwiedzenia z dziećmi niż w przypadku, gdy dysponujemy czasem jedynie w sobotę i niedzielę. Mając więcej wolnego, warto zajrzeć do Centrum Wiedzy o Wodzie Hydropolis oraz wspólnie obejrzeć największą w naszym kraju makietę kolejową – zlokalizowane w budynku Dworca Świebodzkiego – Kolejkowo. Niebanalnym pomysłem na rozrywkę dla dzieci i dorosłych jest wyprawa w poszukiwaniu wrocławskich krasnali. Na terenie miasta znaleźć możemy bowiem ponad 340 różnorodnych figurek. Czy masz na tyle determinacji, aby znaleźć je wszystkie?

Krasnale we Wrocławiu to popularna atrakcja na weekend

Planujesz odwiedzić Wrocław w weekend? Poza adresem noclegu w postaci pokoju lub apartamentu zapisz sobie także numer na taxi!

Gdy planujesz odwiedzić Wrocław w weekend, warto abyś z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwował nocleg w pokoju lub apartamencie. Wypoczynek w wygodnym hotelu to podstawa udanego pobytu, ale aby móc w pełni cieszyć się weekendem, warto zanotować sobie także numer do sprawdzonej firmy taksówkarskiej. Dlaczego?

Jeśli wybieramy się do Wrocławia innym środkiem lokomocji niż prywatny samochód, szybko zetkniemy się w okolicznością w której musimy przedostać się z bagażami do miejsca noclegowego. Możemy oczywiście skorzystać z komunikacji miejskiej, jednak bywa to rozwiązanie kłopotliwe ze względu na gabaryty przewożonych bagaży czy też obecność wymęczonych dotychczasową podróżą dzieci. Taksówka przydaje się także podczas wieczornych powrotów z tętniącego życiem rynku Wrocławia, kiedy czujemy się już zbyt zmęczeni na piesze trasy, a dzienne autobusy i tramwaje dawno zakończyły swoją zmianę. Taxi to także sprawdzone rozwiązanie w momencie, gdy potrzebujemy błyskawicznie dostać się na ważne wydarzenie kulturalne, np. koncert ulubionego artysty, który rozpoczyna się już za chwilę.

Szczególnie atrakcyjne stawki za przejechany kilometr oraz szereg przydatnych usług dodatkowych oferuje firma Eko Taxi. Dzwoniąc na centralę pod numer 713 82 82 82, możemy zamówić sprawdzoną taksówkę, która wyniesie nas jedynie 2,40 zł za każdy rozpoczęty kilometr trasy!

Może Cię zainteresować również